Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

BAKAN ÖZER, MEB'İN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ VE İNOVASYON MERKEZİNİN AÇILIŞINI YAPTI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Millî Eğitim Bakanlığı ile ODTÜ Teknokent arasındaki iş birliği çerçevesinde kurulan Eğitim Teknolojileri Kuluçka ve İnovasyon Merkezi "ETKİM"in açılışını gerçekleştirdi.  
BAKAN ÖZER, MEB'İN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ VE İNOVASYON MERKEZİNİN AÇILIŞINI YAPTI

 

ODTÜ Teknokent'te yapılan açılışta konuşan Bakan Özer, "Eğitimde tüm paydaşlarımızın müktesebatını kullanarak eğitim sistemimizi çok daha güçlü hâle getirmek için birlikte çalışacağız." ifadesini kullandı. "Bu ülke gerçekten tüm zorluklara rağmen, tüm problemlere rağmen her zaman kendisini yenileyerek, güçlendirerek, emin adımlarla kendi istikametinde yoluna devam ediyor." diyen Bakan Özer, en son gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Eğitim Zirvesi'ndeki ana temaya değindi. Özer, "Orada ana tema şuydu: Dünyadaki eğitim sistemleri, Kovid salgınından sonra eğitim sistemlerinin dayanıklı olabilmesi için dijital dönüşümle, eğitim teknolojilerinin kullanılıp daha dayanıklı hâle nasıl geçirilebilir? Onunla ilgili etraflı bir tartışma toplantısıydı." bilgisini paylaştı.

Özer, sözlerine şöyle devam etti: Oraya gittiğimiz zaman gördük ki biz aslında çok önemli mesafeler almışız eğitim sistemimizde. 19 milyon öğrencisi, 1.2 milyon öğretmeni olan devasa bir eğitim sisteminde sadece nicelik olarak büyümemişiz, kalite olarak da kaliteyi de odağına alarak birlikte büyümeyi gerçekleştirmişiz. İşte Eğitim Bilişim Ağı EBA, artık herkesin hafızasında, eğitim sistemiyle bağlantılı olsun olmasın herkes bir şekilde EBA sözcüğünü telaffuz edebilir hâle geldi. Niye? Çünkü kovid salgınında ülkeler beklenmedik bir meydan okumayla karşı karşıya kaldıkları zaman hemen dijital platformlarla uzaktan eğitimle bu süreci yönetmeye kalktı. Orada zaten Millî Eğitim Bakanlığının geçmişte başlayan o teknoloji hamleleri Milli Eğitim Bakanlığına yansımalarıyla, önceki bakanlarımız zamanında başlayan süreç sürekli zenginleşerek her bakanın katkılarıyla çok daha kullanışlı hâle gelmişti ve EBA devreye girdi.

Dijital platform sayısını artırmaya bu dönemde büyük ağırlık verdiklerini dile getiren Bakan Özer, öncelikle öğretmenden başlanıldığını belirterek, Öğretmen Bilişim Ağı ÖBA'ya işaret etti. Özer, "... Yani öğretmenlerimizi sadece yüz yüze mesleki gelişim eğitimiyle desteklemek değil, aynı zamanda istediği yerde istediği eğitimleri alabilecek bir mekanizmayla buluşturmak için Öğretmen Bilişim Ağı'nı gerçekleştirdik. ÖBA'nın bize o kadar büyük katkısı oldu ki 2020'li yıllarda öğretmen başına eğitim saati Türkiye'de 44 saatti ve 44 saat ortalama, hiç eğitim almamış öğretmenler de sistemde bulunuyordu. 2022 yılında özellikle hem ÖBA'yı hem de okul temelli mesleki gelişim eğitimini devreye sokarak bir anda inanılmaz bir yükselme sağladık. Hem eğitimin niteliğini artırdık, hem de nicelik olarak da çok ciddi bir katkı sağladık ve öğretmen başına düşen eğitim saati 44'ten 250 saate geldi." diye konuştu.

ETKİM hakkında

Merkez, okullara yönelik dijital eğitim stratejilerini uygulama, teknoloji destekli iyi uygulama örnekleri sunma ve kapasite geliştirme faaliyetlerini destekleyecek. Bununla beraber, eğitim teknolojileri yatırımlarını en güçlü şekilde kullanmak amacıyla profesyonel öğrenme laboratuvarında mesleki gelişim çalışmaları, pilot uygulamalar, AR-GE çalışmaları ve teknoloji geliştirme faaliyetleri yer alacak.

Eğitimde dijital oyunlaştırma, Bakanlık dijital eğitim platformlarının kullanılabilirlik performansının artırılması ve teknoloji destekli mesleki gelişim toplulukları ve okul tabanlı mesleki gelişim projeleriyle inovasyon ekosistemi geliştirme çalışmalarının başlatılması ve bu kapsamda Bakanlık birimlerinden tamamının yer alacağı çalışma grupları kurulması planlanıyor. Başlangıç projeleri ile birlikte Bakanlığın teknoloji destekli eğitim yaklaşımını, AR-GE ve inovasyon kültürünü desteklemeye yönelik Bakanlık birimleri ile yeni projeler de geliştirilecek.

ETKİM, Eğitim Bilişim Ağı (EBA), Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA), Öğrenci/Öğretmen Destek Sistemi (ÖDS), Matematik Eğitim Platformu, İngilizce Eğitim Platformu DİYALEKT, Türkçe Eğitim Platformu, İngilizce Eğitim Platformu, Halk Eğitimi Merkezleri Bilişim Ağı (HEMBA) ve Mesleki Eğitim Artırılmış Gerçeklik platformlarının etkin kullanımı ve geliştirilmesinde de aktif rol oynayacak.

 16-05-202316-05-202316-05-202316-05-202316-05-202316-05-202316-05-2023

 

 

 

 

 

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.