Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Engelliler İçin Dijital Eğitim İmkânları Çalıştayı Ankara’da yapıldı

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından Ankara’da düzenlenen “Engelliler İçin Dijital Eğitim İmkânları Çalıştayı" 17 Şubat 2015 tarihinde yapıldı.
Engelliler İçin Dijital Eğitim İmkânları Çalıştayı Ankara’da yapıldı

 

Çalıştaya Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,  Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Genel Müdürümüz Dinçer Ateş, Daire Başkanları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve diğer ilgili alan uzmanları katıldı.

 

 

 

FATİH Projesi Engelsiz Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kapsamında düzenlenen Engelliler İçin Dijital Eğitim İmkânları Çalıştayı, özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin eğitiminde fırsat eşitliğinin sağlanması ve teknolojinin kullanılması konusundaki çalışmaları amaçlıyor. Bu kapsamda Eğitim Bilişim Ağı (EBA) platformu içerisinde yer alan içeriklerin engelli bireylere yönelik iyileştirilmesi planlanıyor.

 

 

 

“EBA platformu içerisinde yer alan içeriklerin engelliler için iyileştirilmesini planlıyoruz"

 

 

 

Bakan Avcı, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye´de engellilerin eğitiminde fırsat eşitliğinin sağlanması ve hayat standartlarının iyileştirilmesi konusunda yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

 

MEB´in dijital bilişim ağı EBA platformunda yer alan içeriklerin engelliler için iyileştirilmesini planladıklarını bildiren Avcı, "FATİH Projesi kapsamında engellilerin eğitim içeriği ihtiyacının karşılanabilmesi için çalışıyoruz. MEB´in dijital bilişim ağı EBA platformu içerisinde yer alan içeriklerin engelliler için iyileştirilmesini planlıyoruz" diye konuştu.

 

Avcı, farklı engel gruplarının temsilcilerinin katılımıyla daha önce "Engelliler ve Bilişim" ile İzmir´de görme engelli öğretmenlerin katılımıyla "FATİH Projesi´nden Yararlanma İmkânı" konulu toplantılar düzenleyerek yapılması gerekenler hakkında öngörüş aldıklarını, çalıştayın da yeni fikirlerin paylaşımı açısından önemli olduğunu ifade etti.

 

 

 

“MEB engelli eğitiminde yol haritasını çiziyor”

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş de FATİH projesinin en önemli bileşenlerinden biri olan Eğitim Bilişim Ağını (EBA) engelsiz hale getirmek üzere çalışma başlattıklarını ve bu çalışmalara bir yol haritası çizmek ve akademik bir zemin sağlamak üzere çalıştay düzenlediklerini söyledi.

 

Eğitimde dijital içeriklerin kullanılmaya başlamasının yeni olduğuna işaret eden Ateş, bütün dünyanın e-içerik konusunda arayış içinde olduğunu kaydetti.

 

MEB´in "eba.gov.tr" adresinden ulaşılan e-içerik portalı EBA´yı daha yaygın, işlevsel ve zengin kılmanın arayışında olduklarını ifade eden Ateş, "Sayısı 150 bini bulan içeriğimizle iyi bir seviyede bulunduğumuzu ve EBA´nın dünyanın en büyük eğitim bilişim ağı olduğunu söyleyebilirim. Ancak bununla yetinmek istemiyoruz. Eğitim içeriklerimizi kalite seviyesini gözeterek arttırmanın gayretiyle çalışırken bu içerik dünyamıza bütün öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi dâhil etmenin de arzusu içindeyiz" şeklinde konuştu.

 

"Engelsiz EBA" çalışmalarında sona geldiklerini aktaran Ateş, EBA´da 4 bin 395 ses dosyasının yayınlandığını, Karadeniz Teknik Üniversitesiyle işitme engelli öğrenciler için içerik üretmeye ilişkin protokol imzalandığını, İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle de görme engelli bireylerin istifadesine sunulacak içeriklere ilişkin çalışmaların protokol aşamasına geldiğini sözlerine ekledi.

 

Çalıştay sonunda, bilişim alanından akademisyenlerin yanı sıra özel eğitim öğretmenleri, engellilerle ilgili dernek ve vakıfların temsilcileri, engelliler için eğitimde oluşturulacak dijital içeriklere ilişkin görüşlerini Genel Müdürlüğümüze sundu.

 

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.