Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

MEB YEĞİTEK ve Google iki yeni projeyi hayata geçiriyor

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Google arasında Başkent Öğretmenevinde 5 Nisan 2016 tarihinde, öğretmen ve öğrencilerin öğrenim süreçlerinde teknolojiyi kullanmalarına katkı sağlayacak “Google for Education” ve “Google Üniversite Seçimim” projeleri için iş birliği protokolü imzalandı.
MEB YEĞİTEK ve Google iki yeni projeyi hayata geçiriyor

Üniversite sınavına hazırlanan adayların ihtiyaçlarının tek bir adreste toplandığı “Google Üniversite Seçimim” platformunun tanıtıldığı toplantı, Millî Eğitim Bakanı Nabi AVCI, MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN, MEB Müsteşar yardımcısı Dinçer ATEŞ, YEĞİTEK Genel Müdürü Ahmet Onur AK ve Google yetkililerinin katılımıyla gerçekleşti.

“FATİH Projesi, eğitim teknolojileri alanında bütün ülkelere örnek olacak bir işlerliğe kavuşacak”

Törende konuşan Millî Eğitim Bakanı Nabi AVCI, dünya çapında bilinen ve yakından takip edilen FATİH Projesi’nin, eğitim teknolojileri alanında bütün ülkelere örnek olacak bir işlerliğe kavuşacağını, projenin oluşturduğu bilgi ve birikimin eğitimcilerin yolunu açacağını kaydetti. FATİH Projesi’nin tecrübesinin gelişerek devam etmesini, kendisini güncelleyebilme yeteneğine sahip olmasını arzuladıklarını, bu tecrübeye bilişim sektöründeki firmaların katkı sağlamasının da kendileri için önemli olduğunu ifade etti.

Bakan AVCI: “Google ile başlattığımız bu iş birliğiyle, günlük hayatın bir parçası hâline gelen uygulamaların, eğitim ve öğrenme için de yeni pencereler açması sağlanacaktır. Pilot çalışmalarda eğitimcilerimizin ve öğrencilerimizin, teknolojiyi eğitim için araç kılma becerilerini gözleme imkânı bulacağız.” diye konuştu. Bu tecrübenin Google Education´a da işlevsel yararlı bilgiler kazandıracağına, ürün geliştiricilere yeni fikirler sunacağına inandığını ifade eden AVCI, Google´ın üniversite adayı öğrenciler için Bakanlığın desteğiyle hazırladığı “üniversite seçimim” uygulamasının da öğrencilere, ülkedeki üniversiteler hakkında rehberlik yapacağını da sözlerine ekledi.

YEĞİTEK Genel Müdürü Ahmet Onur AK ise: “Google ile birlikte Ankara, Antalya, Eskişehir ve İstanbul illerinde 5 farklı okulda yürüttüğümüz pilot çalışmalarla bu önemli işbirliğinin ilk adımını atmış bulunmaktayız. Bu işbirliği neticesinde; Google Classroom, Google Eğitim Uygulamaları, Üniversite Seçimim gibi hizmetlerin, eğitimde uygulama alanı bulmasının yanı sıra, dünyanın en önemli eğitim teknolojisi hareketi hâline gelen FATİH projesiyle, dünyanın teknoloji devi olarak kabul ettiği Google’ın yapılan bu işbirliğinde buluşmasının, eğitim teknolojileri alanında çok daha ileri seviyelere gelmemize de imkân sağlayacağını ümit ediyorum.” dedi. FATİH Projesinin hedeflerine ulaşmasında üniversiteler, STK’lar, ulusal ve uluslararası sektör temsilcileriyle yapılan işbirliklerinin önemini vurgulayan AK, Google ile imzalanan bu yeni protokolün öğretmen eğitimlerinde, eğitimde teknoloji kullanımında, eğitim içerik ve uygulamalarının EBA’ya kazandırılmasında önemli fırsatlar sunacağına değindi.

Google for Education EMEA Bölge Müdürü Liz SPROUT ise Google for Education projesinin, hep daha iyiyi hedefleyen öğretmenlerin hizmet içi eğitimleri konusunda büyük destek olacağını dile getirdi.

 “Google bu projeyi sadece Türkiye için yaptı”

Google Türkiye Pazarlama Müdürü Özgür KİRAZCI da Google´ın misyonunun dünyadaki bilgileri düzenleyerek, herkes için erişilebilir ve kullanılır hâle getirmek olduğunu belirtti. KİRAZCI: “Amacımız, Türkiye’de 210 üniversitedeki 10 bin 700’den fazla programı öğrencilerin kolay şekilde takip edebilmesi, araştırabilmesi ve hayatları için en doğru kararı verebilmesi.” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından  iş birliği protokolü YEĞİTEK Genel Müdürü Ahmet Onur AK ile Google Avrupa-Ortadoğu-Afrika Bölge Müdürü Liz SPROUT tarafından imzalandı.

 05-04-201605-04-201605-04-201605-04-201605-04-201605-04-2016

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.