Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Uluslararası Engelsiz Bilişim 2015 Kongresi‘nde Engelsiz EBA Projesi, Kamu Hizmet Ödülü aldı

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen ve kurumlar arası işbirliğiyle düzenlenen “Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım (BİLTEVT’15)” temalı Uluslararası Engelsiz Bilişim 2015 Kongresi ile Engelsiz Bilişim 2015 ödül töreni, 2-4 Eylül tarihlerinde Manisa Celal Bayar Üniversitesinin ev sahipliğinde yapıldı.
Uluslararası Engelsiz Bilişim 2015 Kongresi‘nde Engelsiz EBA Projesi, Kamu Hizmet Ödülü aldı

Açılış ve ödül törenine Manisa Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin ŞİMŞEK, Rektör Prof. Dr. A. Kemal ÇELEBİ, Baro Başkanı Av. Ali ARSLAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bilal GÜMÜŞ, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa MIYNAT, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail MARAŞ, MEB YEĞİTEK Genel Müdürlüğünü temsilen İletişim Daire Başkanı Muhammed Sadık ARSLAN, Engelsiz EBA Koordinatörü Arzu BİLİCİ, Türkiye Bilişim Derneği Engelliler Bilişim Uzmanı Koordinatörü İbrahim ELİBAL, Eğitimde Görme Engelliler Derneği Başkanı Emre TAŞGIN ile Otizm Vakfı temsilcileri Berat ÇELİK ve İlhan KARADAĞ, il müdürleri, yüksekokul müdürleri, yurt içi ve yurt dışından pek çok akademisyen ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü ve Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mustafa Özhan KALAÇ’ın yaptığı kongrede, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü İletişim Daire Başkanı Muhammed Sadık ARSLAN da Engelsiz EBA hakkında bilgi veren bir konuşma yaptı.

Kongrenin sonunda engelsiz bilişim ödülleri verildi. Engelsiz EBA, Engelsiz Kamu Hizmet Ödülü’ne layık görüldü. Manisa Valisi Erdoğan BEKTAŞ tarafından verilen ödülü YEĞİTEK adına Engelsiz EBA Koordinatörü Arzu BİLİCİ aldı. Ödül için kurum ya da hizmetin, bilişim teknolojilerinden yararlanarak engelli bireylerin; sosyal ve ekonomik hayatlarına, kamu kurum hizmetlerinden yararlanmalarına, eğitimlerine, bilgiye erişimlerine doğrudan ya da dolaylı katkı sağlaması şartı aranıyordu.

Engelsiz EBA Nedir?

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) platformu içerisinde yer alan içeriklerin engellilere yönelik iyileştirilmesi planlanıyor. Bu bağlamda; öncelikle çalışmaları yürütmek amacıyla Kasım 2014’te Engelli bireylerin ve özel eğitim alan öğretmenlerinin de bulunduğu Engelsiz EBA birimi oluşturuldu.

Eğitimde FATİH Projesi kapsamında EBA’da yapılacak çalışmalara ilişkin farklı engel gruplarının ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu grupların sorunlarına çözüm önerilerinin sunulabilmesi amacıyla başta üniversitelerin engelli eğitimi bölümlerinde görevli akademisyenler olmak üzere, eğitim fakültelerinde ve bilişimle ilgili bölümlerde bulunan akademisyenlerin, engelli okullarında eğitim veren özel eğitim öğretmenlerinin, engelli dernek ve vakıf temsilcilerinin ve diğer ilgili alan temsilcilerinin katılımıyla YEĞİTEK tarafından engelli bireyler için çalışmalar yürütülüyor.

 

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.