Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

EBA Belgesel 1. Sosyal Bilimler Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün düzenlediği EBA Belgesel 1.Sosyal Bilimler Yarışması Ödül Töreni Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla 4 Mayıs 2016’da yapıldı.
EBA Belgesel 1. Sosyal Bilimler Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

Bir otelde düzenlenen törene bakanın yanı sıra MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Müsteşar Yardımcıları Dinçer Ateş, Yusuf Büyük, Muhterem Kurt, YEĞİTEK Genel Müdürü Ahmet Onur Ak, daire başkanları, yarışmanın seçici kurul üyelerinden Ahmet Yeşiltepe, Alper Tunga Özdemir, Nebi Kılıçarslan ve Zeliha İlhan Doymuş ile ödül alan öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Belgesel, kısa film, fotoğraf vb. yarışmaların tanıtım sunumuyla başlayan törende bu yıl lise öğrencileri arasında sosyal bilim çalışmalarını teşvik etmek, yapılan çalışmaları elektronik içerik halinde EBA(Eğitim Bilişim Ağı) üzerinden sunmak amacıyla düzenlenen EBA Belgesel 1. Sosyal Bilimler Yarışması’na Türkiye çapında 230 film katıldı. Başarı, Jüri Özel ve Ben seçtim ödülleri olmak üzere toplam 10 belgesel film dereceye girdi.

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı ödül töreninde yaptığı konuşmada, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü, yarışmaya katılan gençleri ve öğretmenlerini tebrik etti. Sanatsal etkinliklerde jürinin işinin çok zor olduğunu söyleyen Bakan Avcı, bu yüzden MEB olarak öznel değerlendirmeye açık yarışmalarda hiyerarşik sıralama yerine eşitler arasında birinci mantığıyla bir seçim yapmaya özen gösterdiklerini belirterek 230 filmi değerlendirerek bu zor işi başaran jüriyi ayrıca tebrik etti.

“Sinema ile sosyal bilimlerin buluşmasından bereketli sonuçlar çıktı”

Bakan Avcı; sinemanın bir ekip çalışması olduğunu vurgulayarak bu tür etkinlikler sayesinde öğrencilerde takım ruhunun geliştiğini belirtti. Sinemayla, belgeselle sosyal bilimleri bağdaştırmaya çalışmanın çok önemli olduğunu, bu sayede çok bereketli sonuçlara ulaşılacağını vurgulayarak; “artarak devam edecek bu belgesel film yarışması sayesinde Türkiye için çok değerli bir belgesel külliyatı ortaya çıkacaktır.” dedi.

Ödül alan belgeseller EBA’da

Bakan Avcı: “Başka pek çok anlamlı anlamsız haberin arasından bu güzel çalışma editörler tarafından değerlendirilirse, genel kamuoyu için söylüyorum, "eba.gov.tr"ye girdikleri zaman burada yarışan ürünleri, gençlerimizin yaptığı belgeselleri  "eba.gov.tr"den izleyebilirler. "eba.gov.tr"nin dünyanın en büyük yardımcı eğitim portalı olduğunu, bugün itibariyle 12 milyon kayıtlı izleyicisi olduğunu vurgulayalım.” dedi.

“EBA Sosyal Bilimler Belgesel Yarışması, millî düşünceye hizmet edecek”

EBA yarışmalarını, eğitim bilişim ağına içerik kazandırmanın yanı sıra öğretmen ve öğrencilerdeki sanatsal ilgileri desteklemek ve yönlendirmek amacıyla düzenlendiklerini belirten YEĞİTEK Genel Müdürü Ahmet Onur AK ise yaptığı konuşmada: “Ülkemizde son dönemde büyük ağırlık kazanan sosyal bilimler eğitimine destek olmak, sosyal bilimler alanında fikir ve eser üreten öğrencilerimize kendilerini ifade edecekleri bir mecra oluşturmak üzere yola çıkan Eba Sosyal Bilimler Belgesel Yarışması yerli ve millî düşünceye hizmet edecek, ülkemizin ve milletimizin değerlerine dikkatleri yoğunlaştıracak ve böylece fikirlerin ve araştırmaların kayıt altına alınmasını da temin edecektir.” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Avcı, yarışmada dereceye girenlere ödüllerini takdim etti. Bu ödüller: Altı adet “Başarı Ödülü” 2.000 TL, üç adet “Jüri Özel Ödülü” 2.000 TL ve “Ben Seçtim” ödülü olan video kameradan oluştu.

Ödüllü belgeseller

Birinci Sosyal Bilimler Belgesel Yarışmasında, “Savaşın Çocuk Yüzü” belgeseli ile Büşra Erdaş, “Kore Gazileri” ile Erhan Aydın, “Bir Tarih Yaşarken” ile Gizem Ayaz, “Sipahi Pazarı” ile Mehmet Şerif Şengül, “Akdeniz’in Esintisi” ile Onur Sezen, “Sarıl Dünyaya” belgeseli ile de Ömer Kartelli  “Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

“2.Çanakkale Zaferi Kut´ül Amare” belgeseli ile Ali Konci, “Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale Cephesi” ile Hüseyin Meriç Köşeli ve “Tarihin İzleri Pazar Camii” ile Mehmet Alp Güven “Jüri Özel Ödülleri” ödülü alırken, “Savaşın Çocuk Yüzü” belgeseli ile Büşra Erdaş EBA üzerinden yapılan seyirci oylamasına göre en yüksek oyu alarak “Ben Seçtim” ödülüne layık görüldü.

 04-05-201604-05-201604-05-201604-05-201604-05-201604-05-201604-05-201613-05-201613-05-201613-05-2016

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.