Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi Ankara’da yapıldı

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü İletişim Daire Başkanlığı tarafından, Eğitimde FATİH projesine katkı sağlamak ve proje çerçevesinde oluşan ekosistemi daha etkin kullanmak amacıyla düzenlenen “Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2015”, 5 Aralık Cumartesi günü Rixos Otel’de yapıldı.    
FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi Ankara’da yapıldı

Zirve Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla gerçekleşti. Bakan Avcı, Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “eğitimin dünyanın tüm ülkelerinde artık daha karmaşık ve daha meşakkatli bir görev haline geldiğini söyledi. Bugünkü eğitim modelinin, okul binalarının özelliklerinden sınıfta oturma düzenlerine kadar 19. yüzyılda şekillenmiş bir anlayışın ürünü olduğunu belirten Bakan Avcı, Sanayi devriminin oluşturduğu insan gücü ihtiyacını gidermek, fabrikalara eleman temin etmek üzere örgütlenmiş bir eğitim modelinin aynı anlayışla bugün de yoluna devam etmesi artık çok zor” diye konuştu.

 

“Eğitimde zamanın ruhuna göre yenilenmeye, formatlamaya ihtiyacımız var”

 

Eğitimde hoca- talebe, öğretmen-öğrenci ilişkisine dayanan vahim bir yaranın bulunduğuna değinen Bakan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ontolojik münasebetten, yetiştirmeye, yönlendirmeye dayalı bu temelden vazgeçmemiz de mümkün görünmüyor. Demek ki eğitimin geleneksel birikimini ve yöntemlerini muhafaza ederken zamanın ruhuna göre bir yenilenmeye, sizlerin de aşina olduğu bir kelimeyle ifade edecek olursak bir formatlamaya ihtiyacımız var. Üstelik bir defa güncelleyip uzun süre idare etmemiz de artık mümkün değil. Eğitim süreçlerini ve eğitim ortamlarını, esas cevheri, ana özü koruyarak sürekli bir güncellemenin ve yenilenmenin neredeyse otomatiğe bağlandığı bir dinamizme kavuşturmak gerekiyor.”

 

“Enformasyon kaynaklarındaki hızlı değişim, bizi eğitim kurumlarımızı yeniden tasarlamaya icbar ediyor.”

 

Bakan Avcı, insanlığın 20. yüzyılın sonlarında büyük bir dönüşüm yaşadığını, dijital devrimin, tüm iletişim becerilerini değiştirdiğini, dönüştürdüğünü, sosyalleşmenin, bir toplum içinde yaşama ihtiyacının da şekil ve yön değiştirdiğini anlattı. Bakan Avcı, şehirlerin, mahallelerin, okulların tesis ettiği ilişki biçimlerinin, büyük oranda artık dijital veriler üzerinde yükselen sanal dünyaya kaydığını belirtti.

Bu değişimin bir sonucu olarak okul dışı bilgi merkezlerinin çoğaldığını, okulların bilgi ve enformasyon aktarımında merkez olma özelliklerini kaybettiğini dile getiren Bakan Avcı, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimiz, okul dışında örgütlenen bu kaynaklardan yoğun bir biçimde beslenmeye başladı, talepleri de beklentileri de bu anlamda değişime uğradı. Eğitim teknolojilerindeki, bilgi ve enformasyon kaynaklarındaki bu hızlı değişim, bizi eğitim kurumlarımızı yeniden tasarlamaya da icbar ediyor. Bu nedenle eğitim teknolojileriyle donattığımız okullarımızı, oluşan yeni kaynaklarla buluşturuyoruz. Eğitim materyallerinin olağanüstü çeşitlenmesi, zamanın gerçekleri, yaşanan değişimler, eğitimi tepeden tırnağa yeniden tasarlama zorunluluğunu da beraberinde getiriyor.

 

“Bakanlık olarak eğitim süreçlerini gözden geçirme zorunluluğunun farkındayız”

 

“Bakanlık olarak eğitim süreçlerini gözden geçirme zorunluluğunun farkındayız ve bu konuya odaklanmış durumdayız. FATİH, işte bu amaçla gerçekleştirilen büyük bir eğitim hamlesinin adıdır. Türkiye´nin FATİH projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile eğitim teknolojilerinde önemli bir konuma yükseldiğini bildiren Bakan Avcı, "Hem sayısal büyüklük hem de nitelik bakımdan artık bunu rahatça söyleyebiliyoruz. Eğitim teknolojilerindeki yenilikleri FATİH projesiyle okullarımıza taşırken, EBA´yla da günün şartlarına cevap verecek muhtevayı öğretmen ve öğrencilerimize iyi tasarlanmış bir ortamda sunuyoruz. Bakanlığımızın teknolojideki yenilikleri eğitime yansıtma çalışmalarını sadece cihaz temin etme ya da tablet dağıtma düzeyinde bırakmadığını, donanım imkânlarını müfredatla ve yeni eğitim mimarisiyle birleştirme konusunda da çok önemli ve ciddi çalışmalar yaptığını belirtmek isterim” değerlendirmesini yaptı.

Bu çalışmaları öğretmenlerle birlikte yaparken üniversitelerin, sivil toplum örgütlerinin ve sektör temsilcilerinin birikimlerinden de yararlanmak istediklerini dile getiren Bakan Avcı, Eğitim Teknolojileri Zirvesi´nin de bu çalışmaların bir ürünü olduğunu söyledi.

Eğitim teknolojilerinin eğitime uyarlanmasında pek çok parametrenin gündemlerine geldiğini, standartların ve stratejilerin incelikli çalışmalarla belirlendiğini anlatan Bakan Avcı, “Ümit ediyorum ki burada sunulacak bildiriler ve tartışmalar, bu yönde bize yol gösterecek ve çok değerli katkılar sunacak” dedi.

Bakan Avcı, konuşmasının ardından Google Eğitim Direktörü Bram Bout´a plaket takdim ederek, ceketinin üst cebine takması için dolma kalem hediye etti.

 

“Eğitimde FATİH projesi, bilişim sektöründe çok önemli bir istihdamın oluşmasını sağlıyor”

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş, FATİH projesinin plan olmaktan çıkarak hayat bulduğunu, adına yakışır şekilde bir eğitim hareketine, teknolojide bir kalkınma hamlesine dönüştüğünü ifade etti.

Dünyanın en büyük eğitim teknolojisi hamlesi haline gelen FATİH’le bugün dersliklerin, patenti Millî Eğitim Bakanlığına ait olan etkileşimli tahtalarla donatıldığını, tasarımı Türkiye´de yapılan tablet bilgisayar setlerinin şimdiye kadar 9´uncu sınıf öğrencilerine ve öğretmenlere ulaştırıldığını, çok fonksiyonlu network yazıcıların okullardaki yerini aldığını dile getiren Genel Müdür Ateş, "3 yıl önce hayal edilmesi bile zor olan bu donanım, yazılım, altyapı ve sistemlere bugün itibarıyla sahibiz" dedi.

Ateş, FATİH projesinin Türkiye’de yerli bilişim sektörünü teşvik eden, sektörde çok önemli bir istihdamın oluşmasını sağlayan, küresel bilişim sektörünün dikkatini ülkeye çeken, Türkiye’nin kısa ve orta vadede eğitim donanımı, eğitim içeriği ve eğitim yazılımları ihraç eden konuma ulaşmasına önayak olacak bir hacme sahip olduğunu kaydetti. Kapsamını daha da genişletilerek zirveyi gelecek yıllarda da devam ettirme arzusunda olduklarını söyledi.

Zirvede, dünya "F" klavye şampiyonlarının klavyeyle anlık yazdıkları konuşmalar ekrana yansıtıldı.

 

Eğitimde A´dan Z´ye yeni teknolojiler

 

 

Millî Eğitim Bakanlığının ilkini düzenlediği Eğitim Teknoloji Zirvesi´nde, Türkiye´den ve dünyadan öğretmenler, akademisyenler ve sektör temsilcileri, son geliştirdikleri teknolojileri sergiledi. Bakan Nabi Avcı, zirvede “Kodlama- Kod Eğitimi” başlıklı oturuma dinleyici olarak katıldı. Zirvedeki konu başlıkları şöyleydi: “Kodlama- Kod Eğitimi,  Geleceğin Teknolojik Sınıfları, Eğitimde Mobil Öğrenme, Üç Boyutlu Teknolojiler, Eğitimde Bilinçli ve Güvenli İnternet Kullanımı, Eğitimde Engelsiz Bilişim, Sosyal Medya ve Bloglar, Oyun Tabanlı Öğrenme-Eğitsel Oyun, E- İçerik Oluşturma ve Araçları, Genç Yazılımcılar, Eğitimde Etkin Etkileşimli Tahta Kullanımı, Öğrenci Merkezli Eğitimde Teknoloji Destekli Başarılı Uygulamalar. Birincisi düzenlenen zirvede İletişim Daire Başkanlığı personeli tarafından katılımcılara anket düzenlendi. Gelecek yıllarda gerçekleştirilecek zirveler için katılımcı ve akademisyenlerin görüşleri alındı. Kısa röportajlar yapıldı. Zirveye katılanlar memnuniyetlerini dile getirdi. 

18-12-201518-12-201518-12-201518-12-201508-12-201508-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201508-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201508-12-201508-12-201508-12-201508-12-201508-12-201508-12-201508-12-2015

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.