Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

ÜRDÜN EĞİTİM BAKANI DR. MUHAMMED THNEIBAT´IN YEĞİTEK ZİYARETİ

Ürdün Eğitim Bakanı Dr. Muhammed THNEIBAT ve beraberindeki heyet, Eğitimde Fatih Projesini incelemek üzere MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
ÜRDÜN EĞİTİM BAKANI DR. MUHAMMED THNEIBAT´IN YEĞİTEK ZİYARETİ


Ürdün Eğitim Bakanı Dr. Muhammed THNEIBAT ve beraberindeki heyet, Eğitimde Fatih Projesini incelemek üzere MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.

 

Ürdün heyeti ile yapılan toplantıda İletişim Daire Başkanı MuhammedSadık ARSLAN, Eğitim Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Adem EYLENCE, Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı M. Hakan BÜCÜK ile İdari ve Mali İşler Daire Başkanı R. Zafer TEKİN hazır bulundu.

 

Heyete yapılan sunumda Eğitimde Fatih Projesinin amacı, gerekçesi, beş önemli bileşeni ve gelinen son durum hakkında bilgi aktarıldı.  Ardından Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) genel tanıtımı yapıldı. Bu kapsamda EBA´ nın ana modülleri olan Haber, e-İçerik, e-Dergi, e-Kitap, Video, Ses, Görsel ve Tartışalım modülleri tanıtıldı. Bunun yanı sıra EBA çatısı altında kullanıcılara sağlanan; "EBA Kaynak, EBA Dosya, EBA UZEM, EBA Ders" portalleri ile ilgili bilgiler verildi.

 

“Tabletlerde bilinçli ve güvenli İnternet kullanılıyor”

 

EBA sunumunun ardından konuk bakan Dr. Muhammed THNEIBAT, Fatih Projesine özel sektörün destek verip vermediğini sordu. İletişim Daire Başkanı MuhammedSadık ARSLAN da özel sektörün finansal olarak projede yer almadığını, ancak özel sektörün de projenin bir parçası olmak istediğini vurguladı. Projenin devlet veya özel okulları kapsayıp kapsamadığı sorusuna ARSLAN, “Proje devlet okullarını kapsıyor.” diye cevap verdi. Konuk bakan, tabletlerde kullanılan İnternet’in bilinçli ve güvenli olup olmadığını sordu. ARSLAN, İnternet erişiminin sadece Güvenli İnternet sitelerine ulaşılabilecek şekilde olduğunu söyledi.

 

Konuk Bakan THNEIBAT; ‟Tabletle eğitim yaparsanız kalem kâğıt kullanmayan çocuklar olmasından korkmuyor musunuz?” diye sordu. İletişim Daire Başkanı MuhammedSadık ARSLAN da tabletin eğitimde destek materyal olduğunu, kâğıt ve kalemin ise eğitimin özü olduğunu belirtti.

 

Ayrıca İletişim Daire Başkanı MuhammedSadık ARSLAN, YEĞİTEK Genel Müdürlüğünün tarihçesi hakkında kısa bilgiler sundu. YEĞİTEK’in 1951’de kurulduğundan bu yana eğitim materyalleri ürettiğine dikkat çekti. Kurumda üretilen ve özel sektörün sağladığı içeriklerin tüm okullara ulaştığını söyledi. Bilgi birikimlerini dost ve kardeş ülke Ürdün’le paylaşmaya her zaman hazır olduklarının altını çizdi.

 

Heyet, toplantıdan sonra Eğitimde Fatih Projesinin izleme merkezini gezdi.


Bakan THNEIBAT, etkileşimli tahtayı inceledi

Ürdün Eğitim Bakanı Dr. Muhammed THNEIBAT ve beraberindeki heyet, program çerçevesinde Ankara´nın Gölbaşı ilçesi Erdem Beyazıt Anadolu Lisesini ziyaret etti.

Eğitimde Fatih Projesi kapsamında Türkiye’deki öğretmenleri eğiten ekipten etkileşimli tahtanın nasıl kullanıldığı hakkında bilgiler alan THNEIBAT, tahtada kendisine sunulan ders içeriklerini çok beğendiğini söyledi. Okul müdürü Hasan Çınar ve öğretmenlerle bir süre sohbet eden bakan ve heyet okuldan ayrıldı.

urdungaleriurdungaleriurdungaleriurdungaleriurdungaleriurdungaleriurdungaleriurdungaleriurdungaleriurdungaleriurdungaleri

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.