Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

ÖĞRETMENLERİN DİJİTAL BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK ÇEVRİM İÇİ EĞİTİMLER ÖBA'DA

ÖĞRETMENLERİN DİJİTAL BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK ÇEVRİM İÇİ EĞİTİMLER ÖBA'DA

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenlerin dijital becerilerini geliştirmeye yönelik hazırlanan çevrim içi eğitimler, ÖBA platformu üzerinden Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda görev yapan tüm yönetici ve öğretmenlerin hizmetine sunuluyor.

 

İçerik geliştirme sürecinde Bakanlığımızın uzman kadrosunun yanı sıra sahada kendini ilgili konularda geliştiren öğretmenler yer alıyor. ÖBA üzerinden sürekli erişilebilir durumda olan yapay zekâ, kodlama, yenilikçi uygulamalar, dijital öğretim süreçleri, düşünme becerileri, dijital okuryazarlık ve teknolojinin etkin kullanımı gibi çevrim içi eğitimler kendini geliştirmek isteyen tüm öğretmenlerin hizmetinde.

 

ÖBA'da bulunan eğitim içerikleri kategorilere göre şöyle: 

Yapay zekâ kapsamındaki eğitimler; Yapay Zekâ Uygulamaları, Arduino ile Yapay Zekâ Uygulamaları, Python ile Yapay Zekâya Giriş, Veri Biliminin Temelleri ve Okullar İçin Yapay Zekâ.

Kodlama kapsamındaki eğitimler; Kodlama Eğitiminde Temel Yaklaşımlar, Arduino Eğitimi, Arduino ile Yapay Zekâ Uygulamaları, mBlock Eğitimi ve Projelerle Python Programlama.

Yenilikçi uygulamalar kapsamındaki eğitimler; Sanal, Artırılmış ve Karma Gerçeklik Uygulamalarına Giriş, Dinamik Matematik Yazılımı (Geogebra), STEM Farklı Yaklaşımlar.

Dijital öğretim süreçleri kapsamındaki eğitimler; Dijital Öğretim Süreçlerinin Tasarımı ve Yönetimi, Zbrush ile 3D Organik Modelleme, Blender Eğitimi kursları.

Düşünme becerileri kapsamındaki eğitimler; Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisi Eğitimi ve Tasarım Odaklı Düşünme Becerisi Eğitimi kursları.

Dijital okuryazarlık kapsamındaki eğitimler; Eğitim Öğretim Materyallerinde Telif Hakkı ve Dijital Vatandaşlık.

Teknolojinin Etkin Kullanımı kapsamında ise, BT'nin ve İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı, Pardus ETAP Eğitimi, Pardus Masaüstü Eğitimi, Liderahenk Merkezi Yönetim Sistemi Eğitimi kursları.

 

Hazırlanan eğitimlere yoğun ilgi gösterilmiş, 2023 yılı 01 Ocak- 02 Mayıs tarihleri arasında katılımcı sayısı 278.237'e ulaşmıştır. Öğretmenler, ÖBA'daki eğitimlerini tamamladıklarında e-sertifikalarını MEBBİS Hizmet İçi Eğitim Modülü'nden alabiliyor. ÖBA'da yayımlanmış 25 eğitimin yanı sıra öğretmenlerin ihtiyaç duyduğu ve talep ettiği konularda eğitim içerikleri hazırlanmaya devam ediyor.

 

Öğretmenlerimiz, dijital becerilerini geliştirmeye yönelik tüm eğitimleri Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü web sayfası üzerinden ( http://meb.ai/YNbTUP ) takip edip https://www.oba.gov.tr/ adresinden eğitimlere katılabilirler.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.