Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Eğitimde FATİH Projesi, Mobile World Congress Barselona Fuarı’nda tanıtıldı

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Millî Eğitim Bakanlığını temsilen dünyadaki mobil endüstriyi bir araya getiren en önemli etkinliklerden Mobile World Congress Barcelona’ya katıldı.
Eğitimde FATİH Projesi, Mobile World Congress Barselona Fuarı’nda tanıtıldı

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Millî Eğitim Bakanlığını temsilen dünyadaki mobil endüstriyi bir araya getiren en önemli etkinliklerden Mobile World Congress Barcelona’ya katıldı.

 

Fuara MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN, MEB Bakan Danışmanları İbrahim YASAK ve Mehmet AKTAŞ YÜKSEL, TTK Üyesi Gürhan ÖZDEĞER, YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI, YEĞİTEK İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Eyyup TANYILDIZ, MEB Bilgi İşlem Daire Başkanı Davut YILDIRIM ve uzman öğretmenler katıldı.

 

27 Şubat-2 Mart tarihleri arasında Barselona’daki Fira Gran Via ve Fira Montjuic alanlarında her gün 09.00-19.00 saatleri arasında gerçekleşen etkinlikte Millî Eğitim Bakanlığı, Nexttech (Yeni Teknolojiler) adlı 8. Hol’de yer aldı. Fuara yaklaşık 200 ülkeden 100.000 ziyaretçi katıldı. 2200 stant ve 900 konuşmacı vasıtasıyla ziyaretçiler mobil dünyaya dair tüm gelişmeler hakkında bilgi edindi.

 

Mobile World Congress Barcelona (MWC Barcelona) etkinliğinin ana temaları şu şekildeydi: İçerik ve Medya, Tüketici Tercihleri, 4. Sanayi Devrimi, Hükûmet ve Kamu Politikaları, İletişim/Bilgisayar Ağları, Platformlar (Yapay Zekâ, Robotik, Güvenlik vb.) ve Sürdürülebilir Kalkınma. Mobil endüstrinin gelişiminden geleceğine kadar her konunun kapsamlı bir şekilde ele alındığı konferans bölümü ise etkinliğin dikkat çeken yönlerinden biriydi. Organizasyonun çağrılı konuşmacıları arasında Huawei CEO’su Eric Xu, Netflix Kurucusu Reed Hastings, Kaspersky Lab CEO’su Eugene Karspersky, Line Kurucusu Takeshi Idezawa gibi mobil dünyanın önemli isimleri yer aldı.

 

MEB Standında Eğitimde FATİH Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA), e-Okul, Mebbis ve DYS uygulamaları tanıtıldı. Bu tanıtımlarda MEB Standı, fuarın ilgi odaklarından biri hâline geldi. Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen çok sayıda ziyaretçi Türkiye’nin FATİH Projesi’yle eğitim teknolojileri alanına öncülük eden projelerden birine sahip olduğunu ve bu yönüyle Türkiye’yi takdir ettiklerini dile getirdi. Yazılım ve içerik firmalarından FATİH Projesi’ne katkı sağlamak için birçok iş birliği teklifi geldi. Standın ziyaretçilerinden biri de İspanya Eğitim, Kültür ve Spor Bakanlığından Ulusal Eğitim Teknolojileri Enstitüsü ve Öğretmen Eğitimi Müdürü Felix Serrano Delgado’ydu.

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.