Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

EBA 2. Fen Deneyleri Video Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün düzenlediği EBA 2.Fen Deneyleri Video Yarışması Ödül Töreni Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın katılımıyla 18 Mayıs 2016’da bir otelde gerçekleşti.
EBA 2. Fen Deneyleri Video Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

Törene ayrıca MEB Müsteşar Yardımcıları Dinçer Ateş, Yusuf Büyük, Muammer Yıldız, YEĞİTEK Genel Müdürü Ahmet Onur Ak, daire başkanları, yarışmanın seçici kurul üyeleri ile ödül alan öğretmenler katıldı.

“Deney, sabrı, vazgeçmemeyi, sonuç alana kadar gayretleri sürdürmeyi öğreten bir özelliğe sahiptir”

2. Fen Deneyleri Video Yarışmasına katılan tüm öğretmenleri tebrik ederek konuşmasına başlayan Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı: “Bittecrübe sabittir yani tecrübeyle sabittir denilen bir söz vardır. Bu, tecrübe edilmeyen bilginin teorik ve yüzeysel kalacağını, tecrübeyle sınanan bilginin ise kalıcı ve güvenilir olacağını ifade ediyor. Deney fen bilimlerinde teorik bilgilerin sınanması için vazgeçilmez bir yöntemdir. Bütün buluşların temelinde tecrübeler yatmaktadır. Deneyin bir ders etkinliği olmasının yanında sabrı, vazgeçmemeyi,sonuç alana kadar gayretleri sürdürmeyiöğreten bir özelliği de vardır. Bütün teknolojik aygıtların temelinde tabiatı iyi gözlemlemekten elde edilen bilgiler vardır.” dedi.

“Diğer ülkeler, öğretmenleri teknolojiye alıştırmanın yollarını ararken, bizim öğretmenlerimiz kendi ürettikleri e- içerikleri EBA üzerinden sunuyorlar”

“EBA’nın öğretmenlerimizin elektronik içerik üretme süreçlerine katılmasıyla birlikte daha da zenginleşeceğini, bütün dünyaya örnek alınacak dev bir içerik kütüphanesi olacağı ümidinde ve öngörüsünde bulunuyorum. Diğer ülkeler öğretmenleri teknolojiye alıştırmanın yollarını ararken bizim öğretmenlerimiz kendi ürettikleri e-içerikleri EBA üzerinden sunuyorlar ve biz bu alanda da çok önemli bir mesafe almış bulunuyoruz. Bizim eğitim teknolojileri alanında adı konmuş, standartları, takvimi, hedefleri netleşmiş bir politikamız var.” dedi.

“Hedefimiz, yapılması zor deneyler de dâhil olmak üzere müfredatta öngörülen bütün deneyleri video ve similasyon formatında dijital ortama aktarmaktır”

YEĞİTEK Genel Müdürü Ahmet Onur AK da yaptığı konuşmada: “Temel amacı öğretmenlerimizin elektronik ders materyalleri hazırlamalarına teşvik olan bir etkinlik sürecinin finaline hep birlikte tanıklık etmenin sevincini yaşıyoruz. Dünyanın en büyük dijital eğitim platformu EBA adına düzenlediğimiz fen deneyleri yarışmasının bu yıl ikincisini sonuçlandırmış bulunuyoruz. Öğretmenlerimizin bilim çalışmalarını teşvik etmek, kazanımlarla eşleşmiş deney videolarını EBA’ya eklemek amacıyla düzenlediğimiz bu yarışma, yoluna büyüyerek devam ediyor. Hedefimiz, yapılması zor deneyler de dahil olmak üzere müfredatta öngörülen bütün deneyleri video ve simülasyon formatında dijital ortama aktarmaktır.” dedi.

Aziz Sancar: "Hayata bir kez daha gelmiş olsaydım öğretmen olmak isterdim”

Prof. Dr. Aziz Sancar ise: “Bilim yapmak bir milletin varlığı için önemlidir. Bilimin önemini gelecek nesillere aşılayacak olanlar da öğretmenlerdir. Hayata tekrar gelecek olsam öğretmen olmak isterdim.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kimya alanında, “Deneysiz Kimya Olmaz” projesiyle Aziz Sancar Özel Bilim Ödülü´nü almaya hak kazanan Adıyaman Altınşehir Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Mustafa Gümüş, ödülünü Nobel Ödüllü Aziz Sancar’ın elinden aldı.

Ardından, Bakan Avcı da programa katılımından dolayı Aziz Sancar’a hediye takdim etti. Yarışmada; kimya, biyoloji, fizik ve fen bilimleri alanında ödüle layık görülen öğretmenlere ise ödülleri Bakan Avcı tarafından verildi. 

Yarışmaya 810 öğretmen başvurdu

Geçen yıl birincisi düzenlenen ve 506 öğretmenin deney videoları ile katıldığı EBA Fen Deneyleri Video Yarışması’na bu yıl 810 öğretmen başvuruda bulunurken, bunlardan toplam 23 proje ödül almaya hak kazandı.

EBA 2. Fen Deneyleri Video Yarışması’nda ödül alan isimlere ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 18-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-2016

 

 

 

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.