Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

MEB'İN DİJİTAL EĞİTİM VE İNOVASYON EKOSİSTEMİ FAALİYETİNİ YAPACAK "ETKİM" AÇILDI

Millî Eğitim Bakanlığı ile ODTÜ Teknokent arasında imzalanan protokol kapsamında kurulan Eğitim Teknolojileri Kuluçka ve İnovasyon Merkezi (ETKİM) açıldı. 
MEB'İN DİJİTAL EĞİTİM VE İNOVASYON EKOSİSTEMİ FAALİYETİNİ YAPACAK

Millî Eğitim Bakanlığı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülmek üzere ODTÜ Teknokent'te Eğitim Teknolojileri Kuluçka ve İnovasyon Merkezi (ETKİM) açtı. Eğitim teknolojileri odaklı Ar-Ge merkezi olarak faaliyet gösterecek ETKİM, ilgili tüm bakanlık birimlerini ve paydaşlarını bir araya getirecek.

Bu kapsamda, Bakan Yardımcıları Sayın Petek AŞKAR ve Sayın Sadri ŞENSOY ile 11 Mayıs tarihinde ODTÜ Teknokent yerleşkesinde bulunan ETKİM binasına Birim amirleri ile ziyaret gerçekleştirilmiştir. Ziyarette, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Ertuğrul KARALAR, Bilgi İşlem Genel Müdürü Özgür TÜRK, Destek Hizmetleri Genel Müdürü Levent ÖZİL, İç Denetim Birimi Başkanı Sibel ŞATANA, İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut GÜR, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan ŞENER, Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim TOPÇU, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet VURAL, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Cemal ÖZDEMİR ve Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay MORKOÇ hazır bulundu.

Dijital eğitim ve inovasyon ekosisteminde başta öğretmenler olmak üzere tüm paydaşların katılımıyla "Eğitime, geleceğimize benim de bir ETKİM olsun" anlayışıyla katılımcı ve paylaşımcı bir yapı geliştirilecektir. Bakanlığımızın dijitalleşme vizyonu doğrultusunda mevcut insan kaynağı potansiyelinin açığa çıkarılması ile eğitim teknolojileri alanında yenilikçi ürünler, fikirler ve çözümler test edilerek Bakanlığımızın güncel ve gelecekteki vizyonuna uygun insan kaynağı, pedagojik model ve Ar-Ge çıktılarının geliştirilmesine tüm paydaşların katılımıyla ortam hazırlanacaktır.

ETKİM, dijital eğitim ve inovasyon ekosistemi kapsamında yürütülecek faaliyetler ile Bakanlığımız eğitim teknolojilerinin aktif kullanımı için güçlü bir iş birliği modeli geliştirerek okullara yönelik dijital eğitim stratejilerini uygulama, teknoloji destekli iyi uygulama örnekleri sunma ve kapasite geliştirme faaliyetlerini destekleyecektir. Bununla beraber, eğitim teknolojileri yatırımlarını en güçlü şekilde kullanmak amacıyla Profesyonel Öğrenme Laboratuvarında mesleki gelişim çalışmaları, pilot uygulamalar, Ar-Ge çalışmaları ve teknoloji geliştirme faaliyetleri yer alacaktır.

ETKİM'in kuruluş aşamasında hayata geçirilmek üzere başlangıç projeleri hazırlanmıştır. Bu kapsamda, "Eğitimde Dijital Oyunlaştırma", "Bakanlık Dijital Eğitim Platformlarının Kullanılabilirlik Performansının Arttırılması" ve "Teknoloji Destekli Mesleki Gelişim Toplulukları ve Okul Tabanlı Mesleki Gelişim" projeleriyle inovasyon ekosistemi geliştirme çalışmalarının başlatılması ve bu kapsamda Bakanlık Birimlerinden tamamının yer alacağı çalışma grupları kurulması planlanmaktadır. Başlangıç projeleri ile birlikte Bakanlığımız teknoloji destekli eğitim yaklaşımını, Ar-Ge ve inovasyon kültürünü desteklemeye yönelik Bakanlık Birimleri ile yeni projeler de geliştirilecektir.

Millî Eğitim Bakanlığı eğitimde dijitalleşme hamleleri ile kurulan Eğitim Bilişim Ağı (EBA), Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA), Öğrenci / Öğretmen Destek Sistemi, Matematik Eğitim Platformu, İngilizce Eğitim Platformu DİYALEKT, Türkçe Eğitim Platformu, İngilizce Eğitim Platformu, Halk Eğitimi Merkezleri Bilişim Ağı (HEMBA), Mesleki Eğitim Arttırılmış Gerçeklik Platformlarının etkin kullanımını ve geliştirilmesini sağlamaya yönelik kullanılabilirlik testleri ile kullanım sonuçlarına göre platformların geliştirilmesi sağlanacak; öğrenci ve öğretmenlerin teknoloji yatırımlarından en iyi şekilde istifade etmeleri desteklenecektir.

11-05-202311-05-202311-05-202311-05-202311-05-202311-05-202311-05-202311-05-202311-05-202311-05-202311-05-202311-05-202311-05-202311-05-2023

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.