Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

TUNUS HEYETİNDEN YEĞİTEK ZİYARETİ

    Tunus Yüksek Öğretim Bilimsel Araştırma Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Jelassi TAWFİK ve beraberindeki heyet, Eğitimde Fatih Projesini incelemek üzere MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
 TUNUS HEYETİNDEN YEĞİTEK ZİYARETİ

 

 

Tunus Heyeti ile yapılan toplantıda Eğitim Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Adem EYLENCE, Bakan Danışmanı Ahmet Onur AK ve Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı M. Hakan BÜCÜK hazır bulundu.

Heyete yapılan sunumda Eğitimde Fatih Projesinin genel çerçevesi, yapılan çalışmalar ve önümüzdeki yıllar için atılacak adımlar hakkında bilgi verildi. Ayrıca EBA (Eğitim Bilişim Ağı)’nın genel tanıtımı yapıldı.

Jelassi TAWFİK, Fatih Projesinde şimdiye kadar gelinen süreçteki başlangıç noktasını ve pilot çalışmaları, yapılan ihalelerdeki tablet ve etkileşimli tahtaların birim bedellerini ve bu bedellerin hangi hizmetleri kapsadığını sordu. Kendisine maliyetler, kapsadığı hizmet, alt yapı, etkileşimli tahta, tablet, yazıcı ve içerik alanlarında yapılan pilot çalışmalar hakkında bilgi verildi.

TAWFİK, öğretmen ve öğrencilerin kendilerine dağıtılan donanımları kullanmaya nasıl teşvik edildiğini, bununla ilgili bir metot kullanılıp kullanılmadığını, teknolojinin tamamen eğitimin yerini alıp almadığını sordu. Ayrıca 2020 yılında Güney Kore’de basılı kitaplarla yapılan eğitimin tamamen kalkacağını; bunun yerini dijital eğitimin alacağını belirten Jelassi TAWFİK, Fatih Projesiyle de önümüzdeki yıllarda bunun mu hedeflendiğini sordu.

“Fatih Projesi, yüz yüze eğitimin yerini almayacak”

Eğitim Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Adem EYLENCE; Fatih Projesiyle öğretmen ve öğrencilerin ihtiyacı olan donanım ve yazılımların okul ve sınıf ortamına getirildiği, bu teknolojilerin dersin herhangi bir bölümünde veya tamamında ders destek materyali olarak kullanılacağı, hiçbir zaman kitaplarla ve yüz yüze yapılan eğitimin yerini almayı hedeflemediklerini belirtti. Ayrıca öğretmen ve öğrencilerin teknolojiyi kullanmada yeterince istekli ve katılımcı olduklarından dolayı ekstra bir metot kullanılmadığı vurgulandı.

“Online kitaba geçmeyi planlıyoruz”

Jelassi TAWFİK ise; kendi ülkelerinde de online kitaba geçilmesinin planlandığını, bunun üç avantajı bulunduğunu, ilkinin öğrencilerin artık kitapları sırtlarında taşımak zorunda kalmayacakları, maddi imkânı olmayan ailelere online kitap ile ücretsiz eğitim araçlarını ulaştıracakları, üçüncüsünün ise teknoloji kullanımının yaygınlaşması olduğunu söyledi.

Tunus Yüksek Öğretim Bilimsel Araştırma Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Jelassi TAWFİK ve beraberindeki heyet, kurumumuzdan ayrılırken teşekkürlerini sundu ve böyle büyük ölçekli bir projenin kendilerini çok heyecanlandırdığını, gelinen nokta için Milli Eğitim Bakanlığını tebrik ettiklerini ifade etti.

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.