Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

KOD HAFTASI 2023 KUTLAMALARI YOĞUN KATILIMLA BAŞLADI

KOD HAFTASI 2023 KUTLAMALARI YOĞUN KATILIMLA BAŞLADI

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda devam etmekte olan Kod Haftası 2023 kutlamaları, 7-22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Erken yaşlardan itibaren çocukların kodlama becerisini desteklemek için Avrupa çapında bir faaliyet olarak yürütülen Code Week- Kod Haftası, Türkiye dâhil 70'in üzerinde ülkede aktif olarak devam ediyor. 70'i aşkın ülke ve 30.000'den fazla etkinlik ile yoğun bir katılım olan Kod Haftası etkinliklerinde Türkiye; 10.000'den fazla etkinlik gerçekleştirerek en çok etkinlik düzenleyen ülke olarak yer alıyor.

Eğitimde yenilikçi uygulamaları destekleyen ve kodlama eğitiminin önemine inanan katılımcılar; okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim olmak üzere her kademede etkinlikler düzenleyerek öğrencileriyle beraber kodlamanın eğlencesini keşfediyor. Yüz yüze ve çevrim içi düzenlenen etkinlikler, 19 farklı temada gerçekleştirilirken robot teknolojisinden veri işleme ve görselleştirmeye, yazılım geliştirmeden oyun tasarlamaya, artırılmış gerçeklikten yapay zekâya kadar pek çok farklı temada gerçekleştirilen etkinlikler sayesinde öğrenciler kodlama ile tanışıyor ve kodlama becerilerini geliştiriyor.

Kod Haftası 2023 Ulusal Teması: Cumhuriyetimizin 100. Yılı

Her branştan öğretmenin katılabildiği ve ön koşulun bulunmadığı Kod Haftası'nda her yaş grubundan öğrenci için birçok etkinlik yapılırken 2023 yılının teması "Cumhuriyetimizin 100. Yılı" olarak belirlendi. Ülkemizde gerçekleştirilen 10.000'den fazla etkinliğin büyük çoğunluğu "Cumhuriyetimizin 100. Yılı" temasıyla yürütülüyor. Katılımcılar, kodlama ile öğrenciler için analitik düşünme, sistematik düşünebilme, yaratıcılık ve problem çözme gibi birçok beceriyi öğrencilerle buluşturuyor.

Öğrencilerinin kodlama becerilerini geliştirmek, farkındalığı artırmak, birlikte çalışmayı teşvik etmek ve kodlama kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla etkinlik üreten katılımcılar, sadece kendi okulları ve öğrencileriyle değil; Kod Haftası'na dâhil olan her katılımcıyla etkinlik geliştirerek hem Türkiye genelinde hem de Avrupa başta olmak üzere yurt dışındaki katılımcılarla da etkileşim kurabiliyor.

Öğrencilerin kodlamaya olan meraklarını artırmakla birlikte yazılım ve bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirmeyi hedefleyen Kod Haftası, 7-22 Ekim tarihleri arasında tamamlansa da yıl boyunca etkinlik başvurusu almaya devam edecek.

Kod Haftası'na katılmak ve etkinlik gerçekleştirmek için https://codeweekturkiye.eba.gov.tr/internet adresi ziyaret edilebilir.

 

Facebook için Codeweek Türkiye,

Instagram için @codeweekturkiye,

Twitter için @CodeweekTurkiyehesaplarını takip edebilirsiniz.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.