Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Libya Eğitim Bakanı MUHAMMED, YEĞİTEK’i ziyaret etti

Libya Eğitim Bakanı MUHAMMED,  YEĞİTEK’i ziyaret etti

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UHM) Eğitim Bakanı Dr. Osman Abdülcelil MUHAMMED başkanlığındaki heyet, 3 Mayıs 2018 tarihinde Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.

Libya heyeti YEĞİTEK öncesinde İMKB Alparslan İmam Hatip Ortaokulunda etkileşimli tahta üzerinde işlenen iki derse katıldı. Heyet, FATİH Projesi’ni yerinde görmek için internet altyapısı sağlanmış etkileşimli tahtada işlenen 8. Sınıf Matematik dersine katıldı. Geometrik Cisimler konusunun anlatıldığı derse öğrenciler de aktif katılım sağladı. Heyet ayrıca 6. Sınıfların Kur’an-ı Kerim dersini de izledi. Nas suresinin etkileşimli tahtada okunuşu, yazılışı ve tercümesinin yapıldığı ders, heyet tarafından ilgiyle takip edildi. Okul ziyaretinin ardından YEĞİTEK Genel Müdürlüğüne geçen heyet, YEĞİTEK Genel Müdürlüğü Sistem Yönetimi Daire Başkanı Gürhan ÇİÇEK ile Eğitim Yayınları ve İçerik Yönetimi Daire Başkanı Mehmet RÜŞEN ile bir toplantı gerçekleştirdi. Libya heyetinden Eğitim Bakanı Dr. Osman Abdülcelil MUHAMMED, Bakan Yardımcısı Adil Amir CUMA, Eğitim Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Müdürü Dr. Sultan Ahmed ABDUNNEBİ ve beraberindeki yöneticilerin katıldığı toplantıda ilk önce FATİH Projesi ve EBA hakkında tanıtıcı bir sunum yapıldı.

Sunumda; 2010 yılından bu yana Türkiye’de uygulanmakta olan FATİH Projesiyle 21 bin 988 okulda 432 bin 288 adet etkileşimli tahtanın kurulumunun tamamlandığı, 1.437 bin 800 adet tablet bilgisayar setinin öğrencilere dağıtıldığı anlatıldı. FATİH Projesi’ni yakından tanımak için ülkemizi ziyaret eden Libya heyetine öğrenci tabletleri verilerek Etkileşimli Sınıf Yönetimi uygulaması yaptırıldı. Tablet ve etkileşimli tahta ile Biyoloji dersi işleyen heyet, uygulamadan memnun kaldı. Etkileşimli Sınıf Yönetimi sayesinde öğretmen öğrencilere tablet aracılığıyla mesaj gönderebiliyor, sınıfta yoklama yapabiliyor.

Konuk Bakan Dr. Osman Abdülcelil MUHAMMED, öğretmen eğitimlerinin süresi, proje için ne kadar bütçe ayrıldığı ve tabletlerin üretiminin nasıl yapıldığı hakkında sorular yöneltti. Eğitim Yayınları ve İçerik Yönetimi Daire Başkanı Mehmet RÜŞEN, öğretmenlerin 5 günlük temel eğitim aldıklarını ifade etti. Ardından Sistem Yönetimi Daire Başkanı Gürhan ÇİÇEK, 10 yıl sürecek olan FATİH Projesi için 6,5 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldığına, tabletlerin parçalarının Türkiye’de birleştirildiğine dikkat çekti. FATİH Projesi’ni kendi ülkelerinde uygulamak istediklerini ifade eden bakan MUHAMMED, projeye nasıl başlamaları gerektiğini sordu. Sistem Yönetimi Daire Başkanı Gürhan ÇİÇEK, projenin büyük bütçeli olması nedeniyle kademeli olarak başlamalarının daha iyi olacağını, önce her okula network alt yapısının kurulması, internet erişiminin sağlanması, sonrasında projenin bileşenlerini ülkenin durumuna göre düzenlemelerini tavsiye etti. İlk adımın bir eğitim portali kurulması daha sonra portalin içeriklerinin sağlanması olacağını belirten ÇİÇEK, Projenin ülke çapında desteklenip sahiplenilmesinin projenin başarısını arttıracağının da altını çizdi.

Bakan MUHAMMED, toplantının sonunda ülkemizde ağırlanmaktan ve edindikleri bilgilerden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

1Libya EğitimBakanlığı2Libya Eğitim Bakanlığı3Libya Eğitim Bakanlığı4Libya Eğitim Bakanlığı5Libya Eğitim Bakanlığı6Libya Eğitim Bakanlığı7Libya Eğitim Bakanlığı8Libya Eğitim Bakanlığı9Libya Eğitim Bakanlığı10Libya Eğitim Bakanlığı11Libya Eğitim Bakanlığı

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.