Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

FATİH Projesi’nin altyapı 2. faz çalışmaları için MEB ile NETAŞ arasında imzalar atıldı

    FATİH Projesi kapsamında ihalesi tamamlanan, 9 bin 52 okulun geniş bant hızlı İnternet erişim alt yapısının kurulması için MEB ile NETAŞ arasında sözleşme imzalandı.
FATİH Projesi’nin altyapı 2. faz çalışmaları için MEB ile NETAŞ arasında imzalar atıldı

 

 

3 Mart Salı günü JW Marriott Hotel Ankara’da düzenlenen imza törenine, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş ve  Netaş Kamu ve Savunma Sektörü İş Birimi Genel Müdürü Kamil Orman katıldı. Projenin 11 ayda tamamlanarak 2016 başında teslim edilmesi öngörülüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Orman, “FATİH Projesi’nin altyapı çalışmaları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığımızın açtığı ihaleye, Netaş’ın bağlı ortaklıklarından Probil A.Ş. kanalıyla 4 paket şeklinde, toplam 249.939.377 TL bedelle, en iyi teklifi sunduk. Bu doğrultuda Bakanlıkla birlikte attığımız imza, hem okullardaki eğitimin dijitalleştirilmesi hem de teknolojinin iyileştirilmesi açısından önemli bir adımı oluşturuyor. FATİH Projesi kapsamında daha önce de 110 adet hizmet içi uzaktan eğitim sınıfının entegrasyonunu sağlamıştık. Bu uzun soluklu ve dünyaya örnek olan projenin ileriki aşamalarında da Netaş olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmekten mutluluk duyacağız.” dedi.

9 bin 52 okul daha geniş bant hızlı İnternete kavuşacak

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş, konuşmasında, imzalanan sözleşmeyle FATİH projesinde önemli bir adımın daha atıldığını ifade etti. 9 bin 52 okulu kapsayan İnternet alt yapısı işi için 11 firmanın şartname aldığını, 7 firmanın ihaleye katıldığını belirterek, "Açık ihale usulüyle şeffaf ve rekabetçi bir ihale gerçekleştirildiğini ve ortaya çıkan sonuçtan karşılıklı olarak memnun olduğumuzu belirtmek isterim." diye konuştu. 

Ateş, 2013’de 3 bin 362 okulun İnternet alt yapısının tamamlandığını, 2014’de ihalesi yapılan 4 bin 462 okulun İnternet kurulum sürecinin bu yılın sonunda tamamlanacağını bildirdi. 

NETAŞ ile imzalanan sözleşme ile 9 bin 52 okulun daha İnternet alt yapısına ve kablolama hizmetine kavuşacağını belirten Ateş, "Bu ihaleyle beraber toplamda 17 bin 30 okulumuzun geniş bant İnternet alt yapı kablolama işini bitirmiş olacağız." dedi. Bu rakamların dışarıdan duyulduğunda "oldukça şaşırtıcı" olarak nitelendirildiğini aktaran Ateş, "Ama biz Türkiye olarak böyle büyük rakamları duymaya alışığız. Geçtiğimiz ay UNESCO´da 17 bin okuldan bahsettiğimde, bu rakamın sınıf mı okul mu olduğunu sordular. Bunlar okul. Böylece FATİH projesinde alt yapı çalışmaları kapsamında, çok ciddi bir mesafe geride bırakılmış olacak." değerlendirmesinde bulundu. 

Ateş, 2015 yılı içinde 10 bin okulun daha İnternet alt yapısının kurulumu için ihaleye çıkmayı planladıklarını, ayrıca FATİH Projesinde 700 bin tablet bilgisayar alımı ihale sürecinin yakında tamamlanacağını ve bu tabletlerin bu yıl içinde öğrencilere dağıtılacağını söyledi. 

Etkileşimli tahta konusunda da güzel gelişmelerin yapıldığını belirten Ateş, 2012´de 84 bin etkileşimli tahtanın kurulumunun tamamlandığını, bu rakama daha sonra 30 bin daha eklendiğini; bu yılın sonuna kadar ulaşmak istenen hedefin ise 300 bini aşan etkileşimli tahtanın kurulumu olduğunu kaydetti. 

Öğretmen eğitimleriyle ilgili olarak Ateş, şu ana kadar 316 bin öğretmenimizin Fatih projesi kapsamında hizmet içi eğitiminin yapıldığını, önümüzdeki yıl içinde en az 100 bin öğretmenimizin de alan bazında eğitilmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

İnternet konusunda da alt yapısı tamamlanmış ve şu an hizmet vermekte olan 3 bin 362 okulun geniş bant hızlı İnternet erişimini 1 Mayıs´a kadar tamamlanmak üzere bir protokol imzalandığını anlatan Ateş, "Bu alt yapılar, artık İnternetle de beslenen, damarlarına kan pompaladığımız alt yapılar olmaya başlayacak" ifadesini kullandı. 

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.