Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Namibya Eğitim Bakanı Dr. David Namwandi, Genel Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti

Namibya Eğitim Bakanı Dr. David NAMWANDI, Namibya’nın Almanya Büyükelçisi Nevil Gertze, Namibya Yükseköğretim Kurulu Başkanı Mocks Shivute, Planlama Geliştirme Müdürü Adelheid Awases ve Bakan Özel Kalemi Letha Tjiho, Eğitimde Fatih Projesi hakkında incelemelerde bulunmak üzere MEB 15 Ekim 2014 tarihinde Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
Namibya Eğitim Bakanı Dr. David Namwandi, Genel Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti

NAMİBYA EĞİTİM BAKANI DR. DAVID NAMWANDI, GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜ ZİYARET ETTİ

 

Namibya Eğitim Bakanı Dr. David NAMWANDI, Namibya’nın Almanya Büyükelçisi Nevil Gertze, Namibya Yükseköğretim Kurulu Başkanı Mocks Shivute, Planlama Geliştirme Müdürü Adelheid Awases ve Bakan Özel Kalemi Letha Tjiho, Eğitimde Fatih Projesi hakkında incelemelerde bulunmak üzere MEB 15 Ekim 2014 tarihinde Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.

 

Heyetle yapılan toplantıda; Genel Müdür Vekili, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı R. Zafer TEKİN, İletişim Daire Başkanı MuhammedSadık ARSLAN, Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı M. Hakan BÜCÜK hazır bulundu.

Heyete, Eğitimde Fatih Projesinin genel çerçevesi, yapılan çalışmalar ve önümüzdeki yıllar içinde atılacak adımlar hakkında sunum yapıldı. Ayrıca EBA (Eğitim Bilişim Ağı)’nın genel tanıtımı yapıldı.

“Her tabletin bir kimlik numarası var”

Namibya Eğitim Bakanı Dr. David NAMWANDI, Fatih Projesinde öğrenmenin nasıl bir yaklaşıma dayandığını sordu. Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı M. Hakan BÜCÜK, Fatih Projesiyle bilgileri öğrencilerin kendilerinin yapılandırdığını dolayısıyla yapılandırıcı yaklaşıma dayalı bir sistem bulunduğunu söyledi.  

Konuk bakan Dr. David NAMWANDI, Eğitimde Fatih Projesinin yıllık bütçesini, ihaleyi kimin yaptığını sordu. Genel Müdür Vekili, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı R. Zafer TEKİN, yıllık bütçenin yaklaşık 1 milyar TL olduğunu, ihaleyi aşama aşama Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün yaptığını belirtti. NAMWANDI, tabletlerde İnternet bağlantısının bulunduğunu o nedenle öğrencilerin her tür içeriğe ulaşmasının sakıncalı olup olmadığını sordu. Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı M. Hakan BÜCÜK ile İdari ve Mali İşler Daire Başkanı R. Zafer TEKİN; öğrencilerin okulda kullandıkları tabletlerde kısıtlı içerik bulunduğu, durumun merkezden yönetildiği için öğrencilerin hangi sitelere girdiğinin izlenebildiği ayrıca her tabletin bir kimlik numarası olduğu için sorun yaşanmadığını belirtti.

Eğitimde Fatih Projesi, beş ana bileşeniyle ülkemize özgü”

Dr. David NAMWANDI; “Eğitimde Fatih Projesinin daha önce bir örneği var mı size mi özgü?” diye sordu. Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı M. Hakan BÜCÜK; “Fatih Projesi 5 ana bileşeniyle ülkemize özgüdür.” cevabını verdi. NAMWANDI’nın projeden nasıl yararlanabilecekleri sorusu üzerine Genel Müdür Vekili, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı R. Zafer TEKİN, içerikleri Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı ile görüşüldükten sonra anlaşma imzalanarak kendileriyle paylaşabileceklerini, projenin haritasını sunabileceklerini ayrıca her konuda bilgi verebileceklerini  belirtti.

Diğer yandan Namibya Planlama Geliştirme Müdürü Adelheid Awases, birçok eğitim projesinde bütçenin öğretmen ödemelerine gittiğini, Eğitimde Fatih Projesinin öğretmenlerin bütçesine olumlu katkısının olup olmayacağını sordu. İdari ve Mali İşler Daire Başkanı R. Zafer TEKİN, önümüzdeki yıllarda öğretmenlerin göstereceği performansa göre öğretmenlere katkı sağlanabilecek çalışmaların yapılabileceğini söyledi.

Namibya Eğitim Bakanı etkileşimli tahtayı kullandı

Namibya Eğitim Bakanı Dr. David NAMWANDI ve beraberindeki heyet, program çerçevesinde Ankara´nın Gölbaşı ilçesi Erdem Bayazıt Anadolu Lisesini ziyaret etti. Öğrencilerle sıcak bir iletişim kuran NAMWANDI, onlara hitaben şöyle dedi: “Siz sadece birey olarak değil aileniz ve ülkeniz için de çok önemlisiniz. O nedenle çok çalışmanız lazım. Çalışın ki; ülkeniz için gelecekte bir yere geldiğinizde saygı duyulan insanlar olun ve sizler de diğer insanlara birer miras bırakın.”

Etkileşimli tahta ve tabletle aynı anda matematik dersinin işlenişini izleyen konuk bakan NAMWANDI, etkileşimli tahta üzerinde bir uygulama yaptı. Eğitimde Fatih Projesinden çok etkilendiğini belirten bakan NAWMANDI, öğrencilerle özçekim de yaptı. Konuk bakan NAMWANDI, okul yöneticilerine ve ekibe teşekkür ederek okuldan ayrıldı.

 

 

 

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.