Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Eğitimde Fatih Projesi Kapsamında, 700 Bin Tablet Bilgisayar Seti Dağıtımı İmza Töreni Gerçekleştirildi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile TELPA şirketi temsilcileri, FATİH Projesi kapsamında, 700 bin Tablet Bilgisayar Seti Dağıtımı ihalesi sözleşmesini törenle imzaladı. JW Marriott Otel’de gerçekleştirilen imza törenine Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş ve TELPA Telekomünikasyon A.Ş yetkilileri katıldı.
Eğitimde Fatih Projesi Kapsamında, 700 Bin Tablet Bilgisayar Seti Dağıtımı İmza Töreni Gerçekleştirildi

 

Kalemli ve Kameralı Tabletler Mayıs Ayından İtibaren Dağıtılacak

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, FATİH Projesi´nin teknolojinin eğitimde etkili şekilde yürütülmesi için geliştirilen en önemli projelerden olduğunu belirterek, sözleşmeyle mayısta dağıtılacak, 700 bin tablet için önemli bir aşamanın geride bırakıldığını söyledi.

Tabletlerin teknik kapasite açısından bugüne kadar alınan en iyi ve en uygun fiyatlı ürün olduğunu vurgulayan Kurt, bir tablete 550 lira ödeyeceklerini kaydetti. Kurt, "FATİH Projesi´ni en etkin şekilde sürdürmeye devam ediyoruz. Bütün öğrenci ve öğretmenlerimize, en kısa zamanda tablet bilgisayarları ulaştıracağız" diye konuştu.

Altyapı çalışmalarının devam ettiğini ve 17 bin 30 okulun çalışmalarının bitirildiğini bildiren Kurt, 10 bin okulun altyapı ihalelerinin de başladığını anlattı. Böylece tabletlerin okullarda işlevsel hale geleceğini belirten Kurt, 437 bin etkileşimli tahtanın 170 bininin dağıtıldığını, geri kalan kısmının ise yıl sonuna kadar dağıtılacağını kaydetti.

Kurt, konuşmasına şöyle devam etti

Okullarda kalitenin artırılması için EBA üzerinden 150 bin içeriğin yayımlandığını söyleyen Kurt, dershanelerin dönüşümü sürecinde, okullardaki kurslara destek amacıyla 8. sınıfın öğrencileri için tüm içeriklerin hazırlandığını belirtti. Kurt, "Öğrenciler 20 Mayıs´tan itibaren dağıtılacak tabletlerle bu bilişim ağına rahatça ulaşabilecek" dedi.

MEB´in sitesinde 8. sınıflara ilişkin kazanım temelli testlerin de yayımlandığını bildiren Kurt, "Avrupa Birliği projelerinden yaklaşık 15 milyon avro aktarılarak, inşallah 2015 sonuna kadar liselerdeki içerikleri tamamlamak için de gayret sarf ediyorlar. Özellikle 12. sınıftan başlamak üzere EBA´da tüm ders içeriklerini tamamlayacağız" diye konuştu.

Tabletlerin, 10,1 ekran boyutu, 8 çekirdekli işlemciye sahip olduğunu, 2 megapiksel ön, 5 megapiksel arka kamerası bulunduğunu anlatan Kurt, "Ayrıca, kalemin gücüne inanan bir toplum olarak tablette de kalem olmazsa eksik olabileceğini düşündük. Onun aktif EMR kalem dediğimiz, öğrencilerimizin tablet üzerine yazı yazabileceği bir kalem koyduk. İleriye dönük alacağımız tabletlerde de bu kalem hassasiyetimizi sürdüreceğiz" ifadesini kullandı. 

Konuşmaların ardından imza töreni gerçekleştirildi.


700.000 TABLET İMZA TÖRENİ700.000 TABLET İMZA TÖRENİ700.000 TABLET İMZA TÖRENİ700.000 TABLET İMZA TÖRENİ700.000 TABLET İMZA TÖRENİ700.000 TABLET İMZA TÖRENİ

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.