Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

TeachUP Projesi 3. Ulusal Paylaşım Toplantısı, Ankara'da yapıldı

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen TeachUP 3. Ulusal Paylaşım Toplantısı, 12 Şubat 2020 tarihinde Ankara'da gerçekleşti.  
TeachUP Projesi 3. Ulusal Paylaşım Toplantısı, Ankara'da yapıldı

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen TeachUP 3. Ulusal Paylaşım Toplantısı, 12 Şubat 2020 tarihinde Ankara'da gerçekleşti.

Bir gün süren toplantıya; YEĞİTEK Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Dairesinden Şube Müdürü Mehmet Fatih DÖĞER, TeachUP Projesi Türkiye Koordinatörü Dr. Nihan UÇAR SARIMANOĞLU, TeachUP Türkiye Ekibinden Makbule Serpil BOZ ve Şeyda KARABULUT,  akademisyenler, okul müdürleri, öğretmenler ve aday öğretmenler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan TeachUP Türkiye Koordinatörü SARIMANOĞLU, toplantıda proje kapsamında yapılan araştırma sonuçlarından bahsedileceğini belirterek, katılımcıların fikirlerinin önemine vurgu yaptı. Katılımcılara proje süresince verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

YEĞİTEK Şube Müdürü M. Fatih DÖĞER de TeachUP projesinin akademik anlamda öğretmenlere kazandırdığı birikimin önemine değinerek şunları ifade etti: "Millî Eğitim Bakanlığının ve üniversitelerden akademisyenlerin ortak çalışmasıyla bugünlere gelindi. Akran değerlendirmesi son yıllarda çok daha önemli hale geldi. Ülkemiz ve diğer ülkelerden çıkacak sonuçların karşılaştırılacağı bu toplantıda yapılacak görüş alışverişlerinden iyi sonuçlar çıkacağına inanıyorum."

Toplantıda proje kapsamında yapılan akademik araştırma sonuçları açıklandı. Gruplara ayrılan katılımcılar, bu sonuçlar üzerinde tartışıp eklemek istedikleri konularda görüşlerini bildirdiler. Tartışma sonrasında çıkan sonuçlar rapor haline getirilerek Avrupa Komisyonuna sunulacak ve komisyondan gelen nihai raporla proje sona erecek.

TeachUP Projesi nedir?

TeachUP Projesi, Erasmus + programı kapsamında Avrupa Komisyonu ortaklığında finanse edilen, Avrupa Okul Ağı Koordinatörlüğünde yürütülen ve Türkiye dâhil 10 ülkenin katıldığı bir projedir. TeachUP Projesi, öğretmenlere meslek hayatları boyunca sahip olmaları gereken yeni yeterlikleri [öğretmen iş birliği (teacher collaboration), yaratıcı düşünme (creative thinking), biçimlendirici değerlendirme (formative assessment), kişiselleştirilmiş öğrenme (personalised learning)] edindirmek ve ihtiyaçları karşılayabilecek stratejiler geliştirmek için tasarlanmıştır. Şubat 2017'de başlayan ve Eylül 2020'de bitirilmesi planlanan bu projenin amacı, Kitlesel Açık Çevrim içi Kurslar (MOOCs -Massive Online Open Courses) aracılığıyla öğretmenlere uzaktan eğitim vermek, uygulanacak ön test ve son testler yardımı ile bu kursların öğretmenler üzerindeki etkisini belirlemek ve eğitimin ne oranda etkin ve verimli olduğunu saptamaktır.  Proje, Genel Müdürlüğümüz Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Ülke Paylaşım Toplantısı katılımcıları, öğretmen yeterlikleri alanında alan yazını, sahayı ve uygulamaları bilen, konularında yetkin kişiler olarak birikimlerini paylaşarak mevcut durumu belirleme ve hazırlanacak eğitim içerikleri için yeni öneriler geliştirilebilme konusunda deneyimli uygulayıcılar, politika yapıcılar, akademisyenlerden oluşmaktadır.

13-02-202013-02-202013-02-202013-02-202013-02-202013-02-202013-02-2020

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.