Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Somali FPENS Özel Eğitim Ağı’ndan bir heyet, YEĞİTEK’i ziyaret etti

Somali’de eğitimin kalitesini arttırmak, herkes için eğitim şansı oluşturmak amacıyla resmî ve özel okullarla çalışan (Formal Private Education Network in Somalia) FPENS Özel Eğitim Ağı’ndan bir heyet, 19 Şubat 2018 tarihinde Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
Somali FPENS Özel Eğitim Ağı’ndan bir heyet, YEĞİTEK’i  ziyaret etti

Somali’de eğitimin kalitesini arttırmak, herkes için eğitim şansı oluşturmak amacıyla resmî ve özel okullarla çalışan (Formal Private Education Network in Somalia) FPENS Özel Eğitim Ağı’ndan bir heyet, 19 Şubat 2018 tarihinde Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.

YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI, YEĞİTEK İletişim Daire Başkanı M. Sadık ARSLAN,  Eğitim Yayınları ve İçerik Yönetimi Daire Başkanı Mehmet RÜŞEN, Eğitim Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Gültekin KEKEÇOĞLU, Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı M. Hakan BÜCÜK, Sistem Yönetimi Daire Başkanı Gürhan ÇİÇEK tarafından karşılanan Somali Heyeti ile bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda FPENS yönetici müdürüAbdirahman Ömer Sheikh Nur, Yönetim Kurulu Üyeleri Osman Haji Mustafa Mohamed ve Dr. Yahya Abdulkadir Sheikh Mohamed ile Eğitim Uzmanı Dr. Mohamed Abdurahman Salah yer aldı.

YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI, daire başkanlarını heyetle tanıştırdıktan sonra Genel Müdürlüğün faaliyetlerinden bahsetti. MEB YEĞİTEK olarak amaçlarının öğrencileri günümüz teknolojisiyle buluşturup onları geleceğe hazırlamak olduğunu belirtti. FATİH Projesi’nin hem eğitim ve teknoloji yatırımı hem de katma değer projesi olduğunun altını çizen TIRNAKÇI, projenin ekipmanlarının bir kısmının ülkemizde üretilir hale geldiğini söyledi.

Ardından kendilerini Somali’deki sosyal eğitimin bir şemsiye kuruluşu olarak takdim eden FPENS yönetici müdürü Abdirahman Ömer Sheikh Nur, 1999’da kurulan FPENS kuruluşunun altında 1080 okul, 193 kurum, 5124 öğrenci ve 15 binden fazla kadın ve erkeklerden oluşan öğretmenler bulunduğunu belirtti. Kendilerinin ilk ve ortaokul seviyesindeki öğretimden sorumlu olduklarını söyleyen Nur, kuruluşlarını tanıtmak amacıyla burada olduklarını ifade etti. Eğitime teknolojiyi entegre etme şeklimizi öğrenmek istediklerini, şu anda Somali’de kara tahta kullandıklarını söyleyen Nur; ülkelerinde FATİH Projesi gibi bir tekniğe ihtiyaçları olduğunu ve bunun için de iş birliği yapmak istediklerini kaydetti.

Nur: “Şu anda eğitiminizin durumuna baktığımda sizler çok ileridesiniz”

Somali’deki eğitimin ihtiyaçlarından bahseden Nur, bilgi değil materyal yetersizliği çektiklerini de ileterek teknoloji ve altyapı konusunda yardım almak istediklerini ifade etti. FATİH Projesi ve EBA hakkında bilgiler içeren sunumların tamamlanmasının ardından heyettekiler sunumdan çok etkilendiklerini belirtti. 1999 yılından beri birçok paydaş ve Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içinde çalıştıklarını anlatan FPENS yönetici müdürü Abdirahman Ömer Sheikh Nur, “Şu anda eğitiminizin durumuna baktığımızda sizler çok ileridesiniz. Biz de Türkiye’yi ve Singapur’u örnek alıyoruz.” diye konuştu. YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI, tarihi bağlarımız gereği kardeş olduğumuzu söyleyerek “Şu anda FATİH Projesi’ndeki etkileşimli tahtalar ülkemizde üretiliyor. Bu da projenin geldiği nokta açısından mutluluk verici” dedi.

Nur, ülkelerindeki eğitimin düzeyi hakkında şunları söyledi: “Somali şu anda kara tahta aşamasında. Sizlerle iş birliği yapabilirsek bizler de eğitim konusunda daha ileriye gidebiliriz. Ülkemiz 25 yıl öncesinde iç savaş nedeniyle tam bir kaos yaşadı. O günlere yeniden dönmek istemiyoruz. Eğitimin ilerlemesini istiyoruz.”

TIRNAKÇI: “bilgi birikimimizi, tecrübemizi, sürecimizi memnuiyetle sizlerle paylaşabiliriz. Ataşelik kanalıyla davet gelirse ülkenizi ziyaret ederek sizlere faydalı olmak için elimizden geleni yaparız.” dedi.

19-02-201819-02-201819-02-201819-02-201819-02-2018

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.