Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

"YA DA"nın yeni sayısında tema: "Yeni Normale Hazır mıyız?"

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Eğitim YA DA Eğitim dergisinin beşinci sayısı yayımlandı.


Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Eğitim YA DA Eğitim dergisinin beşinci sayısı yayımlandı. Eğitim için kültür, sanat ve yaşam alanlarında nitelikli gündemler oluşturmak amacıyla çıkarılan dergi, bu sayısında yer alan dosyasında "Yeni Normale Hazır mıyız?" sorusunu soruyor.

İki aylık sürelerle çıkan derginin yeni sayısı tüm okullar, kitap ve dergi satış noktalarında yerini aldı. Zengin içeriği ve görselleriyle dikkat çeken dergi, eğitimin hayatı kavrayan yüzüne aktüel ve entelektüel bir dokunuşta bulunuyor.

Dergide "Yeni Normale Hazır mıyız?" konusu çerçevesinde, Psikiyatrist Prof. Dr. Erol Göka ile yapılan söyleşide; pandeminin ruh sağlığımızı, hayata bakışımızı ve insan ilişkilerimizi nasıl etkileyeceği üzerine derin analizleri bulabilirsiniz. Dikkat çeken bir diğer söyleşi de Eğitim bilimci Prof. Dr. Selçuk Şirin'le gerçekleştirildi. Şirin'in yeni normalde okulların, öğretmenlerin ve öğrencilerin nasıl bir dönüşüme gireceği konusunda detaylı değerlendirmelerini okuyabilirsiniz. Ayrıca iletişim bilimci Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu'nun çocukların ekranla ilişkisini yeniden nasıl normalleştireceğimiz konusunda anne babalar ve öğretmenlere yönelik değerlendirmeleri dikkatle okunması gereken diğer yazılardan biri.

Yeni normale dair dergide yer alan başlıklar ise şöyle: Melez Dönemde Okul Kültürü, EBA'da Neler Oldu?, Uzaktan Eğitim Tasarımı İçin Öneriler, Evde Öğretmen Olmak, Yaz Tatilini Nasıl Geçirelim?, Yeni Normal Dönemde Çocuk Sağlığı ve Öz Denetim Becerisinin Kazanımı.

Dünyanın Eğitim Gündemi'nde pandemi sürecinde eğitimdeki öncelikli tartışma konularına dair birçok önemli makale yer alıyor. 

Derginin bu sayısında da kültür sanat bölümü nefes aldıran içeriğiyle okurunu selamlıyor.

Portre'de bu kez COVID-19'la mücadele sürecinde kaybettiğimiz "Hocaların Hocası: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu"nun örnek kişiliği ve hayata bakışı anlatılıyor.

Sanat bölümünde, René Magritte'in Adamın Oğlu tablosu hakkındaki analizleri bulabilirsiniz.

Sinema bölümünde, Sinemada Distopya başlığı altında yerli ve yabancı filmlerden örneklerin yer aldığı derinlikli yazı, "Veba, Kolera Günlerinde Aşk ve Körlük" romanlarının değerlendirildiği Üç Salgın Hikâyesi, Okul Dergiciliği, Kitaplık'ta ise; Otuz Milyon Kelime, Ne İçin Eğitim ve Çizginin Dışındakiler kitapları üzerine yazılan yazıları keyifle okuyacağınıza eminiz.

YA DA dergiye abone olmak ve içerik hakkında bilgi edinmek için yadadergi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

https://twitter.com/mebyadadergi/

https://www.instagram.com/yadadergi/

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.