Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Irak Eğitim Bakanlığından YEĞİTEK'e ziyaret

Irak Eğitim Bakanlığından YEĞİTEK'e ziyaret

Irak Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığından bir heyet, 30 Haziran 2021 tarihinde MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.

 

COVİD-19 nedeniyle ülkemizde uygulanan uzaktan eğitim sürecinin ayrıntılarını öğrenmek, EBA Portali hakkında incelemelerde bulunmak ve bilgi edinmek üzere gelen heyet, toplantıda bir araya geldi. Heyette; Irak Cumhuriyeti Eğitim BakanıAli Hamid MUHLUF, Teknik İşler Bakanlık Müsteşarı Hussein Sabri HAMAD, Sınavlar ve Takvim Genel Müdür Yardımcısı Nemaa Harbi LAFTA, Yabancı, Özel ve Genel Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Mohammed Abdulhussein HALİL, Kültürel İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Sinan Ali SULAİMAN yer aldı.

 

Toplantıya YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ, MEB Avrupa Birliği Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu EYİSOY DALKIRAN, AB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü İkili İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Ali AKDAĞ, YEĞİTEK Eğitim Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Gültekin KEKEÇOĞLU, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Mehmet İNAN ve Teknik Uzman Funda İNCE katıldı. Heyete, YEĞİTEK'in tarihçesi, FATİH Projesi'nin genel çerçevesi, yapılan çalışmalar, öğretmen eğitimleri, sayılarla uzaktan eğitim konularında bilgiler verilerek Eğitim Bilişim Ağı (EBA)'nın bileşenlerini anlatan detaylı bir sunum yapıldı. Uzaktan Eğitimin Geleceği ve Hedeflerinin anlatılmasının ardından Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim Projesi hakkında genel bilgiler verildi.

 

MUHLUF, Gezici EBA Destek Noktaları'nın dikkatini çektiğini ve alıntı yaparak uygulamayı düşündüklerini dile getirdi

 

Sunumun ardından Irak Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Ali Hamid MUHLUF, kurumun köklü bir tarihe sahip olmasının teknolojik yeniliklere ayak uydurma anlamında büyük imkân sağladığını ifade ederek bu deneyimlerden yararlanmayı istediklerini belirtti. Ardından Irak'ın uzaktan eğitim sürecinin ne şekilde ilerlediğini özetledi. MUHLUF, bu süreçte ülkesinde TV kanallarının sağladığı imkân ile hızlı biçimde öğrencilere ulaşılarak eğitim verildiği bilgisini paylaştı. Buna rağmen uzaktan eğitim konusunda taşrada sıkıntı yaşadıklarını ve özellikle Gezici EBA Destek Noktaları'nın dikkatini çektiğini belirtti. Taşrada kendilerinin de bunu alıntı yaparak uygulamayı düşündüklerini dile getirdi.

 

YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ pandemi sürecinin bütün ülkeler için çok öğretici olduğunu, tüm eğitim bakanlıkların yeni yöntemler öğrendiğini bu çerçevede tüm ülkelerin birbirinden öğreneceği şeyler olduğunu ifade etti. Bu süreçte Irak'ın deneyimlerinden faydalanmaktan aynı zamanda Türkiye'nin uzaktan eğitim ve eğitimde teknoloji kullanımı konusundaki bilgi ve deneyimlerini Irak ile paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirtti.

Sunumun ardından EBA Kontrol Merkezini inceleyen heyet, EBA TV stüdyolarını gezerek yetkililerden bilgi aldı. Ziyaret karşılıklı iş birliğine yönelik temennilerle sona erdi.

01-07-202101-07-202101-07-202101-07-2021

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.