Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

eTwinning Meslek Liseleri Çalıştayı Tamamlandı

eTwinning Meslek Liseleri Çalıştayı Tamamlandı

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) tarafından yürütülmekte olan eTwinning faaliyetinin öğretmenlerin mesleki gelişimine, dezavantajlı okulların, mesleki ve teknik eğitim kurumlarının desteklenmesine yönelik faaliyetler kapsamında, 12-14 Mayıs 2022 tarihleri arasında Antalya'da bir kamu tesisinde "eTwinning Faaliyeti Meslek Liseleri Çalıştayı" düzenlendi.

Çalıştaya YEĞİTEK Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Mustafa Hakan BÜCÜK, MTEGM İzleme, Değerlendirme, Kalite Geliştirme Daire Başkanı Mahmut Birol GEZER, YEĞİTEK ve MTEGM personeli, akademisyenler, alan uzmanları ve Antalya İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları Mehmet KARAKAŞ ve Yavuz KALA katıldı. 170 kişilik katılımcı grubu için planlanan çalıştaya, mesleki ve teknik eğitim veren kurumlarımızdaki öğretmenlerden daha önce bir eTwinning etkinliğine katılmayan, 2021 yılında kalite etiketi almış proje kurucusu 1.206 kişi arasından 120 öğretmen seçildi. Ayrıca, proje ve protokol okulları arasında olan İstanbul, Ankara ve Konya'da bulunan 5 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden birer öğretmen çalıştaya davet edildi. 44 il ve 36 farklı branştan öğretmenin katıldığı çalıştayda; "Gelecek Perspektifinde Bugünü Yaşamak", "Enerji Verimliliği ve Sürdürülebilirlik", "Erasmus+ Kapsamında Mesleki Eğitimde Yenilikler" konulu sunumlar yapıldı. Çalıştay kapsamında öğretmenlerin eğitim teknolojilerini kullanarak katılımcı diğer öğretmenlerle eTwinning Projeleri oluşturması sağlanırken, eTwinning faaliyetinin yıllık teması, eTwinning proje planlama, Kalite Etiketi süreci, iyi proje örneklerinin sunumu gibi proje faaliyetine has konular anlatıldı.

Diğer yandan, 12 farklı oturumda Web 2.0 Araçları, Metaverse ve NFT'ye giriş, STEM, Nesnelerin Üç Boyutlu Modellenmesi, Zihinsel Modeller ve Çocuklar İçin Felsefenin (P4C) Eğitimde Kullanımı, Ölçme ve Değerlendirme Araçları, Başarı İçin Öğrenme Motivasyonu başlıklarında öğretmen mesleki gelişimine katkı sağlayacak oturumlar gerçekleştirildi. Çalıştayda öğretmenler tarafından eTwinning Portaline kaydedilmek üzere 36 proje açıldı.  Yapılan sertifika töreni ile çalıştay sona erdi.

16-05-202216-05-202216-05-2022

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.