Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Yabancı öğrenciler teknik gezilerine YEĞİTEK ile başladı

Yabancı öğrenciler teknik gezilerine YEĞİTEK ile başladı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve TEKDER Teknik Elemanlar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Uluslararası Öğrencilerin Mesleki ve Kişisel Gelişim İçin Gönül Köprüleri Projesi” kapsamında YTB bursu ile Türkiye’de üniversite eğitimi alan öğrenciler ilk ziyaretlerini Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne yaptı. “Bilişim ve Mühendislik Atölyesi” tarafından düzenlenen teknik gezi 27.04.2018 tarihinde gerçekleşti.

Misafir olarak ülkemiz üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilerin bu topraklar ile bağlarını güçlendirmek, mesleki ve teknik gelişimlerini sağlamak amacıyla hazırlanan proje; teknik gezi, seminer ve sunumlardan oluşuyor. Ankara’da bulunan çeşitli üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği bölümlerinde okuyan uluslararası öğrencilerin katıldığı gezinin ilk ayağında YEĞİTEK vardı.

Ziyaret, geçmişten günümüze Bakanlık bünyesinde kullanılan teknolojilerin sergilendiği İletişim müzesinin gezilmesi ile başladı. EBA TV ve EBA Radyo Stüdyolarını gezen öğrenciler birçok soru sorarak bilgi aldılar. Radyo Stüdyosunda öğrencilerden Arapça ve Çince ses kaydı alındı. 

“Bakanlık olarak yaptığımız yatırım sadece eğitim teknolojileri yatırımı değil bir gelecek inşasıdır.” 

Misafir öğrenciler YEĞİTEK UZEM Seminer salonunda, YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI, Eğitim Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Gültekin KEKEÇOĞLU, Sistem Yönetimi Daire Başkanı Gürhan ÇİÇEK ve  Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Mustafa Hakan BÜCÜK ile buluştu. Genel Müdür Bilal TIRNAKÇI öğrencilerle tanıştı ve onlarla sohbet etti, devamında onlara hitaben şu konuşmayı yaptı: “Sizler ülkelerinizden seçilerek Türkiye’ye geldiniz. Özel ve önemli insanlarsınız. Biliyorsunuz dünya hızla değişiyor. Teknoloji düşüncelerimizi ölçebilecek düzeye doğru ilerliyor. Hareket eden tüm varlıkların kayıt altına alındığı, gelecek dünyanın şekillenmesinde söz sahibi olmak için verilerin toplandığı bir devirde yaşıyoruz. Biz burada öğrenci ve öğretmelerimizi teknoloji ile tanışık hale getiriyoruz. Artık bizim çocuklarımız akıllı tahtaları kullanmakla kalmıyor kodlama yapıyor, yazılım üretiyorlar. Dünyanın hızını yakalamaya çalışıyoruz.  Bakanlık olarak yaptığımız yatırım sadece bir eğitim teknolojileri yatırımı değil bir gelecek inşasıdır. Üretilen her teknolojinin arkasında bir sosyoloji var. FATİH Projesinin arka planında ise bu coğrafyada yaşayan insanların gelişimlerini sağlamayı, rekabet güçlerini artırmayı ve dünyanın geleceğinde etkin rol almalarını sağlamak üzere hareket ediyoruz. Sizlerde bu oyunun bir aktörüsünüz. Dünyada olup biteni takip etmelisiniz. Sonraki adımları gözeterek çalışmalısınız. Kardeş ülkelerden gelmiş siz öğrencilere güveniyoruz ve umut bağlıyoruz, sizden bir beklentimiz var. Bu umudu boşa çıkarmayacak biçimde ileri görüşlü olmanız ve çalışmanız gerekiyor. Burada yazılım tasarım ve içerik ekiplerimiz öğrencilerimizin bahsettiğim yönde gelişmeleri için çalışıyorlar. Arkada büyük bir ekip çalışması yer alıyor. Bu ekip, sahayı tanıyan, sahanın reflekslerine göre çalışmalarına yön veren dinamik bir personelden oluşuyor. Önümüzdeki dönemde çalışmalarımızı yapay zekâ ile ilişkilendirerek öğrencinin ihtiyaçlarını, başarısını ve gelişimini tespit etmeyi ve mesaimize bu doğrultuda yön vermeyi hedefliyoruz. Bu çalışmaları, gezinizin devamında Daire Başkanlarımız ve diğer çalışanlarımızla yakından tanıyacaksınız.”

FATİH Projesinin ve EBA hakkındaki sunumu izleyen öğrencilerin kendilerine verilen şifre ile sisteme girmelerine imkân tanındı. Daha sonra Eğitim Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Gültekin KEKEÇOĞLU eşliğinde FATİH Projesi İzleme Salonuna geçen öğrenciler, mekân ve yapılan işlemler hakkında bilgilendirildikten sonra Sistem Yönetimi Daire Başkanı Gürhan ÇİÇEK’le birlikte Sistem Yönetim ofisinde çalışanlarla buluştular. Burada FATİH Projesi kapsamında sistemin kabiliyetlerini deneyimleme fırsatı bulan öğrenciler, projenin yazılım biriminde çalışan mühendislerden de teknik detayları alma fırsatı yakaladılar.

YTB HABER1YTB HABER2YTB HABER3YTB HABER4YTB HABER5YTB HABER6YTB HABER7YTB HABER8 YTB HABER9YTB HABER10YTB HABER11YTB HABER12YTB HABER13YTB HABER14YTB HABER15YTB HABER16YTB HABER17YTB HABER18YTB HABER19YTB HABER20YTB HABER21YTB HABER22YTB HABER23

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.