Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Açık Kaynak Kodlu Millî İşletim Sistemi Dağıtımı "Yeni Nesil Pardus" okullarda yaygınlaştırılacak

YEĞİTEK Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) arasında 24 Ekim 2019'da danışmanlık ve yazılım geliştirme hizmeti alımına ilişkin sözleşme imzalandı.
Açık Kaynak Kodlu Millî İşletim Sistemi Dağıtımı

YEĞİTEK Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) arasında 24 Ekim 2019'da danışmanlık ve yazılım geliştirme hizmeti alımına ilişkin sözleşme imzalandı.

Protokol imza töreni YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ ve TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat SATOĞLU'nun katılımıyla gerçekleşti. YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ, bu iş birliğiyle öğrencilerimizin genç yaşta açık kaynak teknolojilerle tanışması konusunda önemli bir adımın atıldığını, sınıflardaki etkileşimli tahtaların verimli ve etkili kullanımının sağlanacağını, sahadan kullanım verilerinin toplanması ve uzaktan yönetim imkânı ile çok daha rasyonel bir kullanım senaryosunun hayata geçirileceğini ifade etti. ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat SATOĞLU ise mevcut etkileşimli tahtaların sadece bir kısmında kullanılmakta olan PARDUS işletim sisteminin yaygınlaştırılmasının önemini vurgulayarak, FATİH Projesi ile başlayan bu işbirliğinin devamı için YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ ve ekibine teşekkürlerini iletti.

İmzalanan sözleşme ile:

  • Millî işletim sistemi Pardus'un Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda yaygınlaştırılması sağlanarak Türk yazılım endüstrisine destek verilecek.
  • Okullardaki etkileşimli tahtalar için özelleştirilen Pardus ETA ve bu işletim sistemine sahip etkileşimli tahtaların uzaktan kontrolünü sağlayacak merkezî yönetim sistemi LiderAhenk'in yeni versiyonları geliştirilecek.
  • Pardus işletim sisteminin okulda kullanılması planlanan tek kart bilgisayarlara yönelik versiyonu olan Pardus ARM sürümü hazırlanacak.
  • Yeni alınan etkileşimli tahtaların 4K uyumluluğu bulunan Pardus işletim sitemi ile buluşması sağlanacak.
  • Öğretmenin sınıfta tahtayı daha kolay ve etkin kullanmasını sağlayacak bir arayüz devreye alınacak.
  • Pardus işletim sisteminin geliştirilmesine ve iyileştirilmesine katkı sağlamak amacıyla eğitsel içerikleri ve teknik dokümanları barındıran, kullanıcılar ve açık kaynak geliştiricileri arasında etkileşim sağlayacak olan topluluk yönetimi hizmeti sunulacak.

24-10-201924-10-201924-10-2019

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.