Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

EBA 2. Kısa Film Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün düzenlediği “EBA 2. Kısa Film Yarışması Ödül Töreni” Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM’in katılımıyla 19 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirildi.
EBA 2. Kısa Film Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün düzenlediği “EBA 2. Kısa Film Yarışması Ödül Töreni” Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM’in katılımıyla 19 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirildi.

Törene MEB Müsteşar Yardımcıları Yusuf BÜYÜK, Muammer YILDIZ, YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan DURMUŞ, YEĞİTEK daire başkanları, yarışmanın seçici kurul üyelerinden Sadık YALSIZUÇANLAR ile ödül alan öğrenci ve öğretmenler katıldı.

“Bilimsel düşünce eğitimin temeli ve vazgeçilmezidir”

MEB Bakan yardımcısı Orhan ERDEM, ödül töreninde yaptığı konuşmada; öğretmen ve öğrencileri kültür sanat etkinliklerinde buluşturmayı ve bu etkinliklerde onlara ev sahipliği yapmayı önemsediklerini dile getirdi. ERDEM, günümüzde eğitimin okul ve derslik olgularıyla sınırlandırılamayacak kadar geniş ve çok bileşenli bir kavram hâline geldiğini belirterek;

“Bilimsel düşünce eğitimin temeli ve vazgeçilmezidir. Temeli bilim olan bir eğitim sisteminin nihai hedefi soran, sorgulayan, merak eden, analitik düşünebilen, çözüm odaklı nesiller yetiştirebilmektir.” diye konuştu. Bilimsel eğitimin, sanat eğitimi ile yan yana, kol kola gittiği zaman çağın gerektirdiği insanı yetiştirmenin mümkün olacağının altını çizen ERDEM: “Sanat her çağda insanı insan kılan, ona hissiyat katan, paylaşım kültürünü çoğaltan, insanda empati kavramını geliştiren bir gerçekliktir, bu yüzden sanat eğitimi yüzde yüz şarttır.” dedi. Sanat eserlerini üretmek kadar onlara değer biçmenin de zor olduğunu dile getiren ERDEM, bu yarışmaya hayat veren YEĞİTEK çalışanlarına, jüri üyelerine, yarışmaya katılan öğretmenlere, öğrencilere ve onları cesaretlendiren velilere teşekkür etti.

“Teknolojiyi edebiyatın diliyle buluşturup sanatın gücüyle bir araya getiren filmler oluşturdunuz”

YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI ise yaptığı konuşmada: “Bizler YEĞİTEK olarak teknolojiyi öğrencilerimizle buluşturmayı amaç edindik. Bu konuda dünyanın birçok ülkesinden öndeyiz hem de onlara öncüyüz. Büyük bir bilgi birikimi ve teknolojik alt yapı oluşturduk ve bunu ihraç edebilecek güce de geldik.” dedi.

Geleceğin büyük sanat adamları ve yönetmenlerini bugünün öğrencilerinin arasından çıkarmak amacıyla kısa film yarışması düzenlediklerini söyleyen TIRNAKÇI: “Teknolojiyi edebiyatın diliyle buluşturup sanatın gücüyle bir araya getirerek filmler oluşturmanızı tavsiye ettik ve bu filmleri de ödüllendirdik. Yaptığınız bu kısa filmlerle mekân ve insana dair anlatımlar geleceğe kalacak ve gelecek nesillerde de önemli izler bırakacak.” diye konuştu.

Yarışmaya 167 öğretmen ve 180 öğrencinin eser gönderdiğini bunlar arasından 13 adet ödül ve bir tane de İnternet üzerinden oylamaya sunulan “Ben Seçtim Ödülü” verildiğine dikkat çeken TIRNAKÇI: “Bu sahada yapılan çalışmalara küçük bir katkı olduğunu düşündüğümüz bu yarışmalarımızın devamı gelecek.” dedi.

Kısa Film Yarışmasının konusu “İnsan ve Mekân”dı

Bu yıl ikincisi düzenlenen kısa film yarışmasının konusu “İnsan ve Mekân”dı. Öğretmen ve öğrenci kategorilerinde beşer adet 3.000 TL’lik “Başarı Ödülü” ve “Jüri Özel Ödülü”nün yanı sıra beğeni oylarıyla www.eba.gov.tr üzerinden belirlenen “Ben Seçtim” ödülü de video kamera olarak verildi.

Törende Öğrenci Kategorisi Başarı Ödüllerini sahiplerine MEB Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM takdim etti. Başarı Ödülüne layık görülen öğrenciler ve okulları şöyle: İSTANBUL Arnavutköy Taşoluk Anadolu Lisesinden “Yapboz” adlı eseriyle Burak YÜKSEL,  EDİRNE Süleyman Demirel Fen Lisesinden “Tebdil-i Mekân” ile Enes ARDA, ADANA TOKİ Sarıçam Anadolu Lisesinden “İnsan ve Mekân” ile Muhammed HİCAZİ, İSTANBUL Şehit Er Çağlar Mengü Anadolu İHL’den  “Üç” ile Recep Tayyib GÜNAY, AMASYA Sosyal Bilimler Lisesinden “Mahkûm” ile Seyit Ahmet KAZANCI.   

Öğrenci Kategorisi "Jüri Özel Ödülü" nü ANTALYA Dr. İlhami Tankut Anadolu Lisesinden “Pandomima” isimli eseriyle Adnan Çağın DOĞAN aldı.

 “Mekânlar İnsanlarla Değer Kazanır” isimli eseriyle Öğrenci Kategorisi "Ben Seçtim Ödülü"ne layık görülen ANTALYA Mavikent Mustafa-Ayşe Acarbulut Anadolu Lisesinden Fatih KARABAŞ, ödülünü YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI’nın elinden aldı.

Öğretmen Kategorisi "Başarı Ödülleri”ne layık görülen öğretmenlere ödüllerini Müsteşar Yardımcıları Yusuf BÜYÜK, Muammer YILDIZ ile TTK Başkanı Alpaslan DURMUŞ verdi. Ödül alan öğretmenler ve okulları şöyle: ADANA Çukurova Anadolu Lisesinden “İki Mevsim” adlı eseriyle Ali AKTEMUR, ANTALYA Mavikent Mustafa-Ayşe Acarbulut Anadolu Lisesinden “Hayat Dediğin” ile Erhan KONCAK, İSTANBUL Arnavutköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden “Ağ” ile Gürhan AKIN, ŞANLIURFA Gazi Anadolu Lisesinden “Heny” ile Mehmet NİŞANCI.

Öğretmen Kategorisi "Jüri Özel Ödülü"nü ise İSTANBUL Arnavutköy Taşoluk Anadolu Lisesinden “Yılkı” adlı eseriyle Hakan SÜMER aldı.

Öğretmen Kategorisi "Ben Seçtim Ödülü"nü ANTALYA Mavikent Mustafa-Ayşe Acarbulut Anadolu Lisesinden “Çantadaki Mutluluk”  ile Muhsin KAVALCI aldı.

Tören sonunda ödül alan katılımcılarla toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

19-10-201619-10-201619-10-201619-10-201619-10-201619-10-201619-10-201619-10-201619-10-2016

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.