Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Türk Millî Klavye Takımı, İtalya'nın Cagliari şehrinde dünya şampiyonu oldu

İtalya'da düzenlenen 52. İntersteno Kongre ve Dünya Bilgisayar Klavye Şampiyonası'nda Türk Millî Klavye Takımı 7'si dünya şampiyonluğu olmak üzere toplam 22 madalya kazanarak dünya şampiyonu oldu.
Türk Millî Klavye Takımı, İtalya'nın Cagliari şehrinde dünya şampiyonu oldu

Türk Millî Klavye Takımı, İtalya'nın Cagliari şehrinde dünya şampiyonu oldu

Birleşmiş Milletlere bağlı İntersteno Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen 52. İntersteno Kongre ve Dünya Bilgisayar Klavye Şampiyonası,  İtalya'nın Cagliari şehrinde 13-19 Temmuz 2019'da yapıldı. Yarışmaya 30 ülkeden yüzlerce yarışçı katıldı.  Türk Millî Takımı; bu yarışmada, 7'si Dünya Şampiyonluğu olmak üzere toplam 22 madalya ile dünya şampiyonu oldu.

Sınıf öğretmenlerinin yetiştirdiği İlköğretim 5 ve 7. sınıf öğrencileri, üniversite öğrencileri ve çeşitli meslek gruplarında görev yapmakta olan kişilerden oluşan Türk Millî Klavye Takımı bu yarışmada 3 adet dünya şampiyonluğu, 3 adet dünya ikinciliği ve 4 adet dünya üçüncülüğü elde ederek toplam 10 madalya kazandı.

Yarışların Türk şampiyonları

Şampiyonada madalya alan Türk yarışçıların isimleri şöyle:

Anadil Yarışında:

·         0-12 yaş Küçükler Kategorisinde Afyon/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulundan Nisan Maya TUNÇOĞLU dakikada net 89 sözcük;

  • 13-16 yaş Öğrenciler Kategorisinde Gaziantep Özel Sanko Okullarından Mahmut TOSUN dakikada net 100 sözcük;
  • 21-99 yaş Deneyimliler Kategorisinde Ankara T.C. Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığından Celal Aşkın dakikada net 146 sözcük;

Çok Dilli Yarışlarda:

0-12 yaş Küçükler Kategorisinde Afyon/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulundan Bağdagül ÖZKAN 11 dili ortalama dakikada net 57 sözcük ile yazarak kategorilerinin dünya şampiyonu oldu.

Diğer madalya kazanan yarışçılar:

Oğuz Berkay YİĞİTER (Ankara Hüseyin Güllüoğlu Ortaokulu),

İlyas PAMUKÇU (Afyonkarahisar Şuhut Zafer Anadolu Lisesi), 

Erdi ÇİLLER (Ankara Bem Bilgisayar Eğitim Merkezi),

Rümeysa ÖZEN (Afyon/Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulu),

Ahmet Yasin AKMEŞE (Kayseri Hacı Hasan Efendi İmam Hatip Ortaokulu)

İntersteno Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türk Grubu; ülkemizde herkesin bilgisayar klavyesini bakmadan on parmakla öğrenmesine, kamu ve özel sektörde işe yeni başlayan tüm elemanlara iş başı eğitimi kapsamında klavye eğitimi verilmesine katkı vermeyi; böylece ülke genelinde zaman ve verim tasarrufuna katkı sağlamayı hedefliyor.

Ayrıca, FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvelerinde yabancı konuşmacıların çevirilerini anında deşifre ile izleyicilere sunan ve EBA'da F Klavye ders videoları bulunan Celal AŞKIN; yarışmada 30 dakikalık tecrübeliler kategorisi hatasız sürat yarışında, dakikada net 156 sözcükle kendisine ait dünya rekorunu kırarak altın madalya kazandı. Sesi yazıya çevirme yarışı tecrübeliler kategorisinde, 320 hece ile dünya ikinciliğini elde eden AŞKIN;  ses deşifre yarışı kategorisinin tecrübeliler bölümünde dünya ikincisi, aynı kategorinin kombine bölümünde ise dünya üçüncüsü oldu.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.