Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

CUMHURİYETİN 100. YILI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA GENÇ GİRİŞİMCİLER, PROJELERİNİ SERGİLEDİ

Millî Eğitim Bakanlığınca, cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları kapsamında, ODTÜ Teknokent'te kurulan, dijital eğitim ve inovasyon ekosistemi faaliyeti yürüten ETKİM'de düzenlenen etkinlikte, girişimci öğrencilerin inovasyon odaklı projeleri sergilendi.
CUMHURİYETİN 100. YILI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA GENÇ GİRİŞİMCİLER, PROJELERİNİ SERGİLEDİ

Girişimci öğrencilerin özellikle yapay zekâ destekli projelerinin sunumunu yaptığı, soruları yanıtladığı etkinliğe Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Celile Eren Ökten, YEĞİTEK Genel Müdürü Mustafa Canlı, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Ökten, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak "Türkiye Yüzyılı'nın eğitimin yüzyılı" olması hedefiyle sanayi, bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemeleri eğitimle bütünleştirdiklerini ifade etti.

Okulları, teknolojiye uyumlu standartta ve kalitesi yüksek hâle getirmek için çalıştıklarını dile getiren Ökten, bu kapsamda EBA portalının içeriğini zenginleştirdiklerini, ÖBA'nın gün geçtikçe faaliyetleriyle alanda yaygınlaştığını, öğrencilerin TÜBİTAK projelerine ve TEKNOFEST etkinliklerine katılımını desteklediklerini, hayat boyu öğrenmenin dijital portalı HEMBA'yı her geçen gün geliştirdiklerini anlattı.

"Yenilikçi gençlerin yetişmesi için gerekli desteği sağlıyoruz"

Ökten, inovasyonun sadece yükseköğretim ya da teknoloji şirketlerinin alanı olmadığının altını çizerek "Yeni fikirler önce gençlerimizin zihinlerinde şekillenmektedir. Bakanlığımızca bu şiarla, millî ve manevi değerlerinin bilincinde yenilikçi gençlerin yetişmesi için gerekli teşvik ve desteği sağlıyoruz." dedi.   Daha önceki görev yeri olan İsviçre'deki genel eğitim anlayışını temsil eden girişim merkezlerinden birini örnek gösteren Ökten, bu merkezin eğitim teknolojileri için bir buluşma merkezi olduğunu belirterek, "ETKİM de bunu layıkıyla yerine getirecektir. YEĞİTEK'te bu alanda özenli çalışmalar yapılmaktadır." diye konuştu.

Türkçe ve İngilizce öğretmenliği yaptığını, Kovid-19 salgını döneminde eğitim teknolojileri ile yakından tanıştığını ifade eden Ökten, şöyle devam etti:

"Hem ana dil hem yabancı dil öğretiminde 4 dil becerisinin etkileşimli kullanımı çok önem arz eder. Bu işlevselliği kazanabilmek için yapay zekâdan, eğitim teknolojisinden yararlanmak artık günümüzün bir gerçeği olmuştur. Pandemiyle bu gerçekle yakından tanıştık ve derslerimizi bu şekilde dizayn etmeye başladık. Millî Eğitim Bakanlığı öncülüğünde bunları ülke geneline yayarak, Türkçe ve İngilizcenin yanı sıra diğer ders alanları içinde etkileşimli tahtaları daha da etkileşimli kullanarak, geliştirdiğimiz kullanım senaryolarını yenilikçi, inovatif teknolojilerle geliştirerek en kısa zamanda kullanıma sunacağız."

"Türkiye'den dünyaya eğitim alanında küresel oyuncular çıkarmayı hedefliyoruz"

YEĞİTEK Genel Müdürü Mustafa Canlı ise yeni yüzyılın, girişimciliğin yüzyılı olduğunu vurgulayarak, "Şu anda parası olan, hayali olan herkes, fikrini son kullanıcıya ulaştırabilecek insanların peşinde. Bakanlık olarak girişimci olabilecek gençlerimize, eğitim altyapısı, imkân vermek için çalışıyoruz. ETKİM'de KOSGEB ve ODTÜ Teknokent'le beraber eğitim alanında fikri olanlara laboratuvar imkânı sunuyoruz. Bu merkezle, Türkiye'den dünyaya eğitim alanında küresel oyuncular çıkarmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

"ETKİM, eğitim teknolojilerinden oyun sektörüne uzanan geniş bir alanı kapsıyor"

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök de ODTÜ Teknokent'te hayata geçirilen ETKİM'in, Millî Eğitim Bakanlığı ile birlikte Cumhuriyet'in 100. yılına yakışır bir inovasyon merkezi haline getirildiğini söyledi.

Bakanlığın öncülüğünde yapımı tamamlanan ETKİM'in genç girişimcilerin önderliğinde eğitim teknolojilerinden oyun sektörüne uzanan geniş bir alanı kapsayan teknoloji tabanlı girişimciliği ve inovasyonu teşvik eden güncel gelişmeleri yakından takip eden toplumsal bir alan hâline geldiğini anlatan Kök, "Genç girişimcilerin Cumhuriyet'in değerlerini koruyarak, yaratıcılıklarını da kullanarak ülkemizi daha da ileri taşıyacaklarından eminim." dedi.

"Eğitimde Genç Girişimciler Programı"

Programda, erken girişimciliği teşvik etmek amacıyla Ankara Valiliğinin yürüttüğü Algoritm Ankara projesinde görev alan lise öğrencilerinin yazılım alanında farklı temalarda geliştirdikleri proje sunumları gerçekleştirildi.

Bununla birlikte söz konusu proje kapsamında öğrencilere iş başında öğrenme ortamı sağlayan teknoloji geliştirme bölgelerinin önde gelen girişimcileri, gençlerin projeleriyle ilgili uzmanlık deneyimlerini paylaşıldı. Ayrıca, ETKİM'de yer alan Profesyonel Öğrenme Laboratuvarı'nda teknoloji odaklı öğrenme senaryolarına yönelik atölye çalışması yapıldı.

Bu atölye çalışmasında öğretmenler tarafından öğrencilerle aktif öğrenme yaklaşımına göre teknoloji destekli öğrenme etkinlikleri gerçekleştirildi. 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesi amacıyla öğretmen ve öğrenciler teknolojiyi iş birliği, etkileşim, araştırma ve üretim amacıyla kullanarak bir öğrenme senaryosunu deneyimliyor. Bu oturumda, öğrenciler dijital teknolojileri ve çevrimiçi öğrenme araçlarını kullanarak belirlenen temada ürün ve çıktılar ortaya koyuyor.

 25-10-202325-10-202325-10-202325-10-2023

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.