Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

EBA Radyo’da “Müziğin Penceresinden” isimli program serisinin ilki gerçekleşti

EBA Radyo’da “Müziğin Penceresinden” isimli program serisinin ilki gerçekleşti. 16 Ekim 2017’de YEĞİTEK Genel Müdürlüğü İletişim Müzesi’nde verilen konser, EBA Radyo’da 17 Ekim saat 13.00´te yayımlanacak.
EBA Radyo’da “Müziğin Penceresinden” isimli program serisinin ilki gerçekleşti

EBA Radyo’da “Müziğin Penceresinden” isimli program serisinin ilki gerçekleşti. 16 Ekim 2017’de YEĞİTEK Genel Müdürlüğü İletişim Müzesi’nde verilen konser, EBA Radyo’da 17 Ekim saat 13.00´da yayınlanacak.

Eğitim içerikli bir radyo programı olarak yayına başlayan aylık periyodla gerçekleştirilecek olan “Müziğin Penceresinden”in ilk konuğu Türk Halk müziği sanatçısı Mustafa ÖZARSLAN ve saz sanatçılarından oluşan “Grup Çığ” oldu. Programda YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI, İletişim Daire Başkanı Muhammed Sadık ARSLAN, Eğitim Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Gültekin KEKEÇOĞLU, Sistem Yönetimi Daire Başkanı Gürhan ÇİÇEK, Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı M. Hakan BÜCÜK de yer alırken konser canlı olarak kurum personeli tarafından izlendi.

Türkü aralarında Mustafa ÖZARSLAN kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Bu cevaplarda “Yüzyıllardır var olan türkülerin bizi biz yapan değerlerden olduğunu, yüzyıllarca da yaşayacağını, zaman zaman sekteye uğrayacağını ama bu halk var oldukça onun türküsünün de var olacağını, yeniçağın değişen yapısına uygun alt yapı düzenlemeleri ile bu müziğin yaşayacağını” belirtti. Repertuvarlarını oluştururken aldıkları taleplerin yanında, yaptıkları müziği çocukların sevmesini ve kendi beğenilerini esas aldıklarını söyledi. Gençlerin türkülere olan ilgilerini artırmakta eğitimin önemine dikkat çeken ÖZARSLAN, müzik eğitiminde bağlamanın rolü üzerine sorulan soruya karşılık şu cevabı verdi: “Müzik eğitiminde çocuğun yetenekleri göz önünde bulundurulmak kaydıyla temel müzik eğitimine piyano ile başlanıp bağlama ile devam etme imkânı bulunmaktadır.”

“Türkülerin yüreğe dokunan bir tarafı var”

YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI konser sonunda grup üyelerine teşekkür ettikten sonra yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Türküleri dinlerken fark ediyoruz ki güfte tek başına bir şey ifade etmiyor. Birçok kişinin sohbet esnasında zaman zaman dile getirebileceği sözlerdir türkü sözleri. Ancak türkülerin yüreğe dokunan bir tarafı var muhakkak. Çünkü her türkü bir yaşanmışlığa dayanıyor her türkünün bir hikâyesi var. Bizi etkileyen taraflardan biri de budur diye düşünüyorum.” dedi. Ayrıca Bedir türküsünün yakılmasına sebep olan olayı gerçek kahramanlarının yakınlarından dinlediğini, bu hikâyenin doğrudan dinlenilmesinin etkili olmazken türküye dönüştüğünde yüreklere ulaşabildiğini belirtti.

Genel Müdür Bilal TIRNAKÇI’nın günün anısına Mustafa ÖZARSLAN´a bir hediye sunmasıyla program son buldu. 

YEĞİTEK Radyo Birimi tarafından hazırlanan programın Türk müziği ve kültürüne emeği geçmiş, Türk toplumunda sanatıyla saygın bir yer edinmiş sanatçı ve müzik topluluklarının katılımıyla aylık periyotla sürdürülmesi planlanıyor.

 

16-10-201716-10-201716-10-201716-10-201716-10-2017

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.