Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

“FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2017” Ankara’da başladı

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi” 17 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da başladı.
“FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2017” Ankara’da başladı

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi” 17 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da başladı.

Açılış konuşmalarını, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM ve YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI’nın yaptığı Zirveye, 3 bin kişinin üzerinde bir katılım oldu.  Zirve ile FATİH Projesi bağlamında eğitim teknolojileri üzerinde çalışan yerli ve yabancı akademisyenler, karar vericiler, uzmanlar, öğretmenler, her seviyeden ilgili öğrenciler, sivil toplum temsilciler ile özel sektör bir araya geldi. Zirvede teorik ve pratik bilgilerin tartışılıp paylaşıldığı bir ortam oluştu.

 

“Öğrencilerimizi çağın gereklerine uygun bir şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz”

Zirvenin açılışında konuşan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM, bakanlık olarak 18 milyon söyledi. Dünyanın 4.0 ile yeni arayışlara gittiğine ve Türkiye’nin bu süreci kaçırmaması gerektiğine dikkat çeken ERDEM, şunları ifade etti: “YEĞİTEK, FATİH Projesi ile eğitim hayatımızı bu dönüşümün bir parçası kılıyor. Derdimiz; etkileşimli tahta ve tabletlerde internet erişimi hızlı bir şekilde öğrencilerimize eğitim verebilmek. Bunun meyvelerini almaya başladık. Öğrencilerimiz Japonya’daki Robot yarışmasında ilk üçe girdiler. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Başbakanımız ve Bakanlarımızın büyük desteğiyle en büyük bütçe bize sağlanıyor. Bu nesli hep beraber çağın gereklerine uygun olarak yetiştirmeye çalışıyoruz. Sorumluluğumuz çok büyük. Stratejik konumumuza bağlı içinde bulunduğumuz özel durumlar ve bunun uzantısı olarak ülkemizdeki Suriyeli göçmenlere de eğitim konusunda her şeye rağmen büyük hizmetler veriyoruz. İnşallah gelecek yıl yerli üretimin fazlaca olduğu tablet bilgisayarları öğrencilerimize dağıtmış olacağız.”

YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI da yaptığı konuşmada iki gün sürecek Zirvenin sahadaki çalışmalara yön verecek nitelikte olacağına ve Türk millî eğitimine katkı sağlayacağına inandığını söyledi. TIRNAKÇI, teknolojinin insanlık için tek başına bir şey ifade etmediğini belirterek şunları ifade etti: “Disiplinler arası etkileşime dayalı bir üretimin, buna eşlik eden bir etiğin ve sanatın yeni üretim biçiminin gereklerinden olduğuna inanıyorum. Bin yıllık bilim tarihimize baktığımızda büyük buluşlara imza atmış pek çok bilim adamımızın; matematik, fizik, astronomi, tıp, felsefe gibi alanların birçoğunda eser verdiğini bu eserlerini verirken, keşif ve icatlarını gerçekleştirirken bu bilim dalları arasında ilişki kurduğunu disiplinler arası bir bakış açısı ile hareket ettiklerini görüyoruz. İşte bugün de: hayal edebilen, bunu bir projeye dönüştürebilen, disiplinler arası ilişkiler kurarak kendi teknolojisini oluşturan ve bunu üretime dönüştürebilen bir nesli hedefliyoruz. Dünden aldığımız ilhamla bugünkü birikimimizle geleceğimizi inşa etmek istiyoruz. Aslında Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nin özeti bu.”

Törende bu sene ilk kez FATİH Projesi ETZ 2017 kapsamında düzenlenen “Geleceğin Eğitimine Katkı Ödülleri” de sahiplerini buldu. Bu ödüller “Eğitimde Teknoloji Kullanımında İyi Örnekler Yarışması” sonucunda Seçici Kurulun, gönderilen projeler arasında başarılı bulduğu ve halk oylamasına sunulan 20 öğretmen ve 20 öğrenci projesi içinden seçilen üç öğrenci ve üç öğretmene verildi. Öğretmen kategorisinde İstanbul BT koordinatörlüğü Harezmî Eğitim Modeli ile birinciliği, Tokat’tan Mürsel TAŞÇI “EBA Bir Masal Anlat Bana, İçimde Değerlerim Olsun” adlı projesiyle ikinciliği, Bursa’dan Nihat HANPOLAT “Masallar Canlanıyor” ile üçüncülüğü aldı.

Öğrenci kategorisinde Batman’dan Onur Azad ULUĞTEKİN, “Mars’ın Sanal Haritası” projesi ile birinciliği, Kastamonu’dan İbrahim YAY “Ortopedik Engelliler İçin Kaşık” ile ikinciliği ve Manisa’dan Hüseyin ÜSTÜNDAĞ, “Sessiz Dünyanın Sesi Ol-İşaret Dili Eğitimi” adlı çalışmasıyla üçüncülüğü aldı.

Öte yandan EBA’yı en çok kullanan üç il de bu törende ödüllendirildi. Yalova, Hatay, Muğla İl Millî Eğitim Müdürlerine plaketleri verildi.

İki gün sürecek Zirve’de 155 konuşmacı, 28 oturum, 4 panel ve 50 atölye çalışması yer alıyor.

 

17-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-2017

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.