Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

"TEKNOLOJİ ODAKLI ÖĞRENME SENARYOLARI ÇALIŞTAYI" ETKİM'DE GERÇEKLEŞTİ

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürlüğü tarafından, 29 Kasım-1 Aralık 2023 tarihleri arasında, Eğitim Teknolojileri Kuluçka ve İnovasyon Merkezi'nde (ETKİM) "Teknoloji Odaklı Öğrenme Senaryoları, Senaryo Geliştirme Ekibi Çalıştayı" düzenlendi.


Öğretmenlerin ihtiyaçlarına yönelik, öğrenme ortamlarında teknolojinin etkin kullanılmasını sağlamak, öğretmenlerin senaryo hazırlayabilme becerilerini geliştirmek ve bu alanda uzman öğretmenler yetiştirmek amacıyla planlanan etkinliğe; Bakan Yardımcısı Celile Eren Ökten, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Mustafa Canlı, YEĞİTEK Daire Başkanları, TED Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdinç Çakıroğlu ile farklı branşlarda 80'e yakın öğretmen, 14 akademisyen ve 12 eğitmen katıldı.

Program, Genel Müdür Mustafa Canlı'nın açılış konuşmasıyla başladı. Canlı, "Eğitim teknolojilerinin etkin kullanımına yönelik, öğretmenlerimizin güncel dijital becerilerinin eğitimlerle güçlendirilmesine önem veriyoruz. YEĞİTEK Genel Müdürlüğü olarak amacımız kuracağımız yenilikçi eğitim ortamlarında istekli, yeni yöntemler denemeye ve sürekli mesleki gelişime inanan öğretmenlerimize senaryolar, içerikler, araçlar sunarak öğrenme ortamlarında bir yenilik sağlamak." diye konuştu.

Genel Müdürlüğün 3 ana platformu olan EBA, ÖBA, HEMBA'yı zenginleştirerek, farklı gelişmeler ve kabiliyetler ekleyerek eğitimde teknolojinin kullanımını sahada yaygınlaştırmayı hedeflediklerini dile getiren Canlı, "Bu hedeflerimize ulaşmada sizlerin katkısı çok önemli, çalıştaya katılımınız ve burada yapacağınız bütün çalışmalar için yürekten teşekkürlerimi sunuyor, başarılar diliyorum." dedi.

"Becerilerin ön plana çıktığı bir dünyadayız"

Ardından Prof. Dr. Erdinç Çakıroğlu "Eğitim Teknolojileri ve Senaryo Temelli Öğrenme Yaklaşımı" konulu sunumunu gerçekleştirdi. 21. yüzyılın en büyük sorununun eğitim kabul edildiğini belirten Çakıroğlu, şöyle devam etti: "Her şeyin hızla değiştiği dünyada, geleceğe başarılı olabilecek bireyler yetiştirmek için okullarda öğrencilere ne kazandırmamız gerektiğini düşünmeliyiz. Bilginin değil, becerilerin ön plana çıktığı bir dünyadayız. Onun için bu çalıştayın da amaçladığı gibi öncelikle öğretmenlerin öğretim tasarımı yapacak düzeye gelmesine gayret etmeliyiz."

Öğleden sonraki oturumda, YEĞİTEK Dijital Beceriler Daire Başkanı Sümeyye Hatice Eral, tarafından projenin genel tanıtımı yapıldı.Sonrasında düzenlenen proje bilgilendirme oturumları ve örnek senaryo çalışmaları, katılımcılara uygulamalı ve etkileşimli bir ortam sundu.

Katılımcılar, birçok aşamada bilgi ve deneyimlerini paylaştı

Programın ikinci günü, Profesyonel Öğrenme Laboratuvarı'nda (PÖL) gerçekleştirilen Eş Zamanlı EBA ve Web Araçları Tanıtım Atölyesi ile başladı. Katılımcılar; EBA, Konferans Salonu, Web 2.0 ve FCL Sınıfı gibi çeşitli web araçlarını tanıma fırsatı buldu. Ardından, senaryo yazım oturumları başladı. Katılımcılar, kazanımların belirlenmesinden senaryo etkinliklerinin oluşturulmasına kadar birçok aşamada bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Çalıştayın son günüde ise öğretmenlerin teknoloji odaklı öğrenme senaryoları ile daha etkili ve verimli ders ortamları oluşturulması amacıyla Branş Bazlı Bireysel Senaryo Yazım Oturumları düzenlendi. Bu oturumlar, katılımcılara kendi uzmanlık alanlarında özelleşmiş senaryolar oluşturma fırsatı sundu. Elde edilen bilgi ve deneyimlerin eğitim sistemine kazandırılmasının önemi vurgulandı.

Üç gün süren çalıştayın sonunda, 80 adet teknoloji odaklı öğrenme senaryosu üretildi. Çalıştay, öğretmenlerin üretmiş olduğu senaryoların toplanması ve değerlendirilmesi ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

01-12-202301-12-202301-12-202301-12-202301-12-202301-12-202301-12-202301-12-202301-12-2023

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.