Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’ndan YEĞİTEK’e ziyaret

Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Anila STATOVCİ-DEMAJ, Bakan Danışmanları Lah NİTAJ ve Azem GURİ, Genel Sekreter Alush ISTOGU ve Üniversite Öncesi Eğitim Müdürü Agim BERDYNA, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Ömer Erkan ERDEVE, Eğitimde FATİH Projesi’nin altyapı, donanım ve yazılımları ile EBA Portali hakkında incelemede bulunmak ve bilgi edinmek üzere 19 Nisan 2016 tarihinde MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti.
Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’ndan YEĞİTEK’e ziyaret

Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı STATOVCİ-DEMAJ ve beraberindeki heyet, Genel Müdürümüz Ahmet Onur AK ve Daire Başkanları Muhammed Sadık ARSLAN, Sedat AKÇAKOYUNLUOĞLU, Mustafa Hakan BÜCÜK ve Adem EYLENCE 19 Nisan 2016 tarihinde MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü´nde bir araya geldi.

Bakan Yardımcısı STATOVCİ-DEMAJ, projenin dünya çapında ses getiren bir çalışma olduğundan haberdar olduklarını dile getirdi. STATOVCİ-DEMAJ, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve Kosova Cumhurbaşkanı Hashim THAÇİ arasındaki ikili görüşmeler sonucunda alınan çeşitli işbirliği kararları sonucunda Kosova’da açılması planlanan Türk okulunun Eğitimde FATİH Projesi kapsamında pilot okul olabileceği ve bu çerçevede Genel Müdürlüğümüzle yakın temas halinde bulunmak istediklerini belirtti.

Toplantıda, Eğitimde Fatih Projesinin genel çerçevesi, yapılan çalışmalar ve önümüzdeki yıllar içinde atılacak adımlar hakkında bilgi verilerek Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’nın genel tanıtımı yapıldı.

“FATİH Projesi, dünya üzerinde yürütülmekte olan eğitim projeleri içinde en büyük eğitim teknolojileri projesidir”

Tanıtım sunumunun ardından Bakan Yardımcısı STATOVCİ-DEMAJ’ın Eğitimde FATİH Projesinin altyapı, donanım, içerik ve hizmet içi eğitim bileşenlerine dair yönelttiği sorular, Genel Müdürümüz Ahmet Onur AK tarafından cevaplandırıldı. STATOVCİ-DEMAJ’ın, Kosova’daki uygulamaya dönük teknik ve hizmet içi eğitim konularında destek talebine binaen AK, FATİH Projesi’nin, dünya üzerinde yürütülmekte olan eğitim projeleri içinde en büyük eğitim teknolojileri projesi olduğunu ve uluslararası platformda da uygulanabilirliği için gereken desteği sağlamaya hazır olduklarını belirtti.

AK, altyapı ve donanım çalışmalarına dair çeşitli verileri paylaştıktan sonra, EBA Portalinin bünyesinde sayısı her geçen gün artan dijital öğrenme nesnesi barındırdığını ve yaklaşık olarak 12 milyona yakın kullanıcıya sahip olduğunu dile getirdi. Etkileşimli tahta ve tabletler aracılığıyla EBA’da oluşturulan içeriklerin okullara taşındığını sözlerine ekleyen AK, FATİH Projesi kapsamında yaklaşık 500.000 öğretmene de eğitim verildiğini söyledi. Toplantıya, EBA Portalinin ayrıntılı tanıtımıyla devam edildi.

Heyet tarafından Eğitimde FATİH Projesi’nin ana bileşenlerinden biri olan EBA Portaline dair yöneltilen içeriklerin hazırlanma ve paylaşılma sürecine dair sorular Eğitim Yayınları ve İçerik Yönetimi Daire Başkanı Sedat AKÇAKOYUNLUOĞLU tarafından cevaplandırıldı.

Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı STATOVCİ-DEMAJ ve beraberindeki heyet ilerleyen tarihlerde yakın temas halinde bulunmayı talep ettikten sonra memnuniyetlerini dile getirerek Genel Müdürlüğümüzden ayrıldı.

 

21-04-201621-04-201621-04-2016

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.