Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

MEB Bakanı Nabi Avcı, karne ile "Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazları" dağıttı

    Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla düzenlenen törende öğrencilere karnelerini dağıttı.   12.06.2015  
MEB Bakanı Nabi Avcı, karne ile

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Mitat Enç Görme Engelliler Okulunda 2014-2015 eğitim-öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla düzenlenen törende, öğrencilere hem karne hem de "Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazları" dağıttı. Törene MEB Müşteşarı Yusuf Tekin, Genel Müdürümüz Dinçer Ateş, MEB Bakan Danışmanı Ahmet Onur Ak, Eğitim Yayınları ve İçerik Yönetimi Daire Başkanımız Sedat Akçakoyunluoğlu, İletişim Daire Başkanımız Muhammed Sadık Arslan da katıldı.

 

Karne gününün öğrenciler için en güzel günlerden biri olduğunu vurgulayan Bakan Avcı, karnelerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Öğretmenlere, öğrencilere ve velilere ‘iyi tatiller’ dileyen Bakan Avcı, "Öğrencilerimize sorduğunuz zaman muhtemelen onlar yine tatilde ´çok çalışacaklarını´ söyleyecekler, biz onu söylemiyoruz. Tatilde güzel güzel dinlensinler, eğlensinler, önümüzdeki ders yılına daha iyi hazırlanmış olurlar. Bütün çocuklarımıza, öğrencilerimize sağlıklı, mutlu gelecekler diliyorum. Öğretmenlerimize bu ders yılı boyunca gösterdikleri çabalardan ötürü çok teşekkür ediyorum. Eğitim yöneticilerimize, MEB merkez teşkilatına, bu ders yılının sağlıklı, başarılı bir biçimde sonuçlanması için emek sarf eden herkese ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Bir gazetecinin "Karnesi kötü olan öğrenciler için ailelere bir uyarınız olacak mı" sorusu üzerine Avcı, "Tabii klasik uyarımız var biliyorsunuz. İşte karneden ötürü çocuklarınızı üzmeyin filan diye. Onu bir kere daha söyleyelim. Evet, çocukların karnelerini fazla, öyle problem yapmasınlar. Varsa sıkıntılı karneler, yeteri kadar başarılı bulunmayan karneler, onları da önümüzdeki dönem telafi ederler" ifadesini kullandı.

 

"Okuma materyalleri de Braille alfabesiyle veriliyor"

 

Bakan Avcı, açıklamalarının ardından öğrencilere, Braille alfabesi ile de yazılan karnelerini dağıttı.

Bazı öğrencilerin karnelerindeki notları okuyan Bakan Avcı, Braille alfabesinden yararlanarak notlarını aktaran öğrenciyi tebrik etti.

Bakan Avcı, "Okuma materyalleri de Braille alfabesiyle veriliyor. Artık görme engelliler okullarımızda kullanılan materyallerin çok büyük bir bölümünü bu alfabeye dönüştürdük, dönüştürmeye devam ediyoruz" dedi. 

Mehmet Emin isimli bir öğrenci, Bakan Avcı’ya arkadaşlarıyla grafon kâğıtlarından yaptığı Türk Bayrağının yer aldığı tablo hediye etti. Bakan Avcı, tabloyu yapan tüm öğrencilerin ismini tek tek sayarak kendilerine teşekkür etti.

Bakan Avcı, özel eğitim okullarındaki görme engelli öğretmen ve öğrencilere diledikleri zaman eğitsel içeriklere ulaşma imkânı veren "Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazları"nı tanıtırken "Bununla bütün dersleri artık sesli olarak dinleyebileceksin, ses yükleyebileceksin, müzik dinleyebileceksin. Böyle güzel karnelere böyle güzel bir hediye. Güzelce öğrenirsiniz cihazın nasıl kullanacağınızı, müzik dinlersiniz yaz tatilinde. Güle güle kullanın" değerlendirmesinde bulundu.

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.