Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Özbekistan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığından YEĞİTEK'e Ziyaret

Özbekistan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığından YEĞİTEK'e Ziyaret

Özbekistan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Cumhuriyet Eğitim Merkezi Eğitimde Dijital Kaynakların Uygulanması Daire Başkanı Farrukh Boltaev, 24 Aralık 2021 tarihinde MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.

Covid- 19 nedeniyle ülkemizde uygulanan uzaktan eğitim sürecinin ayrıntılarını öğrenmek, EBA Portali hakkında incelemelerde bulunmak üzere gelen heyet toplantıda bir araya geldi. Toplantıda Sistem Yönetimi Daire Başkanı Şamil Demircan, Süreç Planlama ve Kalite Yönetimi Koordinatörü  Funda İnce ve İçerik Koordinatörü Gökçen Boz yer aldı.

Heyete; YEĞİTEK'in tarihçesi, FATİH Projesinin genel çerçevesi, öğretmen eğitimleri, Sayılarla Uzaktan Eğitim konularında bilgiler verilerek Eğitim Bilişim Ağı (EBA)'nın bileşenlerini anlatan detaylı bir sunum yapıldı. Uzaktan eğitim sürecinin ülkemizde nasıl uygulandığı konusunda bilgiler verilerek özellikle canlı ders altyapısı üzerinde duruldu.

COVID-19 salgın sürecinde, elverişsiz sosyo-ekonomik koşullar nedeniyle cihaz ve internet erişimine sahip olamayan öğrencilerin uzaktan eğitime devam edebilmesi için oluşturulan 15 binden fazla EBA Destek Noktası, 180'den fazla EBA Mobil Destek aracı, TRT EBA kanallarından yapılan yayınlar, uzaktan eğitim sürecinde internet ve cihaz ihtiyacı olan öğrencilere dağıtılan tablet bilgisayarlar gibi konularda bilgiler verildi.

Özbekistan Cumhuriyet Eğitim Merkezi Eğitimde Dijital Kaynakların Uygulanması Daire Başkanı Farrukh Boltaev, uzaktan eğitim sırasında ölçme değerlendirmenin nasıl yapıldığını öğrenmek istedi. Sistem Yönetimi Daire Başkanı Şamil Demircan, bu süreçte Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğünün seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze sınavlar yaptığını ifade etti. 

Boltaev: "EBA mükemmel bir sistem"

Boltaev, Özbekistan'da Eğitimde Dijital Kaynakların Uygulanması hakkında bilgiler verdi. EBA'nın mükemmel bir sistem olduğunu vurgulayan Boltaev, ülkelerinde çocukları eğitime çekmekte zorlandıklarını, Türkiye'de öğrencilerin bu sistemi kullanmaya nasıl motive edildiğini öğrenmek istedi. Demircan, Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi gibi temel dersleri içeren video animasyonlar hazırlandığını ve daha çok oyun bazlı videolarla öğrencilerin ilgisini çekebildiklerini söyledi.

Boltaev, EBA platformunu Özbekistan'da iki aylık bir deneme süreciyle nasıl uygulayabilecekleri konusunda detaylı sorular sordu. Buna karşılık Demircan, sistemin kurulumunda yaşadıkları tecrübeyi kendileriyle paylaşabileceklerini ifade etti.

Ayrıca içeriklerimizi, müfredatlarına uygun bir şekilde Özbekçe'ye çevirtip kullanmak istediklerini dile getiren Boltaev, bu durumu yakın zamanda Millî Eğitim Bakanımız sayın Mahmut Özer ile görüşeceklerini belirtti.

Sunumun ardından Boltaev, EBA TV ve Radyo stüdyoları ile 1952'den bu yana stüdyolarda kullanılan ekipmanların sergilendiği İletişim Müzesini gezerek yetkililerden bilgi aldı. Ziyaret karşılıklı iş birliğine yönelik temennilerle sona erdi.

24-12-202124-12-202124-12-202124-12-202124-12-2021

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.