Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Fatih Projesi’ne İTܒden destek

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile İTÜ arasında 20 Şubat Cuma günü “İleri Teknoloji ve Fatih Projesi İşbirliği Protokolü” imzalandı. Fatih Projesi, protokolle beraber yoluna daha güçlü bir şekilde devam edecek.
Fatih Projesi’ne İTܒden destek

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Rektörlük Binasında gerçekleştirilen imza törenine, Genel Müdürümüz Dinçer Ateş, Sistem Yönetimi Daire Başkanımız Dr. Yakup Yüksel, Eğitim Yayınları ve İçerik Yönetimi Daire Başkanımız Sedat Akçakoyunluoğlu, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve İTÜ Bilişim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha katıldı.   

“İTÜ’den teknik destek almak ve paydaş olmak Millî Eğitim Bakanlığı için çok önemli”

İmza töreninin ardından bilgi veren Genel Müdürümüz Dinçer Ateş, Fatih Projesinin 21. Yüzyıl becerilerini geliştirmeye yönelik ülkemizin en önemli millî projesi olduğunu söyledi. Projenin paydaşlarını çoğaltmaya ve ortak akıl oluşturmaya çalıştıklarını belirten Ateş, “242 yıllık geçmişi olan köklü bir üniversiteden teknik destek almak ve paydaş olmak Millî Eğitim Bakanlığı için çok önemli. Hem insan kaynakları ve birikimi hem de akademik bakış açısıyla bize güç katıp paydaş olacak. Fatih Projesi sadece donanımdan ibaret değil bir tablet projesi değil bine yakın bileşeni ve alt başlığı olan bir proje” diye konuştu.

“İTÜ, eğitimde fırsat eşitliği için elini taşın altına koyacak”

Ardından İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, eğitimde fırsat eşitliği için İTÜ’nün elini taşın altına koyacağını söyledi. Karaca şunları ifade etti: “Bizim için Fatih Projesi gibi önemli bir çalışmaya destek vermek önemli. Projede siber güvenlik ve bilgi güvenliği konularında direkt olarak yer alacağız. Teknik desteğin sağlanması, teknik şartnameler, teknik ara denetimler gibi desteklerimiz olacak. Konu sadece tablet, bilgisayar ve teknik enstrüman değil onun yazılımı ve içeriği gibi konular da var. Ayrıca bilgi güvenliği kapsamında personel eğitim, yazılım geliştirme, insan kaynaklarının eğitilmesinde aktif rol alacağız.”

Teknik danışmanlık, eğitim ve ar-ge faaliyetleri yürütülecek

İşbirliğiyle, İTÜ Bilişim Enstitüsü, teknik danışmanlık, eğitim ve ar-ge faaliyetlerini yürütecek. İTÜ, projenin şu aşamalarında destek sağlayacak:

-       Yazılım faaliyetlerinin yürütülmesi, içeriklerin sunulduğu portalların kullanışlılık testlerinin yapılması,

-       Bilgi güvenliği kapsamında kurum personeline sunulacak eğitimlerin hazırlanması ve personel eğitimlerinin verilmesi,

  Yapılacak alımlara yönelik teknik şartnamelerin oluşturulması, ara denetimlerin yapılması, ekspertiz, muayene ve kabul işlemleri, etki analizleri, kalite testlerinin yapılması ve bilimsel raporların hazırlanması.

fatih projesifatih projesifatih projesifatih projesifatih projesifatih projesifatih projesifatih projesifatih projesi

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.