Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

STEM’de Çeşitlilik (Diversity in STEM) temalı yarışmadan Selçuk Yusuf ARSLAN’a ödül

21, 22 Mart 2019 tarihlerinde Malta’da düzenlenen STEM High Level Event Konferansı’nda Avrupa Okul Ağı (European Schoolnet) STEM Alliance Projesi ödülleri verildi.
STEM’de Çeşitlilik (Diversity in STEM) temalı yarışmadan Selçuk Yusuf ARSLAN’a ödül

21, 22 Mart 2019 tarihlerinde Malta’da düzenlenen STEM High Level Event Konferansı’nda Avrupa Okul Ağı (European Schoolnet) STEM Alliance Projesi ödülleri verildi. Bu ödüllerden birini de Ankara Atatürk Mesleki ve Teknik Lisesi öğretmeni Selçuk Yusuf ARSLAN aldı. Selçuk Yusuf ARSLAN “Diversity in STEM (STEM’de Çeşitlilik)” yarışması kapsamında, öğrencileri için geliştirdiği STEM eğitimi etkinliği ile ödüllendirildi.

STEM High Level Event Konferansı’na YEĞİTEK Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı M. Hakan BÜCÜK ve Scientix Projesi Koordinatörü Tunç Erdal AKDUR katıldı.

Selçuk Yusuf ARSLAN, “More Coding More Girls (Daha Fazla Kız Öğrenci Daha Çok Kodlayacak)” isimli atölye çalışmasıyla yarışmaya katıldı. Bu projenin hedef grubu, 15–18 yaş arası 20 kız öğrenci ve Ankara Altındağ Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ne kayıtlı yaklaşık 1000 öğrenciydi. 

Öğrenciler BBC ile kodlamayı öğrenmek üzere 3 saat süren atölye çalışmasıyla, iki günde 8 farklı projeye katıldı. Selçuk Yusuf ARSLAN tarafından yönetilen proje bitiminde bir sergi düzendi. Ayrıca sergi sonrasında Microsoft ve Hacettepe Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenme Merkezi ile iş birliği içinde kodlamanın önemi üzerine bir konferans düzenlendi. Kız öğrenciler, projelerini okuldaki 1000´den fazla öğrenciye bu konferansla tanıttı.

Avrupa çapında çalışan tüm ilk ve ortaokul öğretmenleri için açılan bu yarışma; STEM eğitiminin sınıfta cinsiyet, ekonomik ve sosyal çeşitliliğin tamamını kapsayacak biçimde gerçekleştirilmesini amaçlıyor. Yarışmaya katılan öğretmenlerden; bu bağlamdaki en iyi STEM eğitimi uygulamalarını ve bu alandaki kalıplaşmış yöntemlerle nasıl mücadele ettiklerini sergilemeleri istendi. Bu öğretmenler ve kariyer danışmanları, 24 Eylül - 30 Kasım 2018 tarihleri arasında, STEM eğitiminde çeşitliliği teşvik edici etkinlikleriyle veya STEM mesleki yönlendirme materyalleriyle “STEM Eğitiminde Çeşitlilik” yarışmasına katıldı. Bu yarışmaya yapılan 143 başvuru arasından 12 öğretmen ve meslek danışmanı ödüle layık görüldü.

Proje ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye, http://selcukyusufarslan.com/diversityinstem/ ulaşılabilir.

27-03-201927-03-2019

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.