Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

YENİLİKÇİ SINIFLARDA EĞİTİM İÇİN METODOLOJİK ÇERÇEVE

MEB-YEĞİTEK koordinatörlüğünde yürütülen Designing Future Innovative Learning Spaces- Design FILS (Geleceğin Yenilikçi Öğrenme Alanlarını Tasarlama) projesinin amacı esnek öğrenme alanlarında teknoloji, yenilikçi pedagoji, disiplinlerarası öğrenme senaryoları konularında öğretmenlerin mesleki gelişimlerine AB düzeyinde katkıda bulunmaktır.
YENİLİKÇİ SINIFLARDA EĞİTİM İÇİN METODOLOJİK ÇERÇEVE

Proje ortaklarımızdan Avrupa Okul Ağı'nın geliştirme sürecinde sorumlu olduğu ve tüm ortakların katkısıyla hazırlanan projenin ilk çıktısına "Yenilikçi Sınıflarda Eğitim için Metodolojik Çerçeve" bağlantıdan erişim sağlanmaktadır. Kuramsal ve metodolojik bir çerçeve sunan bu çalışma, Design FILS Projesi için referans alınacak teorik yapıyı oluşturmayı amaçlamaktadır.

Mevcut öğretim uygulamaları birçok öğretmenin;

? daha yenilikçi,

? kişiselleştirilmiş, öğrenci merkezli ve aktif öğrenmeyi destekleyen,

? gelecekteki becerileri geliştirmeyi hedefleyen farklı bir pedagojik yaklaşıma geçmek istediğini göstermektedir.

Disiplinler arası bir ekiple hazırlanan (öğretmenler, öğretmen eğiticileri, mimarlar) bu yayında, yenilikçi teknoloji ile geliştirilmiş pedagojileri etkinleştirmek için öğrenme alanlarının nasıl geliştirileceğini ve uyarlanacağını aliteratürden faydalanarak ortaya koymaktadır.

Kuramsal ve metodolojik çerçeve, 21. yüzyıl öğrenme alanını oluşturmaya yönelik üç temel unsura dayanmaktadır:

1.     Öğrenme Alanı Tasarımı

2.     Pedagoji

3.     Teknoloji

Bu çalışmada, aktif öğrenmeyi destekleyecek farklı değişkenler değerlendirilerek öğrenme alanının fiziksel tasarımı ve eğitim teknolojisinin kullanımı, aktif öğrenme pedagojisini destekleyen kritik bileşenleri sunmaktadır.

>> Yenilikçi Sınıflarda Eğitim için Metodolojik Çerçeve'yi okumak için tıklayınız.

Almanca metin için tıklayınız.

İngilizce metin için tıklayınız.

İspanyolca metin için tıklayınız.

Portekizce metin için tıklayınız.

Çekce devam ediyor.

> Design FILS projesi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

 

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.