Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Yeni EBA yayında!

Yeni EBA yayında!

Yeni EBA yayında!

2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasıyla Eğitim Bilişim Ağı (EBA), öğretmen ve öğrencilerimize daha iyi hizmet verebilmek için yenilendi. 2023 Eğitim Vizyonunun "Öğrenme Süreçlerinde Dijital İçerik ve Beceri Destekli Dönüşüm, Öğrenme Analitiği Araçlarıyla Veriye Dayalı Yönetim" hedefi doğrultusunda geliştirilen yeni sürüm kapsamında, öğretmen ve öğrencilerin beklentilerini karşılamak üzere yapılan geliştirmeler, teknolojideki son yenilikler ile harmanlanarak sisteme yansıtıldı.

9 Eylül 2019 tarihinde hizmete sunulan yeni EBA sürümüne şu özellikler eklendi:

2019-2020 eğitim-öğretim yılında öğrencilerimize dağıtılacak olan ders kitaplarına yerleştirilen QR kodları ile EBA Mobil uygulamasına okutularak ilgili dersin içeriklerine doğrudan erişim sağlamak mümkün.

İlgili Genel Müdürlüklerce incelenerek tasnif edilen tüm içerikler (ders kitapları, anlatım videoları, sınavlar, uygulamalar vb.) tek alandan, kolay erişilebilir şekilde sunuldu. Kazanımlarla eşleşen içerikler, EBA Ders'te ilgili ders alanına alındı. Kazanımlarla doğrudan eşleşmeyen fakat öğretmen ve öğrencilerimizin kişisel gelişimlerine ve/veya eğlenceli zaman geçirmelerine katkı sağlayacak diğer destekleyici içerikler ise yeni oluşturulan "Kütüphane" alanından sunuluyor.

Öğretmenlerimizin ders saatlerini zenginleştirmek amacıyla FATİH Projesi kapsamında okullarımıza dağıtılan Etkileşimli Tahtalar için geliştirilen özel içerikler EBA'da yerini aldı.

Zorunlu ve seçmeli derslerin müfredatları EBA'ya tanımlandı. Branş öğretmenlerine sistemde öğrencilerine çalışma gönderebilme, içerik üretimi yapabilme ve soru - sınav oluşturabilme imkânı sunuldu.

Kişiselleştirilmiş EBA

Kişiye özel bir kullanım deneyimi sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında;

· Kişiselleştirilmiş grafiksel kullanıcı arayüzüyle her öğrenci e-okul sisteminden kendisine aktarılmış derslere doğrudan ulaşabilecek.

· Öğrenciler; son çalışmalarının, derslerdeki performanslarının ve paylaşımlarının yer aldığı kendilerine özel sayfaları kullanabilecek.

· Öğrenciler kendini tanıtma, katıldığı sosyal faaliyet belgelerini sunma ve akademik başarılarını sergileme imkânı bulacağı gelişmiş profil sayfaları kullanabilecek.

· Kişiye Özel Takvim uygulaması ile e-okuldan alınan sınav tarihleri ve öğretmen tarafından gönderilmiş süreli çalışmalar öğrencinin sayfasında görüntülenebilecek.

· Öğrencilerin öğretmenleri tarafından gönderilen çalışmalar için çözümleri, sistem tarafından detaylı olarak analiz edilecek ve her öğrencinin eksiklikleri ayrı ayrı tespit edilecek. Sistem bu eksiklikleri dikkate alarak öğrenciye özel içerikleri belirleyecek ve öğretmenlerin onay vermesi durumunda bunları öğrenciye önerecek.

· 11 ve 12. sınıf öğrencileri ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlere yönelik geliştirilen özel bir akademik destek sistemi sayesinde öğrenciler, belirledikleri hedefe ulaşabilmek için özel çalışma programı oluşturulabilecek. Böylece öğrencilerimizin kendilerini başarıya götüren kişiselleştirilmiş bir yol haritasıyla çalışmasına imkân sağlanacak. Öğrencilerin performansları sistem tarafından sürekli izlenecek ve eksik oldukları konular anında tespit edilerek akıllı öneri sistemiyle öğrencilerimize özel eksik listeleri ve testler sunulacak.

· Öğretmen ve öğrencilerin EBA kullanımını artırmak amacıyla Puan Toplama Sistemi ve motive edici bir deneyim yaşatmak amacıyla Arma Sistemi kullanılacak.

Ayrıca yeni EBA'da öğretmenler için, Öğretim Teknik ve Yöntemleri, Eğitim Teknolojileri ve Ölçme Değerlendirme gibi alanlarda kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak içeriklerin bulunduğu ve senkron/asenkron eğitimlerin verilebileceği Mesleki Gelişim Alanı sunuluyor.

Bunların yanında Eğitim Fakülteleri, İlahiyat Fakülteleri, Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri akademisyen ve öğrencileri, yurt dışı kullanıcıları ile PİKTES kullanıcılarının da EBA'ya giriş yapabilmeleri sağlandı. Böylelikle öğretmen adaylarının meslek hayatlarına başlamadan önce EBA'yı tanımalarına ve etkin şekilde kullanmayı öğrenmiş olmalarına imkân sunulurken özel okul öğrencilerinin de sistemin her alanına erişim sağlayabilme talepleri dikkate alındı.

Dijital materyallerin ana öğretim materyali hâline gelmesini hedefleyen yeni EBA çalışmalarında mevcut özelliklerin iyileştirilmesi de ihmal edilmedi.

Yenilenen EBA'nın tanıtım videosuna http://www.eba.gov.tr/tanitim adresinden ulaşmak mümkün

10-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-2019

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.