Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Kuzey Irak Eğitim Bakanı Piştivan SADIK, YEĞİTEK’i ziyaret etti

Kuzey Irak Eğitim Bakanı Piştivan SADIK ve beraberindeki heyet, Eğitimde Fatih Projesinin uygulama alanları ve donanımları hakkında incelemelerde bulunmak üzere 3 Kasım 2015 tarihinde MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
Kuzey Irak Eğitim Bakanı Piştivan SADIK, YEĞİTEK’i  ziyaret etti

Heyetle yapılan toplantıda; Genel Müdürümüz Dinçer ATEŞ, Bakan Danışmanı Ahmet Onur AK, İletişim Daire Başkanı Muhammed Sadık ARSLAN, Eğitim Teknolojileri ve Teknik Destek Hizmetleri Daire Başkanı Adem EYLENCE, Eğitim Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Harun ÇİÇEK hazır bulundu.

Heyete, Eğitimde Fatih Projesinin genel çerçevesi, yapılan çalışmalar ve önümüzdeki yıllar içinde atılacak adımlar hakkında bilgi verilerek Eğitim Bilişim Ağı (Eba)’nın genel tanıtımı yapıldı.

“Fatih Projesi, dünya üzerinde yürütülmekte olan eğitim projeleri içinde en büyük eğitim teknolojileri projesidir”

Genel Müdürümüz Dinçer ATEŞ, Fatih Projesinin dünya üzerinde yürütülmekte olan eğitim projeleri içinde en büyük eğitim teknolojileri projesi olduğunu ifade ederek aynı zamanda dünyada başarısız olan birçok örneğinin aksine sağlam adımlarla yoluna devam eden tek proje olduğunun altını çizdi.

Ateş, bugüne kadar bütün sınıflara 430 bin etkileşimli tahta takıldığını, lise öğrencilerine 1,5 milyon tablet bilgisayar dağıtıldığını, 55.000 okulumuzun alt yapı kablolamasının yapılmakta olduğunu ifade etti. Eba Portal hakkında kısa bilgi vererek bünyesinde 150 binin üzerinde dijital öğrenme nesnesi barındırdığını ve yaklaşık olarak 8,5 milyon kullanıcıya sahip olduğunu dile getirildi. Etkileşimli tahta ve tabletler aracılığıyla Eba’da oluşturulan içeriklerin okullara taşındığını sözlerine ekleyen ATEŞ, Fatih Projesi kapsamında 400.000 öğretmene de eğitim verildiğini söyledi. Toplantıya, Eba Portalinin tanıtımıyla devam edildi.

“Öğretmen ve öğrenciler böyle bir hizmet karşılığında herhangi bir ücret ödemiyorlar”

Kuzey Irak Eğitim Bakanı Piştivan SADIK, etkileşimli tahta ve tabletler için öğretmen ve öğrencilerin herhangi bir ücret ödeyip ödemediklerini sordu. Dinçer ATEŞ, bu hizmetin hükûmet tarafından karşılandığını, öğretmen ve öğrencilerin herhangi bir ücret ödemediklerini ifade ederek öğrencilerin 4 yıl boyunca bunları kullanacaklarını sözlerine ekledi.

Konuk Bakanın, öğrencilerin başarısı açısından Fatih Projesinden önce ve sonra yapılmış istatistiki çalışmalarınız var mı? sorusunu ise ATEŞ, “şu an sonuçları konuşmak için erken çünkü bir buçuk yıl kadar önce proje daha pilot aşamasındayken bir ölçüm yapıldı ve önümüzdeki yıl proje genele yansıdığında ikinci bir ölçüm daha yapılacak ancak ondan sonra kesin bir bilgi verilebilir.” şeklinde yanıtladı.

Daha sonra Projenin yürütüldüğü izleme odasına geçilerek sistemin nasıl çalıştığıyla ilgili bilgi verildi. Bütün tabletlerin takibinin yapılabildiği, buradan her tablete ulaşılabildiği, kayıp ya da çalınma durumlarında tabletin nerede olduğunun tespit edilebildiği gibi bir takım teknik bilgiler verildikten sonra V sınıf uygulamasını göstermek üzere Genel Müdürlük bünyesinde öğretmen eğitimi yapılan sınıfa geçildi.

Kuzey Irak Eğitim Bakanı Piştivan SADIK ve beraberindeki heyet memnuniyetlerini belirterek Genel Müdürlüğümüz bünyesinden ayrıldı.

04-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-2015

 

 

 

 

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.