Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

“Müzik Dersi Sokağı Uygulaması” EBA’da

“Müzik Dersi Sokağı” uygulaması 26 Mayıs 2017 tarihinden itibaren EBA platformunda öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunuldu. “Müzik Dersi Sokağı” Müzik dersi kitaplarında yer alan tüm şarkıların renkli notalarla, farklı çalgılarla ezgilendirildiği oyun tabanlı bir uygulama olarak hazırlandı.
“Müzik Dersi Sokağı Uygulaması” EBA’da

İlkokul öğrencileri için üretilen dört uygulamayı kapsayan “Müzik Dersi Sokağı”nda, müzik dersi kitaplarındaki tüm notalar ve şarkı sözleri kendi süresi içerisinde takip edilebilir; nota süresi, gürlük ve müzikal ifadeler doğru ve anlaşılır şekilde sunuldu. Hazırlanan etkileşimli içeriklerde müzik bilgisi yanında, farklı alanlarda (hayvan sevgisi, çevre temizliği, kitap okuma alışkanlığı gibi) yaşama dair farkındalıklar oluşturulması amaçlandı.

FATİH Projesi kapsamında faaliyet gösteren EBA İzmir İçerik Geliştirme Ekibi tarafından “Dijital Öyküleme Yaklaşımı”ndan yola çıkılarak hazırlanan uygulama ile İlkokul müzik kitaplarında yer alan tüm şarkılar farklı enstrümanlarla seslendirildi, ses ve nota yazısının birleştirilmesi sağlandı. Teknolojiler üzerine kurulu interaktif dijital ortamda ses, resim, grafik, görüntü, müzik ve metne dayalı anlatımın sunulması süreci olan “Dijital Öyküleme Yaklaşımı”  öğrencilerin görsel, işitsel ve görsel-işitsel çoklu ortam olanaklarını kullanarak kısa hikâyeler oluşturmalarına olanak tanıyor.

İçeriklerin üretimi sürecinde EBA İzmir İçerik Üretme Ekibi, e-içeriklerin FATİH Projesi ile okullarımıza sağlanmış olan etkileşimli tahtalarda ve tabletlerde kullanılabilirliği ve etkililiği hakkında öğretmenlerden geri bildirimler aldı. Gerekli düzenlemeler yapıldı ve eksiklikler giderildi. Alınan dönütler, bu uygulanmanın müzik bilgisi olmayan ve müzik dersinde kendisini yeterli görmeyen öğretmenler ve tüm öğrenciler için büyük kolaylık sağladığını gösterdi.

Müzik Sokağı´na buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 01-06-201701-06-201701-06-201701-06-201701-06-2017

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.