Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Sıkça Sorulan Sorular

EBA

 • Öğretmen, Öğrenci, Veli ve Okul Yöneticileri için EBA hakkında ayrıntılı soru-cevaplara nasıl ulaşabilirim?

  EBA ile ilgili ayrıntılı soru ve cevaplara ulaşmak için TIKLAYINIZ.

FATİH PROJESİ

 • FATİH Projesi ile ilgili ayrıntılı soru-cevaplara nasıl ulaşabilirim?

  FATİH Projesi ile ilgili ayrıntılı soru ve cevaplara ulaşmak için TIKLAYINIZ.

eTwinning

 • eTwinning ile ilgili ayrıntılı soru-cevaplara nasıl ulaşabilirim?

  eTwinning ile ilgili ayrıntılı soru ve cevaplara ulaşmak için TIKLAYINIZ.

TRT-EBA KANALLARI

 • TRT - EBA TV kaç kanaldan yayın yapacak?

  3 farklı kanal, HD ve SD olmak üzere toplam 6 kanaldan yayın yapılacaktır.

 • Hangi kanallar olacak?

  TRT - EBA İlkokul, TRT - EBA  Ortaokul ve TRT EBA  Lise olmak üzere üç kanal uzaktan eğitimde kullanılacaktır.

 • TRT - EBA TV televizyon kanalları yayın akışlarına nereden ulaşabilirim?

  Yayın akışlarına eba.gov.tr ana sayfasından ve TRT internet sitesinden günlük ve haftalık yayın akışına ulaşılabilecektir. Ayrıca, her akşam yayın sonlandıktan sonra ve sabah yayın başlayana kadar televizyon ekranından görüntülenebilecektir.

   

 • TRT - EBA TV yayınlarının tekrarları olacak mı?

  Yayınlar aynı kanalda ve gün içinde 1 veya 2 kez tekrar edilecek. Tekrarlayan yayın akışı da yine eba.gov.tr ve TRT internet sitelerinden öğrenilebilir.

  Ayrıca eba.gov.tr üzerinden de yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek.

 • Dersi hangi öğretmenler anlatıyor?

  Millî Eğitim Bakanlığı’nın seçtiği alanında başarılı öğretmenler ders anlatım videoları ile konuları anlatıyor.

 • Yayınların TÜRKSAT uydu parametreleri nelerdir?

  HD Alış bilgileri:

  Alış frekansı                 :12.084 MHz

  Polarizasyon                  : Yatay (H)

  Sembol oranı                 : 13.750

  FEC                              : 2/3

   

  SD Alış bilgileri:

  Alış frekansı                 :11.916 MHz

  Polarizasyon                  : Dikey (V)

  Sembol oranı                 : 30.000

  FEC                              : ¾

 • Eğitim kanalları uydu ayarları nasıl yapılacak?

  SD (Standart çözünürlüklü) TRT - EBA TV İlkokul SD, TRT - EBA TV Ortaokul SD, TRT - EBA TV Lise SD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS (TURKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde TRT - EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, TRT - EBA TV Ortaokul SD 90. Kanaldan, TRT - EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilir.

  HD (yüksek çözünürlüklü) TRT - EBA TV İlkokul HD, TRT - EBA TV Ortaokul HD, TRT - EBA TV Lise HD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde TRT - EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, TRT - EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, TRT - EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilir

 • TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) sistemi olmayan cihazlarda SD (standart çözünürlüklü) kanal bulma nasıl yapılacak?

  1916 MHz frekansında geçmişte tarama gerçekleştiren ve daha sonra listesindeki kanalları silmeyenler, daha önce 11916 Mhz frekansında yayın yapan uydu alıcısı ya da uydu alıcılı televizyonunda TRT - EBA TV İlkokul SD, TRT - EBA TV Ortaokul SD, TRT - EBA TV Lise SD kanallarını görecektir. Eğer bu kanallar listede görünmüyorsa, 11916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini uydu alıcısına ya da uydu alıcılı TV’ye girerek manuel tarama yöntemiyle ya da TURKSAT’ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT - EBA TV İlkokul SD, TRT - EBA TV Ortaokul SD ve TRT - EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir

 • TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) sistemi olmayan cihazlarda HD (yüksek çözünürlüklü) kanal bulma nasıl yapılacak?

  Uydu alıcılarında ya da uydu alıcılı TV’lerde 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametrelerini girerek manuel (elle) tarama yöntemi ya da TURKSAT’ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network  Search (Şebeke Arama ) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT -  EBA TV İlkokul HD, TRT - EBA TV Ortaokul HD ve TRT - EBA TV Lise HD  yayınları bulunabilir.

 • SD uydu alıcım var kanalları izleyebilecek miyim?

   Evet, her 3 kanal da aynı zamanda SD yayın sağlayacaktır.

GENEL SORULAR

 • Araştırma, Yarışma ve Sosyal Etkinlik Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı het tür ve derecedeki eğitim kurumlarında kamu kurum ve kuruluşları, uluslararası kuruluşlar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve diğer kuruluşlar tarafından yapılacak sosyal etkinlik izinlerine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla "Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Etkinlik İzinleri Yönergesi" hazırlanmıştır.  

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017/25 sayılı Araştırma, Yarışma ve Sosyal Etkinlik İzinleri Genelgesi 2020/2 sayılı MEB Sosyal Etkinlik İzinleri  Genelgesi ile yürürlükten kaldırılmıştır. Bu sebeple Yarışma ve Sosyal Etkinlik İzinleri başvuruları Ortaöğrenim Genel Müdürlüğü'ne yapılmaktadır. 

  http://ogm.meb.gov.tr

  http://ogm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_02/05161754_MEB_Sosyal_Ekinlik_Yzinleri_Yonergesi.pdf

  Araştırma izinleri ise Strateji Geliştirme başkanlığınca verilmektedir.

  http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/2034.pdf

 • BTR öğretmenlerine nöbet, sınıf veya kulüp öğretmenliği görevi verilebilir mi?

  MEB-Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün, 30.12.2015 tarih ve 30706984-903.99-E.13507730 sayılı Fatih Projesi BT Rehberliği Görevi konulu yazısının 10.maddesi’nde;

  “Görevlendirilen öğretmenlere FATİH Projesi BT rehberliği görevi olduğu günler eğitim öğretim saatleri içinde Ek-1’de belirtilen görevlerin dışında nöbet görevi dâhil başka bir görev verilmeyecektir. Görevlendirilen öğretmenler eğitim öğretim saatleri dışında mevzuatı doğrultusunda belletmenlik vb. görevleri yapabileceklerdir.“ denilmektedir.

 • EBA içerik moderasyon kriterleri nelerdir.

  Moderasyon  kriterlerinin kullanıcı sözleşmesi taraflarca incelenip onaylandıktan sonra yayımlanmaktadır.

 • Genel Müdürlüğünüzce Eğitim projelerine destek sağlamakta mıdır?

  Genel Müdürlüğümüz kişisel projelere destek sağlayamamaktadır. Görev, sorumluluk ve çalışma alanı dâhilinde araştırma ve proje çalışmaları yürütmektedir. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından önceki yıllarda yürütülmüş olan araştırmaların rapor/özetlerine "https://yegitek.meb.gov.tr/www/icerik_goruntule.php?KNO=1709" adresinden ulaşabilirsiniz.

 • Özel okulda öğretmen olarak görev yapmaktayım. EBA'ya giriş yapmak istiyorum, ne yapmam gerekir?

  Özel okuldaki öğretmenler ve ücretli öğretmenler okullarından e-okul hesabı aldıktan sonra EBA Giriş ekranlarından ÖĞRETMEN-MEBBİS yolunu izleyerek EBA’ya giriş yapabilirler. MEBBİS giriş ekranında “Kullanıcı Adınızı Giriniz” yazan kutucuğa T.C. kimlik numarası yazılmalıdır. Problem yaşamaya devam ederseniz destek@eba.gov.tr’ye e-posta gönderdiğinizde durum hızla incelenecek ve dönüş sağlanacaktır.

 • Veli olmama rağmen EBA'ya e-devlet bilgilerimle giriş yapamıyorum. Durumun incelenip tarafıma bilgi verilmesini istiyorum.

  Yalnızca öğrencinin e-okul’da kayıtlı velisi EBA’ya giriş yaparak tek kullanımlık şifre oluşturabilmektedir. E-okulda kayıtlı velinin değiştirilmesi işlemi öğrencinin okulunda yapılmaktadır. Bazı durumlarda bir öğrencinin e-okul’da veli kaydı bulunmayabilir. Bu durumda o öğrenci için EBA’ya veli girişi yapılamaz. Öğrencinin velisi öğrencinin okuluna giderek kendisini velisi olarak kaydettirmelidir. Bu işlemden sonra veli girişi yaparak tek kullanımlık şifre oluşturabilir.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.