Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

EBA FEN DENEYLERİ YARIŞMASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün düzenlediği, Fatih projesinin en önemli bileşenlerinden olan öğretmen ve öğrencilerin sosyal paylaşım sitesi EBA (Eğitim Bilişim Ağı) üzerinden yapılan Fen Deneyleri Yarışmasının sonuçları belli oldu.
EBA FEN DENEYLERİ YARIŞMASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

 

3 Haziran 2015 tarihinde Holiday Inn Otelde yapılan törene, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, YEĞİTEK Genel Müdürü Dinçer Ateş ve Bakanlık merkez teşkilatında görevli genel müdürler, daire başkanları, öğretmenler ve Ankara Fen Lisesi öğrencileri katıldı.

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) tarafından düzenlenen EBA Fen Deneyleri Yarışması ile fen bilimleri dersinin eğlenceli hale getirilerek daha kalıcı öğrenme ortamlarının sağlanması, farklı deney ve etkinliklerle öğretim programına uygun içeriğin zenginleştirilmesi amaçlandı. Öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla ders içinde yapılan etkinliklerin diğer öğretmenlerle paylaşılmasının yanı sıra eğitimde iyi örnekler oluşturulması hedeflendi.

 

504 video yarıştı

 

Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’nın tanıtılması kapsamında farkındalığı artırmak, ortaya çıkan ürünlere EBA’da yer vererek bunları öğrenci ve öğretmenlere sunmak amacıyla düzenlenen yarışmaya 504 deney videosu katıldı. Bu videolar arasından 455 tanesi değerlendirmeye alındı.

 

Yarışmaya katılan videolar Prof. Dr. Jale Çakıroğlu, Prof. Dr. Ahmet İlhan Şen, Yrd. Doç. Dr. Aysun Öztuna Kaplan, Yrd. Doç. Dr. Hacer Erar ve Uzm. Nilda Boyacıoğlu’ndan oluşan seçici kurul üyeleri tarafından değerlendirilerek ödül alan deneyler belirlendi.

 

“Maya Hücrelerinde Fermantasyon ve Kaldırma Kuvveti” deneyi ile Yalova’da Armutlu Tansu Aksoy İstiklal Ortaokulu öğretmeni Samet ACAR birincilik, “Açık Hava Basıncının Etkilerini Görelim” ile Şehit Er Vefa Çelik Ortaokulundan Taha ÇALIŞKAN ikincilik ve “Asit – Baz Ayıracı Deneyi” ile Tekirdağ Bilim Sanat Merkezinden Mehmet Zeki TURAN üçüncülük ödülünü aldı. Ayrıca “Açık ve Koyu Renkli Cisimlerde Işığın Yansıması ve Soğurulması” deneyi ile Muş Düzkışla Ortaokulundan Metin BAĞCI ve “Ses Dalgalarının İzinde” deneyi ile Uşak Alanyurt Ortaokulu öğretmeni Nurettin Can BODUR Jüri Özel Ödüllerinin sahibi oldular. Afyonkarahisar ili Mehmet Akif Ersoy ortaokulundan “Zincirleme Reaksiyonlar” deneyi ile Ferat TOPAL ise EBA Beğeni Özel Ödülünün sahibi oldu.

 

 

 

455 videonun değerlendirmeye alındığı yarışmanın birincisine ödül olarak; 4 bin, ikincisine 3 bin, üçüncüsüne ise 2 bin lira verildi. Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen yarışmacılara diz üstü bilgisayar verilirken, EBA üzerinden yapılan oylama sonucunda bir yarışmacıya da “EBA Beğeni Ödülü” olarak diz üstü bilgisayar verildi.

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.