Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

YEĞİTEK Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen eTwinning, Scientix ve FCL faaliyetleri TBMM´de sunuldu

YEĞİTEK Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen eTwinning, Scientix ve FCL faaliyetleri; 16 Ocak 2019 ve 14 Şubat 2019 tarihlerinde TBMM KEFEK Alt Komisyonuna sunuldu.  
YEĞİTEK Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen eTwinning, Scientix ve FCL faaliyetleri TBMM´de sunuldu

YEĞİTEK Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen eTwinning, Scientix ve FCL faaliyetleri; 16 Ocak 2019 ve 14 Şubat 2019 tarihlerinde TBMM KEFEK Alt Komisyonuna sunuldu.

Gençleri mühendislik alanlarına teşvik etmeyi amaçlayan KEFEK Alt Komisyonu, AK PARTİ Gaziantep Milletvekili Derya BAKBAK Başkanlığında toplandı. Toplantıda Millî Eğitim Bakanlığı ve çeşitli üniversiteler tarafından yürütülen eğitim teknolojileri ve STEM etkinliklerine yönelik faaliyetler hakkında görüşüldü.

Toplantıda YEĞİTEK Genel Müdürlüğü Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığı çalışanlarından eTwinning il koordinatörleri sorumlusu Dr. Hülya BAL tarafından eTwinning ve STEM, ülkemizde STEM Merkezleri- Mevcut Durum Analizi, Küresel Bağlamda STEM Yaklaşımları Öğretmen Araştırması, eTwinning Proje Değerlendirme Uzmanı Ezgi ULUTAN tarafından Dünyada STEM Eğitimleri ve Yaklaşımları ve Öğrenci Araştırması hakkında, Geleceğin Teknoloji Laboratuvarı (Future Classroom LAB-FCL) Türkiye Koordinatörü, MEB Uzman yardımcısı Sümeyye Hatice ERAL tarafından da FCL ve STEM hakkında sunumlar gerçekleştirilerek yürütülen çalışmalar hakkında KEFEK Alt Komisyonu bilgilendirildi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya BAKBAK’ın başkanlığını yaptığı Komisyon 16 Ocak 2019 tarihinde de İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Devrim AKGÜNDÜZ ile YEĞİTEK Genel Müdürlüğü Scientix eğitmeni Esra KAYIŞ, komisyona “Geleceğin Tasarımı İçin STEM Eğitimi” başlıklı bir sunum gerçekleştirmişti.

Komisyon Başkanı BAKBAK, kız çocukları başta olmak üzere gençleri STEM çalışmalarına yönlendirmek istediklerini belirterek, “Bu alanda ABD ve Çin’de önemli adımlar atılmaktadır. Türkiye’nin de bu alanda geri kalmaması lazım. Meslek alanları, teknolojik gelişmelere bağlı olarak değişmektedir. Türkiye’de gençlerimizin yüzde 50’ye yakını hizmet alanlarında çalışmaktadır. Kadın istihdam oranımız ise yüzde 35 civarında. Bu rakamı yüzde 45’lere çıkarmak için fen, matematik ve teknoloji alanlarına yönlendirmemiz lazım. Kadınlarımızın hem siyasette hem de bilim ve teknoloji alanında üst düzeylerde yer almasını sağlamamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.