Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

1. EBA ÇİZGİ KARİKATÜR YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ ve SERGİ AÇILIŞI

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Eğitim” konulu 1. Eba Çizgi Karikatür Yarışması sonuçlandı. Yarışmanın ödül töreni ve sergi açılışı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla 17 Şubat 2015 tarihinde MEB Şûra Salonunda yapıldı.
1. EBA ÇİZGİ KARİKATÜR YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ ve SERGİ AÇILIŞI

 

Eğitimde Fatih Projesi kapsamında projeye içerik sağlanması, öğrencilerin görsel sanatlara duyarlılığının geliştirilmesi amacıyla düzenlenen ödül törenine Eba tanıtım sunusu izlenerek başlandı. Genel Müdürümüz Dinçer Ateş’in yaptığı açılış konuşmasında Fatih Projesinin sadece donanım projesinden ibaret olmadığının altını çizdi. Ateş, daha önce birincisi gerçekleştirilen Eba Kadraj Fotoğraf Yarışması ve duyurusu yapılan Eba Film Yarışmasından da bahsederek bu ve buna benzer pek çok çalışmanın var olduğunu, bilimle sanatla kurulacak bağın ne kadar önemli olduğunu ifade etti.

Cevat Ülger Özel Ödülü

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, törende yaptığı konuşmada yarışmanın öğretmen ve öğrenci olmak üzere iki kategoride düzenlendiğini hatırlattı. Bakan Avcı, “Yarışmada birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin yanı sıra sanatçı hoca kimliğiyle tanınan, muallimliği ve sanatsal çalışmalarıyla unutulmaz izler bırakan merhum hocamız Cevat Ülger adına da, ‘Cevat Ülger Özel Ödülü’ nün ihdas edildiğini belirterek şöyle dedi: “Cevat hoca rahmetli muhtemelen ‘Cevat Ülger Özel Ödülü’ sözünü de ‘Cevat Ülger Hususi Mükâfatı’ diye söylememizi tercih ederdi. Bunun için burada ‘Öğretmen’ diye yazıyor ama onun o sevdiği sıfatı bir kere daha kullanmak istedim.”

3554 karikatür yarıştı

 

Bakan Avcı, yarışmada her kategoriden 60 karikatürün sergilenmeye değer bulunduğunu belirterek yarışmaya katılan 349 öğretmen ile 3 bin 205 öğrenciye ve titizlikle seçim yaptıkları için seçici kurul üyeleri Aşkın AyrancıoğluEray Özbek, Sadık Pala, İsmail Sert ve Emre Yılmaz´a, ödül törenine katıldıkları için merhum Cevat Ülger´in oğlu Mehmet ve kızı Fatma Ülger´e ve torunlarına teşekkür etti.

 

Bakan Avcı, şunları söyledi: “Yarışmada jüri tarafından ödüle değer bulunan veya sıralamaya alınan bütün öğretmen ve öğrencilerimizi de yürekten tebrik ediyorum. Doğrusu bu tür sanatsal etkinliklerde bu tür sıralamaların yapılmasını pek içime sindiremiyorum ama ne yazık ki ister istemez birinciler, ikinciler, üçüncüler oluyor. Bunların da çok izafi, yani göreceli olduğu belki dereceye giremediği düşünülebilecek arkadaşlarımızın eserlerinin de pekâlâ bir başka gözde birinci, ikinci, üçüncü seçilebileceğini de unutmamamız gerekiyor.”

 

“Önümüzdeki yıllarda bu ve benzeri etkinlikleri çok daha geniş çaplı, geniş katılımlı ve geniş bir yelpazede yapacağımızı, tekrarlayacağımızı şimdiden müjdeliyorum. Eserleri, dereceye girememiş, sergilenmemiş olabilir ama biz biliyoruz ki bazen görülemeyen değerler aradan 20-30 yıl geçtikten sonra bir bakıyorsunuz bir öğrencinizin elinden tekrar bugünün gündemine gelebiliyor. Onun için çalışmalarınızda başarılar diliyorum, öğretmenlerimize, öğrencilerini bu yarışmalara teşvik ettikleri için tekrar teşekkür ediyorum.” 

 

Öğretmen Gözüyle Eğitim

 

Bakan Avcı, konuşmasının ardından merhum Cevat Ülger’in oğlu Mehmet Ülger ve kızı Fatma Ülger’le birlikte “Cevat Ülger Özel Ödülü”nü kazanan İstanbul Taşoluk Anadolu Lisesi Öğretmeni Hakan Sümer ile yarışmada öğretmen kategorisinde birincilik ödülünü alan Balıkesir Kadriye Kemal Gürel Güzel Sanatlar Lisesi Öğretmeni Mehmet Zeber’e ödüllerini verdi. İkincilik ödülünü alan Gülcan Çilingiroğlu Aksakal’a ödülünü Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ve üçüncülük ödülünü alan Musa Gümüş’e ödülünü Müsteşar Yardımcısı Ömer Açıkgöz verdi.

 

Öğrenci Gözüyle Eğitim

 

Birincilik ödülünü Kuzey Dönmez’e Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, ikincilik ödülünü Yeliz Kargıer’e Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör ve üçüncülük ödülünü Doğukan Yıldız’a Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş verdi.

 

Katılımın oldukça yüksek olduğu program Bakan Avcı’nın yarışmada sergilenmeye hak kazanan 60 eserin yer aldığı sergiyi açmasıyla devam etti.

 

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.