Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Fas Krallığı Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı´nın Yeğitek Ziyareti

Fas Krallığı Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Soumia Benkhaldoun Başkanlığındaki Heyet, 24 Eylül 2014 tarihinde Eğitimde Fatih Projesini incelemek üzere MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü ziyaret etti
Fas Krallığı Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı´nın Yeğitek Ziyareti

Fas Krallığı Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Soumia Benkhaldoun Başkanlığındaki Heyet, 24 Eylül 2014 tarihinde Eğitimde Fatih Projesini incelemek üzere MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü ziyaret etti. Heyet YEĞİTEK Genel Müdür Vekili Dinçer ATEŞ ve daire başkanları tarafından karşılandı.
Fas Krallığı Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Soumia Benkhaldoun ve heyette bulunan Bakan Kabine Şefi  Atmani Abdelaziz, Danışman Azze El Arabe Khallabi ve basın mensupları Mohamed Bergach, Abdelfattah Zouine’ye YEĞİTEK Genel Müdür Vekili Dinçer ATEŞ tarafından “Eğitimde Fatih Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA)” hakkında genel bilgi verildi.

Heyete daha sonra Eğitimde Fatih Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) hakkında sunum yapıldı. Sunumda Eğitimde Fatih Projesinin gerekçesi, pedagojik yönü, nasıl şekillendiği ve gelinen son durum hakkında bilgi verildi.  Ayrıca Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) genel tanıtımı yapıldı. Bu kapsamda EBA´ nın ana modülleri olan Haber, e-İçerik, e-Dergi, e-Kitap, Video, Ses, Görsel ve Tartışalım modülleri tanıtıldı. Bunun yanı sıra EBA çatısı altında kullanıcılara sağlanan; "EBA Kaynak, EBA Dosya, EBA UZEM, EBA Ders" portalleri ile ilgili bilgiler verildi. Kullanıcıların web üzerinden ve tabletlerden indirebileceği uygulamaların bulunduğu EBA Market tanıtımı yapıldı.

Genel Müdürlük bünyesinde bulunan uygulama sınıfında, Bakan Soumia Benkhaldoun’a Etkileşimli Tahta ve tablet uygulamaları örneklerle tanıtıldı. Bakan Benkhaldoun, kendisine sunulan bilgiler doğrultusunda Eğitimde Fatih Projesini çok beğendiğini ve iş birliği yapmak istediklerini belirterek şunları söyledi: “ Bizde de üniversite düzeyinde benzer bir proje var, ders içeriklerini elektronik ortama aktarmaya çalışıyoruz. Fakat ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde böyle bir uygulamamız bulunmamakta. Dünyada yapılan uygulamalar gösterdi ki eğitim teknolojilerinin, eğitime olumlu katkısı var.  Kesin olan bir şey var ki, size bir teknik ekip gönderip tecrübelerinizden yararlanmak istiyoruz, Eğitimde Fatih Projesiyle ilgili tüm bilgileri öğrenmek istiyoruz .”
 
  BAKAN BENKHALDOUN’UN OKUL ZİYARETİ
 
      Bakan Benkhaldoun, program çerçevesinde Ankara´nın Gölbaşı ilçesi Erdem Beyazıt Anadolu Lisesini ziyaret etti.
Etkileşimli tahta ve tablet uygulamalarının sınıflarda nasıl kullanıldığına dair incelemelerde bulundu. Sınıfta derse giren Benkhaldoun, Türkiye´nin eğitim konusunda çok büyük gelişmeler kaydettiğini vurguladı. Özellikle  Eğitimde Fatih Projesi´nin büyük bir proje olduğunu dile getirdi. Bakan Benkhaldoun, tabletler vasıtasıyla bilimsel teknolojinin kullanımının öğrencileri daha da ileriye götüreceğini belirtti. Programı düzenleyenlere, konuyu anlatan uzmanlara ve derse girdiği öğrencilere teşekkür eden Benkhaldoun, "Türk Hükûmetini Fatih Projesi´nden ve bilimsel teknolojiyi kullandığından dolayı tebrik ediyorum." dedi.
Daha sonra Erdem Beyazıt Anadolu Lisesi öğrencisi Bakan Benkhaldoun’a çiçek verdi. Milli Eğitim Müdürü ve okul yöneticileriyle bir süre sohbet eden bakan ve heyet okuldan ayrıldı.

fasalbumfasalbumfasalbumfasalbumfasalbumfasalbumfasalbumfasalbumfasalbumfasalbumfasalbumfasalbumfasalbum

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.