Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

EBA'ya ''Erişilebilir Medya İçeriği" Ödülü

EBA'ya ''Erişilebilir Medya İçeriği

TRT EBA yayınları, Türkiye Erişilebilirlik Yarışması'nda, "Erişilebilir Medya İçeriği" kategorisinde birinci oldu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 22 Mart 2021 tarihinde düzenlenen "Türkiye Erişilebilirlik Ödülleri Töreni"ne, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da katıldı. Bakan Selçuk, "Erişilebilir Medya İçeriği" kategorisindeki birincilik ödülünü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın takdimiyle aldı. 9 kategoride 1075 başvurunun yapıldığı yarışmada EBA, "Erişilebilir Medya İçeriği" kategorisinde yapılan halk oylaması ile birincilik ödülüne layık görüldü.

Engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıran tasarım ürünleri, proje ve uygulamaları desteklemek amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca düzenlenen yarışmaya, TRT EBA kanallarında işaret dili desteği ile yayımlanan uzaktan eğitim içerikleriyle katılım sağlandı.

EBA'da erişilebilirlik çalışmaları devam edecek

İşitme engelli öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde yaşadığı öğrenme kayıplarını giderebilmek için 21 Eylül 2020 tarihinden bu yana TV içerikleri Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda işaret dili desteği ile yayınlanıyor. İkinci dönem itibarıyla kapsamı artırılarak işitme engelli öğrencilerin muaf olduğu dil dersleri haricindeki hafta içi ve hafta sonu yayınlanan tüm dersler, işaret dili çevirileri ile TRT EBA kanallarından ve EBA platformundan sunuluyor. 21 Eylül 2020 tarihinden bugüne kadar yaklaşık 4.000 videonun işaret dili çevirisi sağlandı.

EBA'da yapılan erişilebilirlik çalışmalarında, görme engelli kullanıcılar için de içerikler hazırlanıyor. Bu kapsamda, görme kaybı olan öğrenciler için içeriklerin sesli betimlemeli hâli, Braille, Abaküs gibi onlara özel araçlar kullanılarak ders anlatımları yapılan videolar hazırlandı. Bu videolara eba.gov.tr ana sayfasından erişilebiliyor. Bu tür videoların kapsamının kritik sınıflar (1, 2, 8 ve 12. sınıflar) için artırılarak çok kısa sürede sunulması hedefleniyor.

23-03-202123-03-2021

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.