Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

GESS TURKEY Eğitim Teknolojileri ve Çözümleri Fuarı İstanbul’da Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha DENEMEǒin katılımıyla başladı

GESS Turkey 2018’in açılış konuşmasında Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha DENEMEÇ, eğitim ve teknolojinin bir araya gelmesinin önemine değinerek, aynı standartların ülkenin her noktasına ulaştırılmasının ve eğitimde fırsat eşitliği sağlanmasının teknoloji sayesinde mümkün olabildiğini söyledi.
GESS TURKEY Eğitim Teknolojileri ve Çözümleri Fuarı İstanbul’da Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha DENEMEǒin katılımıyla başladı

“Bright Ideas” sloganıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Eğitim Teknolojileri ve Çözümleri Fuarı GESS Turkey, WOW İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. Eğitim sektörüne yönelik farklı çözüm, sistem, teknoloji ve uygulamaları bir arada sunan, üç güne yayılan konferans programıyla da eğitimin geleceğini bugünden şekillendiren konu ve konuklara ev sahipliği yapan organizasyonun açılışını Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Reha DENEMEÇ, YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent YAZICI birlikte yaptı. GESS Turkey’in standlarında bu yıl ağırlıklı olarak öğrencilerin üretim becerilerini geliştirmeye yönelik setler, eğitim atölyeleri, yeni nesil eğitim materyalleri, programlanabilir robotlar, kodlama setleri, eğitimdeki dijital dönüşümü ortaya koyan elektronik bilgi kaynakları, bilimsel olarak geliştirilen ilgi çekici eğitim platformları gibi yenilikler sergileniyor.

 “FATİH Projesi, Cumhuriyet tarihinde eğitime yapılan en büyük teknoloji yatırımı!”

GESS Turkey’in açılış konuşmasını yapan Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Reha DENEMEÇ, “Eğitim, beşikten mezara kadar devam eden bir süreç ve bu süreçte teknolojinin kullanılmasının getirdiği birçok avantaj var. Bunlardan birisi; soyut bazı kavramların anlaşılması ve yerine tam oturabilmesi için görerek, deneyerek, daha önce kazanılmış bazı bilgileri en son teknolojiyle birleştirilerek çocuklarımıza aktarılması, eğitimdeki başarıyı daha üst noktalara taşımamıza yardımcı oluyor. Eğitimde teknoloji kullanımının bir diğer önemli faydası da fırsat eşitliğinin yakalanabilmesi. Şöyle ki; Türkiye büyük bir ülke. 81 milyon nüfusu var. Devlet olarak, ülkemizin en ücra köylerine kadar eğitim faaliyetlerini götürmekteyiz. Bizim aynı kalitede insan gücünü her yere göndermemiz, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok zor. İşte eğitimde teknolojinin devreye girmesi, bu anlamda, çok önemli. Eğitimde fırsat eşliğini sağlayacak, bölgeler arasındaki farkı asgariye indirecek bir enstrüman teknoloji. Teknolojideki gelişmeler, özellikle eğitimde çok daha uygulanabilir bir takım hizmetleri de beraberinde getiriyor. Bunları akıllıca kullandığımız zaman, nüfusunuz büyük de olsa, çok ufak yerlere ulaşmanız zor da olsa, teknoloji ile her noktaya erişim mümkün hale geliyor. Çocuklarımıza en küçük köyde dahi aynı imkânı sağlamak, bizim devlet olarak boynumuzun borcu. İşte bu kapsamda FATİH Projesini başlattık. Bu proje, Millî Eğitim olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı teknoloji anlamındaki en büyük yatırım. Şu an okullarımızda toplamda 470 bin akıllı tahta var. Şu anda bu fuarda da örneklerini görüyoruz. Bu akıllı tahtaların içeriğini eğitim yazılımlarıyla daha da iyi hale getirdiğimiz zaman işte o zaman eğitimde fırsat eşitliğini yakalamada da büyük bir adım atmış olacağız.” dedi.

Hedef “tekli eğitim modeli”

Konuşmasında şu anki hedeflerinin tekli eğitim modeline geçmek olduğunun altını çizen Bakan Yardımcısı, öğrencilerin eğitimlerini aldıktan sonra gün içindeki diğer zamanını okul içinde spor, müzik, sanat, oyun gibi çok daha farklı faaliyetlerle değerlendirmesini ve kendisini geliştirmesini istediklerini söyledi. Şu an eğitim sistemimizde buna giden bir yapı var diyen DENEMEÇ “Sistemin içinde sadece ilk ve orta öğretimde 18 milyon öğrencinin olduğu büyük bir ülkede yaşıyoruz. Geniş bir coğrafyada belirli bir standardı sağlamak oldukça güç, ama biz bunu başardık. Okullarımızın birçoğuna teknolojiyi ve interneti götürmüş durumdayız. Yapmamız gereken, un var, şeker var, ateşimiz var, yağımız var. Düzgün bir şekilde bunu karıştırmak. Bizim de bu dönemde yapacak olduğumuz bu aslında. Eksiklerimizi tamamlarken, Millî Eğitim Sistemimizi düzgün ve akıllıca kurgulamak. Teknoloji ve eğitimi bir araya getirirken, öğretmeni en öne koymak. Aile-okul-öğrenci ortamını en iyi şekilde dizayn etmek. İlişkiyi en sağlıklı zemine oturtturmak. Türkiye’nin bir noktadan bir noktaya sıçramasındaki temel unsur insandır. İnsanımızı en iyi şekilde yetiştirir en iyi şekilde donatırsak, Türkiye’nin, 5 yıl sonra, 10 yıl sonra, 15 yıl sonra bugün tahayyül dahi edemeyeceğimiz bir noktaya ulaştığını görebiliriz. Bizim çabamız bu. Elbirliğiyle bunu başaracağız. Kolay bir iş değil. Ama yapılmayacak bir iş değil. Hep beraber, bunu başaracağımızdan eminim.” dedi.

25-10-201825-10-201825-10-2018

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.