Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

MEB Müsteşarı TEKİN, öğretmenlerin sorularını cevapladı

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf TEKİN, 15 Eylül 2017 tarihinde Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) Eğitim Bilişim Ağı (EBA) stüdyosundan yapılan canlı yayında, öğretmenlerden gelen soruları cevaplandırdı. 
MEB Müsteşarı TEKİN, öğretmenlerin sorularını cevapladı

Öğretmenlikte alan değişikliğine ilişkin bir soru üzerine TEKİN, Türkiye genelindeki üniversitelerde her alanda yetişen öğretmenlerin bulunduğunu ifade ederek, daha önceki yıllarda bu konuda duyulan ihtiyacın artık aynı oranda hissedilmediğini anlattı. 

İhtiyaç olduğunda uygulanmak üzere yönetmelikte hüküm bulunduğuna işaret eden TEKİN, bazı branşlarda norm fazlası haline gelen öğretmenler ve ihtiyaç duyulan alanlar için 4 yılın ardından bu yıl ilk kez kısmi olarak alan değişikliği başvurusu alacaklarını hatırlattı.

Güncellenen müfredata ilişkin açıklamalar yapan Tekin, kamuoyunda bu konuda yapılan eleştirilerin yüzde 99’ unun “cehalet kokan” eleştiriler olduğunu ifade etti.

Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu tayinleri şubat ayında yapılacak

Sözleşmeli öğretmenlerde eş durumu tayinlerine ilişkin düzenlemenin ne zaman yapılacağı konusunda TEKİN; geçen yıl iki farklı ilde çalışan öğretmenleri eş durumundan dolayı bir araya getirmeyi taahhüt ettiklerini ancak yeni eğitim öğretim dönemine bu konunun yetişmediğini, bu nedenle öğretmenlerden özür dilediğini ifade etti.

Süreci ilgili bakanlıklarla yürütürken bazı aksaklıkların ortaya çıktığını dile getiren TEKİN, “Sözleşmeli öğretmenlikle ilgili husus, yasa metninde olduğundan tek başına karar verebileceğimiz bir konu değil. Her iki sözleşmeli öğretmen eşini en çok ihtiyaç duyulan ilde bir araya getireceğimizi taahhüt etmiştik. Yetiştiremedik ama inanıyorum ki Şubat döneminde bunu yetiştirip bu arkadaşlarımıza verdiğimiz sözü yerine getirmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Ek ders ücretleri konusunda Maliye Bakanlığı ile görüşmeler sürüyor

Müsteşar TEKİN´e, bir öğretmen tarafından sınıf öğretmenlerinin haftalık 18 saat derse girerken branş öğretmenlerinin 15 saat girdiği belirtilerek, bu konunun düzeltilmesi konusunda bir çalışma yapılıp yapılmadığı soruldu.

Sadece ders saati üzerinden bu tartışmayı yürütmenin doğru olmadığının altını çizen TEKİN, şöyle konuştu:

“Bunlar hesap edilirken öğretmenlerin derse girerken yaptığı hazırlıktan başlayıp öğrenci profilinin zorluk düzeyine kadar bir sürü kriter hesap edilmiş. Ama böyle bir algı da var. Sadece bu konu değil ama buna benzer konularda uygulamadan kaynaklanan adaletsizliklerin olduğubir durum söz konusu. Özellikle ek ders ücretlerinin hesaplanması konusunda. Onunla ilgili olarak da Maliye Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu anlamda mutlak adaleti temin etmek mümkün değil ama daha adil bir düzenleme, daha adil bir ek ders süreci önümüzdeki eğitim öğretim yılında hazır olmuş olacak.”

Uzmanlık ve başöğretmenlik uygulaması devam edecek

TEKİN, uzman öğretmen ve başöğretmenlik için sınav yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soruyu cevaplarken, bu yıl itibarıyla pilot uygulamasına başladıkları öğretmenlerin performanslarının ölçülmesi sürecini, aynı zamanda kariyer basamakları için de bir veri olarak kullanmak istediklerini söyledi.

Yakında konuya ilişkin bir kılavuz yayınlanacağını belirten TEKİN, “Uzmanlık ve başöğretmenlik uygulaması devam edecek. Ama bir sınavla değil, performans göstergelerine göre belli performans elde eden arkadaşlarımız uzman öğretmen unvanına sahip olacak.” ifadelerini kullandı.

Tüm okullar notlandırılacak

Farklı illerde görev yapan öğretmenlerin hizmet puanlarındaki farklılığa yönelik bir soru üzerine TEKİN, Bakanlığın coğrafi bilgi sistemindeki bilgileri revize edecek bir çalışma yürüttüklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bütün okullarımızı, içinde bulunduğu sosyo kültürel şartlar, coğrafi koşullar, güvenlik koşulları, fiziki imkânlar üzerinden değerlendirip bir notlandırma sistemi yapacağız. Türkiye´deki 70 bine yakın kurumumuzun tamamı, 200´e yakın bir gösterge üzerinden notlandırılacak. Bu notlandırma konusunda her bir okulumuzun koşulu değerlendirilecek ve öğretmenlerimiz de bu anlamda bu okulun puanları üzerinden hesap edilen, ona endekslenen bir puanlama sistemine sahip olacak. Bu adaletsizlik de o şekilde giderilmiş olacak.”

 15-09-201715-09-2017

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.