Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

YEĞİTEK Genel Müdürü TIRNAKÇI, TRT Radyo 1´de FATİH Projesi ve EBA’yı anlattı

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI, 8 Mayıs 2017 Pazartesi günü TRT Ankara Radyosu Radyo 1´den canlı olarak yayımlanan "Yeni Medya Eski İnsan" programına konuk oldu.
YEĞİTEK Genel Müdürü TIRNAKÇI, TRT Radyo 1´de FATİH Projesi ve EBA’yı anlattı

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI, 8 Mayıs 2017 Pazartesi günü TRT Ankara Radyosu Radyo 1´den canlı olarak yayımlanan "Yeni Medya Eski İnsan" programına konuk oldu. TIRNAKÇI, bir saat süren programda; Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün geçmişi ve bugününe dair bilgiler verirken, Eğitimde FATİH Projesi, Eğitim Bilişim Ağı (EBA), Kodlama ve EBABİL dergi hakkında açıklamalarda bulundu.

Yapımcılığını Ayşe YÜRÜK’ün, danışman ve içerik hazırlığını Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo- TV ve Sinema Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mutlu BİNARK’ın, sunuculuğunu ise Bilge DEMİRAĞ’ın yaptığı program dinleyicilerden gelen sorularla sohbet havasında gerçekleşti.

YEĞİTEK Genel Müdürü TIRNAKÇI, çocukluğunda TRT’de yayımlanan Radyo Tiyatroları ve Arkası Yarınları dinleyerek büyüdüğünü o nedenle TRT’nin kendisi için ayrı bir yerde durduğunu söyledi. Dinleyenlere YEĞİTEK’te geçmişte kullanılan medya araçlarını görme imkânı bulabilecekleri bir İletişim Müzesi’nin bulunduğunu aktaran TIRNAKÇI daha sonra FATİH Projesi’nden bahsetti. TIRNAKÇI sözlerine şöyle devam etti: “Eğitimde FATİH Projesi” eğitimde teknoloji kullanımıyla ilgili dünyada uygulamaya konulan en kapsamlı eğitim hareketlerinden biridir. Proje, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla bilişim teknolojileri araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde, derslerde etkin kullanımı için başlatıldı. Projede 2011 yılından bu yana hedeflediğimiz birçok şeye ulaşmış durumdayız. Tabii dinamik bir yapı bu. Etkileşimli tahtalarla ilgili verimlilik yüzde yüze yakın. Tablet dağıtımları her yıl devam edecek.”

“EBA’da öğrenciler için pedagojik olarak incelenmiş ders içerikleri bulunuyor”

Ayrıca bu teknolojinin içeriğini doldurmak için Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’nı kurduklarını anlatan TIRNAKÇI, EBA hakkında şu bilgileri verdi: “EBA Ders, İçerik, Yarışma, EBA Radyo gibi modüllerimiz var. EBA, 12 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya sahip aynı zamanda haber, görsel, video, ses kaydı, dergi, soru arşivi, ders dokümanı ve kaynak kitapla aktif bir biçimde hizmet veren sosyal bir eğitim platformudur. Test yayına başlamış bulunan EBA Radyo’da ders içerikleri, çocuk programları, romanlar, masallar, şiirler, şarkılar, arşiv programları hizmete sunuldu.  EBA, sürekli yenilenen ve genişleyen içeriği ve “Eğitim, daima…” sloganıyla yola çıktı. Dinleyicilerimiz EBA’ya www.eba.gov.tr adresinden ulaşılabilirler.”

TIRNAKÇI, EBA’da pedagojik olarak incelenmiş, denetlenmiş ders içerikleri bulunduğunu, bu içeriklerin öğretmenler tarafından hazırlandığını söyledi. Öğretmenlere içerik üretimi konusunda eğitimler verdiklerini diğer yandan eğitimde teknoloji kullanımı konusunda da eğitim alan öğretmen sayısının 786 bine ulaştığını belirtti.  

 “Öğretmen adayları mezun olmadan eğitimde teknolojiyi etkin kullanabilecekler”

Eğitim Fakültelerinde öğrencilere seçmeli ders olarak Eğitimde Teknoloji Kullanımını okutmak için 6 üniversite ile protokol yaptıklarını ve bu sayede öğretmen adaylarının mezun olmadan eğitimde teknolojiyi etkin kullanmayı öğreneceklerinin kaydetti.

TIRNAKÇI ayrıca yeni müfredat çalışmasının yapıldığını, EBA’da Kodlama Eğitimi ile ilgili argüman ve yazılım çalışmalarının devam ettiğini, ayakları yere basan, hayata dönük bir kodlama eğitimi amaçladıklarının söyledi.

Son olarak kurum dergisi EBABİL’den bahseden TIRNAKÇI, EBA’nın daha çok kişi tarafından tanınması için EBA ve bilişim kelimelerinden ilham aldıklarını söyleyerek, 4 aylık sürelerle çıkan EBABİL dergide, eğitim-bilişim-kültür ağırlıklı birçok yazı ve makaleye yer verirken kurumsal haberleri de okurlarına sunduklarını ifade etti.

08-05-201708-05-201708-05-201708-05-2017

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.