Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

MEB “Scientix Fen ve Matematik Eğitim Konferansı” 15 Haziran 2015 tarihinde başlıyor

  Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından 15-16 Haziran 2015 tarihlerinde Başkent Öğretmenevinde  “Scientix Fen ve Matematik Eğitim Konferansı” düzenlenecek. Bu konferans, Bakanlığımız tarafından düzenlenen ve tüm katılımcılarının öğretmen olduğu ilk öğretmen konferansı olma özelliğini taşıyor
MEB “Scientix Fen ve Matematik Eğitim Konferansı” 15 Haziran 2015 tarihinde başlıyor

 

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Scientix Projesine Mart 2014 tarihinden itibaren Ulusal Destek Noktası olarak dâhil oldu. Genel Müdürlüğümüz ve Avrupa Okul Ağı arasında yapılan Scientix Projesi sözleşmesi gereğince “Scientix Fen ve Matematik Eğitimi Konferansı” düzenlenecek.

 

Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen Scientix Projesi, Avrupa ülkelerinde sorgulamaya dayalı fen ve matematik eğitimini Scientix Portalı aracılığıyla yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Scientix Portalına “http://scientix.eu” adresinden ulaşılabilir. Portalda, fen ve matematik öğretmenlerinin derslerinde kullanabilecekleri, öğrencilerin bilimsel düşünme ve araştırma yapma becerilerini geliştirmeye yönelik sorgulamaya dayalı projeler ve ders materyalleri paylaşılıyor.

 

Scientix Fen ve Matematik Eğitimi Konferansının amacı; Fen ve Matematik öğretim programları doğrultusunda sorgulamaya dayalı ders etkinlikleri gerçekleştiren Fen (Fen Bilgisi, Fen ve Teknoloji, Fizik, Kimya, Biyoloji, vb.), Matematik alanı, Sınıf ve okul öncesi öğretmenlerimizin bu etkinliklerini diğer öğretmenlerle paylaşmasını sağlamak. Konferansta öğrencilerine fen ve matematik eğitiminde sorgulamaya dayalı etkinlikler yaptıran öğretmenlerimiz arasında bilgi ve deneyim paylaşımı ortamı oluşacak. Konferansa çeşitli illerden katılacak yaklaşık 180 öğretmen, derslerinde öğrencilerin aktif katılımıyla gerçekleştirdikleri ve sorgulamaya dayalı fen ve matematik eğitimine uygun ders etkinliklerini Powerpoint sunumları veya poster sunumları şeklinde paylaşacaklar. Konferans programı ile ilgili tüm bilgilere aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir. “http://scientix.meb.gov.tr/Konferans/konferans.html

 

Konferans sonrasında, öğretmenlerimizin hazırladığı ders etkinliği sunumları Bakanlığımız Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Portalından yayınlanacak ve bu sayede Eğitimde FATİH Projesine içerik desteği sağlanacak. FATİH Projesi sayesinde okullarımızdaki bütün öğretmen ve öğrencilerimiz Scientix Portalında yayınlanan Fen ve Matematik Eğitimi Projeleri ve ders materyalleri imkânlarından faydalanabilecek. 

 

Bunun yanı sıra öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin Scientix Projesine katılımıyla sorgulamaya dayalı fen ve matematik bilgi ve becerilerini ölçen uluslararası TIMMS ve PISA sınavlarında ülkemiz öğrenci başarısının artacağına ve dolayısıyla Scientix projesi kapsamında mevcut Fen ve Matematik öğretim programlarında yer alan sorgulamaya dayalı öğrenmenin yaygınlaşması sağlanacak.

 

Okullarımızda görev yapan ve sorgulamaya dayalı eğitimle ilgilenen tüm Fen (Fen Bilgisi, Fen ve Teknoloji, Fizik, Kimya, Biyoloji, vb.), ve Matematik alanı öğretmenlerimizle birlikte Sınıf ve okul öncesi öğretmenlerimiz,  ´Scientix Fen ve Matematik Eğitimi Konferansı´na davetlidir.

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.