Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Millî Eğitim Bakanı Nabi AVCI, EBA Kadraj 2. Fotoğraf Yarışması ödüllerini verdi

Millî Eğitim Bakanlığı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen  "Yaşadığım Şehir" konulu “EBA Kadraj 2. Fotoğraf Yarışması” ödül töreni 30 Aralık 2015 tarihinde gerçekleşti.
Millî Eğitim Bakanı Nabi AVCI, EBA Kadraj 2. Fotoğraf Yarışması ödüllerini verdi

Törene Millî Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın yanı sıra MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN, Müşteşar yardımcıları Salih ÇELİK ve Muhterem KURT, YEĞİTEK Genel Müdürü Dinçer ATEŞ, MEB Bakan Danışmanı Ahmet Onur AK, YEĞİTEK Genel Müdürlüğü daire başkanları, öğretmenler, Ankara Güzel Sanatlar Lisesi ve Mehmet Kaplan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri katıldı.

 

Bakan Nabi AVCI, törende yaptığı konuşmada, İhsan DERMAN´ın Türkçe´ye çevirdiği Brezilyalı düşünür Vilem FLUSSER´in “Bir Fotoğraf Felsefesine Doğru” isimli kitabının Eğitim Bilişim Ağına (EBA) yükleneceğini ve EBA’dan okunabileceğini bildirdi. Bakan AVCI, fotoğrafla ilgilenen herkesin kitabı okumasında yarar olduğunu ifade etti.
DERMAN´ın Anadolu Üniversitesinden arkadaşı olduğunu dile getiren Bakan AVCI, “EBA´ya bu tip kitapları yüklerken telif haklarını almamız lazım. İhsan kardeşime buradan emrivaki yapmış olayım, artık telif filan söz konusu olmaz" dedi.
Şair Gülten AKIN´ın toprağa verildiği tarihe denk gelen Paris´teki UNESCO Genel Kurulunda yaptığı bir konuşmada, şairin “Cumartesi Yalnızlığı” isimli şiirindeki “Ah kimselerin vakti yok, durup ince şeyleri anlamaya” dizelerini okuduğunu hatırlatan Bakan AVCI, şunları söyledi: "Gündelik hayatın koşuşturması içinde hiçbirimizin durup ince şeyleri anlamaya, güzel şeyleri görmeye vakti yok zannediyoruz. İşte bugün bu yarışmaya katılan arkadaşlarımız bize bunun doğru olmadığını, bazılarının pekâlâ durup ince şeyleri görmeye ve göstermeye vakti olduğunu kanıtlıyor."
 
Şehir gezilerinin önemine vurgu


Bakan AVCI, Türkiye’de felsefi antropolojinin kurucularından Takiyettin MENGÜŞOĞLU´nun felsefeci Arslan KAYNARDAĞ ile yaptığı bir söyleşide, Almanya’daki üniversite eğitimi sırasında hafta sonlarındaki şehir gezilerine ilişkin, "Ben Almanya’dan döndükten sonra Sivas’ı gördüm. Orada yaptığımız gezilerde edindiğim eğitimle Sivas´a bakmaya başladığım zaman bu şehrin ne güzel ne derin bir şehir olduğunu, ne büyük bir medeniyet mirası barındırdığını anladım" ifadelerini kullandığını aktardı.
Bu seneki fotoğraf yarışmasının konusunun şehir eksenli olmasının da isabetli bir seçim olduğuna işaret eden Bakan AVCI, öğrencilerin ve öğretmenlerin eserlerinde bu bilincin yaygınlaştığını görmekten mutluluk duyduklarını belirtti.

“EBA’daki kültürel ve sanatsal içerikli yarışmalar devam edecek”

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer ATEŞ de törende yaptığı konuşmada,  yaratıcılığı ve düşünmeyi teşvik eden, belgesel özellikteki fotoğraf sanatının eğitim için önemini vurguladı. ATEŞ, bu yıl fotoğraf yarışmasına 5003 eserin katıldığını, öğretmen ve öğrencilerin yarışmaya gösterdikleri yoğun ilgiden memnuniyet duyduklarını ifade etti. ATEŞ, EBA Kadraj Fotoğraf Yarışmalarını, sanata özendirmek, bu alandaki ilgilere merkez olmak ve gayretleri desteklemek amacıyla düzenlediklerini belirterek, EBA’daki kültürel ve sanatsal içerikli yarışmaların devam edeceğini vurguladı.

“Yaşadığım Şehir” konulu fotoğraf yarışmasına Öğretmen kategorisinde 2022, Öğrenci kategorisinde de 2981 olmak üzere toplamda 5003 eser katıldı. İzzet KERİBAR, Prof. Dr. Sabit KALFAGİL, Prof. Dr. Levend KILIÇ, Nevzat YILDIRIM, Reha BİLİR ve EBA Fotoğraf Birimi Sorumlusu İhsan AKŞEHİRLİ‘den oluşan jüri tarafından “Öğretmen” ve  “Öğrenci” kategorisinde ayrı ayrı 10 eser başarı ödülüne layık görüldü. Konuşmaların ardından Bakan AVCI, jüri tarafından yarışmada dereceye girenlere ödüllerini takdim etti.

 

31-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-2015

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.